Hravouka

Hravouka

Hravouka je bez preháňania jedna z najkrajších a najobľúbenejších českých kníh o prírode. Získala nielen niekoľko ocenení, ale aj miesto v srdci mnohých detí a rodičov. Som veľmi rada, že tento rok vyšla aj v slovenčine.

Malá myška si pokojne žije vo svojej nore. Rada číta rôzne vedecké encyklopédie. Nemá však ani jednu obrázkovú knižku o prírode. Rozhodne sa preto sama nejakú napísať.
Pozýva malých čitateľov a čitateľky objavovať svet okolo jej nory so všetkým, čo k tomu patrí.

Kniha je teda rozdelená na niekoľko celkov podľa biotopov českej či slovenskej prírody. Je tu les, rybník, záhrada aj lúka pri myškinom príbytku. Okrem ilustrácií a popisov typickej fauny a flóry, vám myška vysvetlí aj kopu zaujímavých postupov pri objavovaní či procesov v prírode. Môžete sa inšpirovať návodom ako si urobiť herbár, sadiť bylinky, pozorovať chrobáky či vodné živočíchy. Dozviete sa o potravinovom reťazci, raste stromov, spoločenskom živote mravcov aj ako dýchajú ryby vo vode.

Všetky poznatky sú pútavo prezentované medzi množstvom ilustrácií autorky Terezy Vostradovskej. Obrázky sú detsky hravé a zároveň pomerne anatomicky presné. Ideálna kombinácia do detských encyklopédií.
Neviem, či je to farebnou paletou ilustrácií, alebo tou prírodnou témou, ale táto kniha pôsobí veľmi harmonicky. Stačí sa pozrieť na obálku: myška píšuca do denníku s šálkou horúceho čajíku. Viac idylické a pokojné to už ani nemôže byť.

Prednosťou je aj veľký formát knihy. Práve tieto nadrozmerné náučné knihy u nás z nejakého dôvodu vždy fičia. Super totiž vyniknú ilustrácie. A tiež je to asi zážitok, keď si dieťa môže listovať tak obrovskou knihou. Veľký svet potrebuje veľké knihy.

Skvelým doplnkom ku knihe je Hravouka ako apka na počítače či mobily. Je to vlastne skôr interaktívna encyklopédia než hra. S perfektnou hudbou, keď už sme pri tom harmonickom a kľudnom zážitku…
Vytvorila ju autorka spolu s malým tímom pod hlavičkou Circus Atos. Naše decká ju majú veľmi radi a často sa k nej vracajú. Výborná do škôl aj na doma.

Kniha je vhodná pre decká od 5 do 9 rokov. Veľa zaujímavých informácií, primerane prispôsobených veku, krásne ilustrácie. Dúfam, že Ikar vydá aj pokračovanie s názvom Hravocesta.


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Hravouka - encyklopédia zázrakov prírody
Text / Ilustrácie: Tereza Vostradovská
Preklad: Anna Kališková
Vydal: Stonožka, 2023
Strán: 60
ISBN: 9788055189741
HODNOTENIE   10/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.