Prázdnota

Prázdnota

Ťuk, ťuk.
Kdo jsi?
Jsem prázdnota po tvém kocourovi.

Tak sa začína útla obrázková knižka s názvom Prázdnota. Veľké biele nič príde jedného dňa za mladým dievčaťom. Zdá sa, že jej kocúr odišiel len pred krátkym časom. Ešte stále sa na podlahe povaľujú jeho hračky. Ešte stále nevie o ňom rozprávať bez toho, aby plakala.  Ako píšu v anotácii na obálke: rada by som verila, že také prázdno nepoznáte. Ale…
Prázdnota, ktorá nás vie svojou veľkosťou zavaliť. Ba dokonca aj celých pohltiť. Niečo, čo sa v nás objaví a už nikdy bohužiaľ nezmizne. Môže byť len menšia. Nepatrná ako mačací chlp na oblečení…

Prekrásna kniha o tomto prirodzenom pocite. Veľa sa o ňom nehovorí a už vôbec nie v detských knihách. Poľská maliarka a ilustrátorka Marianna Sztyma napísala a nakreslila príbeh (alebo skôr krátku črtu?), ktorý prázdno v nás nádherne opisuje. Slovom aj obrazom. Prázdnota je nakreslená ako veľké biele neforemné čosi. Bez emócií, ale aj bez štipky hrozivoti. Možno len závan chladu (to budú tie modré tóny). Ani z dvojstrany, kde prázdno hlavnú hrdinku celú obklopuje, nemáte pocit ohrozenia. Cítite len smútok dievčaťa. Geniálne.

Prázdnota pekne ukazuje silu picture books – obrázkových kníh. Formy, ktorá sa pomaly dostáva aj na český a slovenský trh. Primárne pomocou ilustrácií s minimom textu je v nich prezentovaný zvyčajne silný príbeh alebo posolstvo. Knihy sú často mnohovrstvové, takže nie sú určené pre špecifickú vekovú kategóriu. Mnohokrát sú schopní porozumieť tej istej picture book 2-3 ročné deti, dospievajúci aj dospelí, a každý si z nej odnesie niečo iné.
Ďalšími sú napríklad knihy Marianne Dubuc (Ptáček a levrecenzia, Já nejsem tvoje maminka, Pošťák Myšák doručuje), Kytičky z ulice (recenzia tu), Na svačinu přišel tygr (recenzia) či Byl jeden dům od Dagmar Urbánkové. Alebo knihy od Maca Barnetta a Jona Klassena (Sam and Dave Dig a Hole – recenzia).

Knihu vydalo pôvodne poľské vydavateľstvo Centrala. To sa špecializuje na knihy a komiksy poľských, ale aj zahraničných autorov. Zaujímavé je, že tak trochu preskočili tradičný vydavateľský cyklus pri prekladovej literatúre. Teda namiesto predaja práv českému vydavateľstvu, jednoducho preložili a vydali knihu sami. Pri takomto kroku je trochu riziko nevydareného prekladu (keďže ten treba vždy redigovať). Konkrétne u tejto knihy som si ako laik nič nezvyčajné nevšimla. V ich ďalšej knihe (komiks Včelař Ignát a poklad pralesa) je už viac textu, ale to zase nie som schopná posúdiť (asi ste si všimli, že neovládam ani slovenčinu, nieto ešte češtinu). Každopádne je to zaujímavý vydavateľský trend.

Prázdnota je, práve svojou témou, určená pre staršie deti – od 8-10 rokov. Ak sa práve vyrovnávajú so stratou, alebo v minulosti nejakú prežili, budú jej veľmi dobre rozumieť. Dospelých však zasiahne rovnako. Pampúch rozhodne odporúča.

Názov: Prázdnota
Text / Ilustrácie: Marianna Sztyma
Vydal: Centrala, 2017
Strán: 24
ISBN: 9788363892579


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.