Gréta

Gréta

Gréta spôsobila rozruch ešte pred vlastným zrodením. Startupový projekt totiž vyzbieral potrebné peniaze za necelý týždeň. Gréta tak vplávala do našich knižných vôd (a srdcí) ako sa na poriadnu veľrybiu speváčku patrí – na veľkej vlne.

Niet sa čo čudovať, vydavateľstvo Egreš má síce za sebou len pár kníh, ale už si stihlo vytvoriť veľkú fanúšikovskú základňu. Každá ich kniha je prekrásna, vytvorená s láskou a citom pre umenie. Zjav na Slovensku takmer nevídaný.

Knihu ilustrovala ukrajinská maliarka Nastia Sleptsova. Jej jemné obrázky Grétke veľmi pristanú. Tlmené zemité a pastelové farby a zvláštne textúry majú takmer upokojujúci účinok. Pohoda zo stránok knihy sála ako oranžová žiara zo zapadajúceho slnka. Napriek neutešenej situácií morských obyvateľov, kniha pôsobí nežne a láskavo.
Príbeh Andrei Gregušovej, je detsky naivný. Citlivo predostiera problematiku pomocou jednoduchého príbehu, ktorý je zrozumiteľný aj malým deťom od 4 rokov.

Ako som už písala, Gréta je mladá veľrybia speváčka. Jej koncerty sú veľmi slávne, každý obyvateľ mora sa ponáhľa, aby nič nezmeškal. Jedného dňa však speváčka stratí hlas. Vyberie sa za doktorkou Zvieratkovou. Tá má plnú ordináciu zranených pacientov: mladé korytnačky bolí brucho, pretože namiesto medúz jedia priesvitné plastové sáčky, delfín si poranil plutvu o zabudnutú sieť, chobotnica má vyrážku zo špinavej vody. Áno, správne tušíte, táto kniha hovorí o tom, čo veľa ľudí nevidí, ale čo trápi čoraz viac morských živočíchov. Ľuďmi vyhodené odpadky. Tie sú príčinou chorôb zvierat aj Gréty. Morský obyvatelia vymyslia jednoduchý plán: upracú si. Smeti pozbierajú a odnesú ľuďom späť na pláž. Spokojné zvieratá sa radujú z čistého mora.

Čo ale s odpadkami, ktoré zrazu zamorili pláž a prekvapených ľudí? Nuž, na tento problém je ťažká odpoveď. Skúste sa zamyslieť spolu s malými čitateľmi, možno im niečo napadne. Zatiaľ to ostáva celosvetový problém nás všetkých. Mohlo by sa zdať, že v našej krajine to až taký veľký problém nie je. Ale je to ozaj len zdanie. Odpadky sú tu s nami. Schované na skládkach, odvážané do iných krajín… pod hladinou, kde nie sú až tak na očiach. Už dnes sú fotky z plastových skládok a postihnutých oblastí strašidelné. Predpokladá sa, že v roku 2050 bude v oceánoch viac plastu, ako rýb. Zdá sa vám to ďaleko? Aké staré budú vaše deti za 30 rokov? Vyberú sa niekedy (s už vlastnou rodinou) na výlet k moru? Dúfajme…

Netreba byť len zhrození a dúfať. Aj vy a vaše deti môžete odvrátiť katastrofické scenáre. Na začiatok stačí len niekoľko malých krokov. Pár tipov, ako na to, má pre vás aj samotná kniha. Na konci nájdete dvojstranu s užitočnými radami, ako minimalizovať použitie plastov v našich životoch. A tiež ako dostať odpadky tam, kam patria.
Ak sa vašim deťom téma zapáči, na internete nájdete množstvo informácií, ako ďalej. Dokonca existuje množstvo dobrých kníh pre deti (napríklad 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety) aj dospelých (momentálne populárna Domácnost bez odpadu).

Gréta je ozaj výnimočná kniha. Je to dieťa nielen autorky Andrei Gregušovej a ilustrátorky Nastie Slepstovej. Vďaka nápadu Zuzany Mitošinkovej a grafike Mateja Vojtuša nám na Slovensku vznikla kniha svetového formátu. Nádherná, vypiplaná do najmeších detailov. S krásnym príbehom a hlbokým posolstvom, ktoré dokážeme podať už aj najmenším deťom. Ak ju ešte nemáte, neváhajte. Táto kniha sa u nás nestratí, tá sa bude dediť.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Egreš.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Gréta
Text: Andrea Gregušová
Ilustrácie: Nastia Sleptsova
Vydal: Egreš, 2018
Strán: 48
ISBN: 9788097213435


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.