Velká kniha zahradničení pro děti

Velká kniha zahradničení pro děti

Slniečko svieti stále viac a viac a usilovní záhradkári už dávno trávia svoj voľný čas na záhradách. Ak ale neviete ako na to, alebo jednoducho chcete túto prácu priblížiť deťom, pomôže vám výborná Velká kniha zahradničení pro děti.

Ja sama som panelákové dieťa a hrabať sa v hline ma nikdy nebavilo. Keď sme sa presťahovali s mužom do domu so záhradkou, obaja sme dosť tápali. Ani dnes, po šiestich rokoch, nie som žiaden odborník. Je to aj tým, že záhradkárčenie ma stále príliš nebaví. Je to pre mňa len oddychová činnosť, radosť z pozorovania prírody a vzniku života. Ale záhradu treba udržiavať. Stále totiž platí to otrepané: bez práce nie sú koláče. To sa snažíme doma ukázať aj deťom.

Kniha je rozdelená podľa ročných období. Bez zbytočných úvodov vám hneď na prvej strane vystvetlí, ako sa sadí šalát. Text je plný praktických rád: ako a čím vyhĺbiť brázdu na semienka, ako ich zakryť, ako polievať, ako mladé výhonky vyjednotiť… Skrátka popisný návod pre úplného začiatočníka. Okrem návodu na sadenie iných rastlín (jedlých aj okrasných) tu nájdete aj poznámky o záhradných škodcoch a ako sa im vyhnúť (trebárs tým, že k zeleninovému záhonu vysadíte aromatické bylinky, okolo stoniek rosypete rozdrvené škrupiny vajec proti slimákom,…). Občas objavíte nejaký recept – smažené cuketové kvety, sušené jabĺčka, nakladané huby. Sú v nej návody, ako si urobiť kompost, vypestovať rastliny zo semienok, sadeníc, odrezkov. Dokonca nájdete aj nápady na tvorenie – krepové kvety, krmítka, pítko pre včely. Nechýbajú informácie o tom, ako sa starať nielen o záhradu a náradie, ale aj o užitočných obyvateľov.

Knihu ilustrovala Elisa Géhin. Obrázky sú graficky zjednodušené – autorka pracuje s paletou základných farieb, výraznými plochami bez priveľa detailov. Zdá sa mi, že práve tento štýl je jedným z populárnych súčasných trendov. Svojou jednoduchosťou (zrozumiteľnosťou) ale zároveň veľmi nadčasový.
Vďaka veľkému formátu knihy (o kus väčšia ako A4) a kvalitnému papieru, ilustrácie krásne vyniknú. Grafická úprava je síce vydarená, ale na môj vkus občas trochu chaotická.

Velká kniha zahradničení pro děti je presne to, čo hovorí jej názov. Vysvetľuje deťom od 5 rokov ako pracovať na záhradke, aby sa dočkali odmeny. Zároveň sleduje aktuálne smery v ekologickom a environmentálne zodpovednom prístupe ku krajine.
Ak teda máte záhradku a chcete, aby sa deti naučili mať záhradkárenie radi, môžete začať práve s touto knihou.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Práh.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Velká kniha zahradničení pro děti
Text: Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi
Ilustrácie: Élisa Géhin
Vydal: Práh, 2018
Strán: 96
ISBN: 9788072527007


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.