Gerta. Dívka v mlze

Gerta. Dívka v mlze

Dobrodružstvo na vlastnú päsť, alebo ako nájsť pravdu, keď tušíte že život nemusí byť večný boj. Komiks Gerta – dívka v mlze vám pomôže uvidieť svet hrdinky v skutočnom svetle bez klamlivej hmly.

Svet, v ktorom sa tento komiksový príbeh odohráva, je rozdelený na dva nepriateľské národy. My a oni. Oddenelné hustou hmlou a divokými zvieratami.

Gertu vychovávali milujúci rodičia, ktorí však nešťastnou náhodou prišli o život. Jej mama verila, že zvierat sa nemusia báť. Stačí nájsť spoločnú cestu medzi dvoma neriateľskými stranami.
Gerta sa snaží stať sa bojovníčkou, ale je dievča, takže jej strýko to nedovolí. Napriek tomu spolu s „nepriateľským špehom“ utečie pomstiť smrť rodičov a dokázať, že je tu miesto pre každého. A pri tom odhalí dávne klamstvo, ktoré stojí za rozdelením sveta.

Strhujúce dobrodružstvo je plné akcie. Na môj vkus až príliš. Scenár dáva čitateľom len malý priestor na vydýchnutnie. Tempo rozprávania je tak rýchle, že sa občas strácate v časovej postupnosti. Zo stránky na stránku bez výrazného oddelenia sa napríklad dej posunie o celé roky. Treba sa na čítanie viac sústrediť, čo nie je zrovna ideálne.

Kresba Francesci Carita je výborná. Hlavná hrdinka a jej zvierací miláčik sú roztomilí. Vtipné mi prišlo zobrazenie národa molhogov ako akýchsi jašterov (lizard people!).

Príbeh otvára lákavé súčasné témy: odvaha vzoprieť sa „tradičnej“ nevedomosti, ochrana a porozumenie prírody, schopnosť akceptovať iný názor či klasické hľadanie svojho miesta vo svete. Pre decká okolo 8 – 14 rokov určite výborné. Ako dospelý čitateľ sa budete možno trochu nudiť, nič svetaborné komiks neponúka. Ale to vôbec nevadí. Stále je to skvelá vec pre vašich mladých čitateľov.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Gerta. Dívka v mlze
Text: Marco Rocchi
Ilustrácie: Francesca Carità
Preklad: Vladimír Zavadil
Vydal: Centrala, 2023
Strán: 160
ISBN: 9788090818576
HODNOTENIE   8/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.