Idú Vianoce: Vianočné tradície z celého sveta

Idú Vianoce: Vianočné tradície z celého sveta

Vianoce sú jednoznačne najobľúbenejší detský sviatok. Magická atmosféra keď sa stretne celá rodina, svetielka a sneh (ak sa zadarí)… a naviac dostanú darčeky! Ak ale chcete deťom vysvetliť význam a históriu vianočných sviatkov, túto knihu určite potrebujete.

Kniha Idú Vianoce sa pozerá na tento kresťanský sviatok skutočne zo všetkých strán. Množstvo kapitol je usporiadaných v podstate chronologicky. Začína sa vysvetlením, prečo slávime narodenie Ježiša práve počas zimného slnovratu. Pokračujú veľmi zaujímavé kapitoly o starších aj novších tradíciách z rôznych krajín sveta. Hovorí sa o vianočnom stromčeku, Mikulášovi, Santovi aj betlémoch. Nájdete tu kopu informácií o obľúbených koledách aj rádiových hitoch. Dokonca o slávnych vianočných filmoch. Dozviete sa, aké jedlá sa obyčajne jedia, kto tradične piekol oblátky. Dokonca aj to, ktoré zázračné bytosti rozdávajú deťom darčeky. Možno vás prekvapia aj všemožné zvyky počas sviatkov.
Kniha končí rozprávaním o čínskom Novom roku, keďže je to kalendárne posledný sviatok.

Hoci je tématicky kniha zameraná na kresťanstvo a teda viacmenej európske zvyky, je tu aj kapitola o Chanuke a židovských tradíciách. Niektoré state sa mi zdali zbytočne ukecané (podbrobné info o natáčaní Sám doma alebo o vzniku piesne Driving Home for Christmas). Ale to je možno aj tým, že ma tieto témy zrovna nezaujímajú.

Najviac na knihe ma bavia ilustrácie. Nakreslila ich poľská ilustrátorka Ewa Poklewska-Koziełło. Je jedno, či sú situované do minulosti alebo súčasnosti, jej obrázky sú ozaj čarovné. Scenérie z miest, dedín alebo z izieb plných ľudí sú krásne živé a radostné. Nádhera.

Celkovo je Idú Vianoce veľmi obsiahla a všestranne zameraná náučná kniha. Hoci je textu veľa, číta sa výborne. Odporúčam na spoločné čítanie s deckami od 6 do 14 rokov. Ručím za to, že aj pre vás bude kniha rozhodne prínosná.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Idú Vianoce: Vianočné tradície z celého sveta
Text: Monika Utniková - Strugalová
Ilustrácie: Ewa Poklewska-Koziełło
Preklad: Ladislav Holiš
Vydal: Stonožka, 2023
Strán: 176
ISBN: 9788055190600
HODNOTENIE   9/10 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.