Du Iz Tak?

Du Iz Tak?

Čítate deťom v cudzom jazyku? Neviete anglicky, nemecky, španielsky? Skúste to s knihou Du Iz Tak. Carson Ellis ju napísala špeciálnym jazykom, ktorý sama vymyslela. Nemusíte jej reč ovládať, knihe budete rozumieť aj tak.

S americkou autorkou Carson Ellis ste sa už u mňa mohli stretnúť. Písala som o jej autorksej prvotine Home (v češtine ju minulý rok vydalo 65.pole ako Domov). Aj v tejto knihe nájdete jej typické ilustrácie, prevažne v tmavších zemitých tónoch. Z obrázkov tak na vás dýcha príjemná atmosféra farieb prírody.

Jednoduchý dej začína s chorbáčikmi, ktorí na lúke objavia zvlášny výhonok. Ako rastlina rastie, objavujú sa ďalšie a ďalšie chrobáky. Postavia si na nej pevnosť. hrajú sa pri nej. Nechýba ani dramatický zvrat so strašným pavúkom, ktorý ich miesto obsadí. V knihe je skoro bez slov popísaný príbeh jedného letného hmyzieho ihriska.
Fascinuje ma, koľko detailov (ktoré môžete postupne sledovať) sa autorke podarilo dostať na stránky. Hlavne keď vidíte, koľko z dvojstrany zaberá prázdny priestor.

Druhá vec, ktorá ma na knihe veľmi baví, je samotný nápad s fiktívnym jazykom. Je totiž celkom ľahké frázam porozumieť. Nemusíte riešiť gramatiku alebo správnu výslovnosť. Je to skôr hra, akoby ste riešili s deťmi rébus. Po pár prečítaniach si rýchlo všimnete slová, ktoré sa opakujú a dovtípite sa ich význam.  A čo tak to skúsiť s nejakou anglickou knihou? Obrázkové knihy pre najmenších sú na prvé zoznámenie s (cudzím) jazykom priamo stvorené.

Na záver už len dodám: Ta ta, oodas!

Knihu si môžete kúpiť na bookdepository.com  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Du Iz Tak?
Text / Ilustrácie: Carson Ellis
Vydal: Walker Books, 2016
Strán: 48
ISBN: 9781406368413

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.