Jonáš a Nenáš

Jonáš a Nenáš

Tiež máte doma deti, ktoré vám vždy protirečia? Tak to sa im bude kniha Jonáš a Nenáš isto páčiť.

V domčeku na kopci žijú dvaja kamoši. Každý je iný, ale aj tak sú priatelia. Jonáš je vždy pripravený otvoriť príležitosti dvere dokorán. Aj keď tou príležitosťou sú podomoví obchodníci, ktorým vždy povie „jo!“. Hlavne ak predávajú lampy. Nenášovi, ktorý dokáže povedať „ne!“ v stovke rôznych jazykov, sa zdá, že tých lámp už je dosť. Tak nejak sa to zvrtne a dvaja kamoši zrazu žijú každý vo svojom dome.
Jonášovi je ale samému smutno. Ako presvedčiť Nenáša, aby neodmietol jeho návrhy na dobrodružstvo? Spýtajte sa detí. Tie staršie možno budú vedieť a tie mladšie sa to rýchlo z knihy dozvedia. Vďaka jednoduchému triku totiž Jonáš a Nenáš skutočne vyrazia spolu na cestu. A to sa ešte len budú diať veci! Budete otvárať oči dokorán. Objaví sa zlodej, krokodíl a samozrejme, ďalšie lampy!

Príbeh o Jonášovi a Nenášovi je skrátka sranda. Funguje výborne, pretože stavia na dvoch protikladoch: večne optimistickému Jonášovi a mrzútovi Nenášovi. Ale ako to v živote chodí, aj v tomto príbehu čitatelia zistia, že oba protiklady slúžia najlepšie, keď sa spolu pekne vyvažujú. Občas je rozumné povedať nie a inokedy sa netreba báť povedať áno.

Nórska autorka, ilustrátorka a grafička Kari Stai napísala o tejto podarenej dvojke už šesť kníh. Za svoju prácu získala množstvo ocenení. Nečudujem sa, pretože táto prvá kniha je výborná. Okrem vtipného príbehu je aj krásne ilustrovaná. Vizuálne pomerne čisté obrázky, akoby poskladané z veľkých farebných plôch sú určite lákavé pre malé deti. A to aj napriek tlmenej farebnosti. Pre rodičov zase majú v zálohe mierny retro nádych. (Ale možno sa mi to len zdá kvôli tým čiapkam.)

Jonáš a Nenáš je príbeh o dvoch priateľoch a ich neuveriteľnom výlete. Budete sa baviť nielen na hlavných hrdinoch, ale aj na absurdných situáciách, do ktorých sa dostanú. Vhodné pre detiská od 3 do 5 rokov aj ich rodičov.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Jonáš a Nenáš
Text / Ilustrácie: Kari Stai
Preklad: Pavla Nejedlá
Vydal: Host, 2020
Strán: 32
ISBN: 9788027501281
HODNOTENIE   9/10 
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.