Hrdinův atlas smrtících draků

Hrdinův atlas smrtících draků

Ak ste sa doteraz ešte nestretli so sériou Ako vycvičiť draka, tak vám rovno odporúčam zájsť do knižnice. Ak budete mať šťastie, nebudú požičané. Dračie knihy totiž idú na dračku. Hlavne ak sú tak zábavné a napínavé ako tie od Cressidy Cowell.

Ale vážne. Nebojím sa povedať, že sériu britskej spisovateľky o úplne obyčajnom chlapcovi a jeho úplne obyčajnom drakovi by si malo prečítať každé dieťa. Nájde v nich presne to, čo decká okolo 7-10 rokov baví: dobrých priateľov, neuveriteľne vtipné mená postáv, neľútostné bitky, neprekonateľné prekážky osudu, „špatní pravopys“ a odvážnych hrdinov, ktorí s trochou rozumu a veľkou dávkou šťastia spoločne vyviaznu z každej šlamastiky. A drakov, spomínala som už drakov?

Hrdinův atlas smrtících draků (Hrdinov sprievodca smrtiacimi drakmi) je šiesta kniha v sérii. Aj v tejto sa Škyťák (Štikút) viacmenej omylom dostane do problémov. A práve v deň svojich dvanástych narodenín! A to si pritom želal len kľudný deň, kde sa nič hrozivého nestane. To by ale nemohol byť syn náčelníka Vikingov Flegmona Obrovského. Je nutné dodať, že k problémom mu dopomáha aj drak Bezzubka. Vyzerá ako malý roztomilý dráčik, ale je dosť rozmaznaný a tvrdohlavý. Samozrejme, má po boku aj kamošov: verného Rybinohu a nebojácnu zbojníčku Kamikazi.
Naši traja ľudskí hrdinovia sa aj so svojimi drakmi ocitnú v zakázanej knižnici plnej nástrah. Zbaviť sa nevľúdneho knihovníka, ktorý nedovolí nikomu požičať si knihu z knižnice sa zdá byť ten najmenší zádrhel. Vďaka pomoci Rybinohu a Kamikazi sa však všetko dobre skončí.

Cressida Cowell nenecháva nič na náhodu a čitateľa vrhá z jednej strhujúcej akcie do ďalšej. Dokáže dej skvele vystupňovať a zdá sa mi, že sa vyžíva v bezvýchodiskových situáciách. Aj dramatické konce kapitol jej výborne idú. Všetko korení veľkou dávkou humoru. Takže knihu zhltnete takmer bez dychu.
Alebo si občas v čítaní urobíte prestávku skúmaním Škyťákových poznámok a popisov drakov. Veľmi dobre sa pobavíte aj jeho vikingsky-dračským slovníkom.

Ďalšou silnou stránkou sú hlavní hrdinovia. Škyťák aj Rybinoha si musia nájsť svoje miesto v drsnej vikingskej dedine. Obaja sú trochu dengľaví chlapci, čo prepadajú takmer v každom predmete z povinného pirátskeho výcviku (Úvod do krkání, Hulvátství pro pokročilé, Mlácená či Obsazování nepřátelské lode). Čo im chýba vo fyzickej kondícii nahrádzajú rozumom a vytrvalosťou. Motto celej série je totiž „Jak se vypracovat na hrdinu sobě navzdory.“ (alebo ešte lepšie slovensky „Ako sa stať hrdinom húževnatou prácou.„)
Aj Kamikaze, ako jediná dievčenská hrdinka v sérii, skvele zapadne k tejto zohranej dvojke (objaví sa až v tretej knihe, dovtedy to je all-boys club). Oproti modelovým hrdinkám v „chlapčenských“ dobrodružstvách (pozerám na teba, Hermiona) je ale sviežo rozpustilá. Je predsa výborná zlodejka a trochu klamárka. To, že sa nikdy nevzdáva a vždy hľadá nejaké riešenie, je obrovské vzorové plus pre čitateľky.

Cressida Cowell kreslí Bezzubku sediaceho na Škyťákovej hlave.

Samotnej audioknihe sa podarilo posunúť úroveň už tak výbornej série ešte o kus vyššie. David Novotný je totiž absolútne famózny. Hlasy jednotlivých postáv doviedol takmer do dokonalosti. Škyťák znie rozvážne aj neisto zároveň, Rybinoha tak zbrklo, až jeho šušlaniu občas nie je rozumieť a Bezzubka je milo záludný. Obvzlášť nás baví jeho interpretácia dračtiny. Absurdnosť slovníkových fráz kontrastuje s Novotného prednesom ako vystrihnutým z nudnej cvičebnice cudzieho jazyka.
Netreba asi dodávať, že slečna pampúchatá každú jednu audioknihu (máme všetkých šesť) počula aspoň desaťkrát. A na ďalšie sa tešíme ako na Vianoce.

To ale neznamená, že nečítame knihy. Práve naopak. Slečnu stále baví, keď jej knihu predčíta aj tatinko. Alebo si ju číta sama. Vďaka bohatému grafickému členeniu textu a množstvom sprievodných ilustrácií (z pera samotnej autorky Cressidy Cowell) sa knihy veľmi ľahko čítajú aj začínajúcim čitateľom. Takže ich v literárnom zážitku nič nebrzdí.

Vlastne ani neviem, ktorú formu by som vám viac odporučila. Audioknihy, pretože je to zážitok a papierové knihy, pretože určite nebudete mať chuť čakať, kým Novotný nahovorí aj zvyšných šesť dielov. Aha, ešte pripomienka: audio nájdete len v češtine, zato knihy samozrejme aj slovensky.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Hrdinův atlas smrtících draků 
Text: Cressida Cowell
Preklad: Silvestr Vandrovec Špaček
Číta: David Novotný
Ilustrácie na obálke: Cressida Cowell
Vydal: OneHotBook, 2020
Dĺžka: 3:01 h
Obsah: neskrátený

HODNOTENIE   10/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.