Dráčik, nehnevaj sa!

Dráčik, nehnevaj sa!

Každý rodič by vedel o hneve (svojom a svojich detí) napísať román. Záchvaty hnevu poznáme všetci. Tí šťastnejší len raz za čas. My ostatní, nuž… Kniha Dráčik, nehnevaj sa! práve o takom detskom hneve hovorí.

Rúfus je milý dráčik. Ale keď mu niečo nie je po vôli, vie sa poriadne rozohniť. Svojim plameňom nechtiac spáli večeru, čo mu nechutí, futbalovú bránku, v ktorej nechce stáť, koláčiky, ktoré chladnú príliš pomaly… Po sérii ohnivých záchvatov sa s ním už jeho kamaráti nechcú hrať. To predsa nie je fér! Mamička mu ale vysvetlí, že takéto ničenie vecí nie je dobrý nápad. A že to tiež nie je fér voči ostatným. Prezradí mu, že každý sa občas hnevá. Ale snaží si nájsť nejaký spôsob, ako sa ukľudniť. Dráčik to skúsi a ozaj to funguje! Dokonca zistí, že každý z jeho kamarátov má svoj spôsob, ako sa ukľudniť.

Naučiť sa pracovať s hnevom je dosť veda. Môžete si o tom prečítať napríklad v článku na portáli eduworld.sk (klik). Všeobecne sa odporúča nepotláčať svoj hnev. Ale pozor, ukľudnenie nie je potláčanie. Je to len (seba)kontrola agresivity a deštruktívneho správania. A tomu sa musí dieťa naučiť.
Preto sa mi nepáči slovenský názov knihy. Aj mamka dračica vie, že hnevať sa je v poriadku. Názov evokuje, že dieťa by sa nemalo hnevať. Čo je absolútne nemožné.

Dráčik, nehnevaj sa! teda pomôže aj vášmu dieťatku pochopiť, čo je to záchvat hnevu. Aj aké praktické následky môže mať. V knižke je krásne názorne predvedené, ako rôzne sa hnevom vyrovnať: počítaním do 10, vyrozprávaním sa kamošom, zavýjaním na mesiac alebo behaním. Celkom fajn mix v knihe pre decká od 2 rokov, nie?

Robert Starling je britský autor a ilustrátor. Kniha o dráčikovi je jeho prvotina. Za čo teda klobúk dole, pretože výborne pracuje s témou.
Jeho ilustrácie sú živé a zábavné. Tak ako samotný príbeh. Bonusom je veľká prepálená diera v obálke, na ktorú sa náš trojročňák hneď chytil. Ak hľadáte niečo o hneve (to asi my všetci), rozhodne odporúčam.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Dráčik, nehnevaj sa!
Text / Ilustrácie: Robert Starling
Preklad: Mária Pavligová
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 32
ISBN: 9788055164670
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


1 thought on “Dráčik, nehnevaj sa!”

  • Ja som taká rada, že existuje niekto, kto má na tú knižku podobný názor ako ja. Napísali ste tú recenziu úžasne. Rezonujem. Všetko dobré.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.