Júnové novinky

Júnové novinky

Predprázninová sezóna je celkom bohatá. Ak hľadáte nejaké fajné letné čítanie, skúste jednu z noviniek. Na výrobe jednej uvedenej novinky som sa dokonca hrdo podieľala. Takže vám ju kľudne (úplne nezaujato) odporučím. Akurát musíte hádať, ktorá to je.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Nina ide spinkať (sk)

Ale čo, nehádajte! Je to Nina. Veľmi ma bavilo sledovať (aj keď len okrajovo), ako prichádza na svet taká fajná kniha. Autorke a ilustrátorovi patrí aj môj obdiv.
Je večer. Nina ide spinkať. Bol to však dlhý deň, je unavená a ešte musí spraviť čosi veľmi dôležité. Malá obrázková knižka, v ktorej istotne spoznáte aj vaše dieťatko.
Leporelo Nina ide spinkať sme v Martinuse pripravili špeciálne pre deti vo veku od 1 roka a rozpráva jednoduchý, no podnetný príbeh. Postarala sa oň logopedička Svetlana Kapalková, ktorá sa celý život venuje rozvoju reči u detí. Text leporela sa krúti okolo slova „dať“, teda prvého slovesa väčšiny detí. Aj vďaka tejto knižke rýchlejšie pochopia rozličné významy tohto slovesa a začnú ich používať.Obrázky vytvoril český ilustrátor Martin Krkošek, ktorý bral do úvahy kompozíciu, kresbu a aj farebnosť, aby nimi oslovil práve najmenších čitateľov.

Pojďme objevovat Česko (cz)

Roztomilá prasačia rodinka vyráža na ďalšie cesty! Tentokrát po Česku. A nás baví ešte viac, ako ich cesty po Slovensku. Must have pre všetky česko-slovenské decká a ich rodičov.
Poté, co se prasátku Oliverovi společně s rodiči podařilo prozkoumat Slovensko, vydává se zvířecí rodinka na toulky Českem. V doprovodu bratrance Matesa navštíví Oliver Prahu a ráj vlaků a letadel v technickém muzeu. Projede se metrem, lanovkou i opravdovým důlním vláčkem. Vydá se hledat ochránce hor Krakonoše a zjistí, jestli se ve skalách starých miliony let ještě dají najít dinosauři. Připojte se ke zvířecím kamarádům a vydejte se společně s nimi za dobrodružstvím.

Jak se koník ztratil (a zase našel) (cz)

Z nádielky leporel od Meandru som do článku vybrala toto. Okrem Koníka si však môžete vybrať z dvoch ďalších, ktoré tento mesiac vydali. Ich Repolelo edícia je vynikajúca.
Autorské leporelo mladé neformální výtvarnice Terezy Marianové Lukešové (To jsem z toho jelen, Příběhostroj, Jak na to?, vše 2018) o dřevěném koníčkovi, který vypadl z nákladního auta mířícího do hračkářství, je příběhem o jinakosti. Ztracený koník putuje krajinou a pak i velkým městem a všude potkává nejrůznější koně i koníčky, ale žádný ho nechce přijmout do svého stáda, vzít ho mezi sebe, je přece jen tak nějak jiný… Kdo jsem a kam patřím, ptá se neodbytně všech koní a koníků náš ztracený koníček. Dočká se nakonec odpovědi a najde své štěstí?

Kubko hovorí prvé slová (sk)

Pokračovanie výbornej série o Kubkovi, napísanej špeciálne pre pomoc deťom s rečou. To však neznamená, že ide o nejakú nudnú cvičebnicu. Naopak, kniha je krásna aj zábavná.
Kniha pre malých čitateľov, ich rodičov aj logopédov, ktorá patrí do každej knižnice. Druhá časť Kubkových dobrodružstiev sa stane obľúbeným spoločníkom vášho dieťaťa v období, keď sa začne oboznamovať s rečou. Autorka sa zameriava na typické slová, s ktorými deti prichádzajú do kontaktu v prvom a druhom roku života. Jednoduché, a pritom zaujímavé texty s prvkami humoru sú pre dieťa atraktívne. Prostredníctvom príkladov z každodenného života si môže rozvíjať jazykové schopnosti. Kniha zároveň predstavuje výborný materiál pre staršie deti, ktoré sa práve učia čítať. Publikácia má jednoduchú formu, obsahuje krásne ilustrácie a prirodzeným spôsobom zdokonaľuje detskú reč.

Kuk Vidím Ťa: Čísla (sk, cz)

Leporelá s plstenými okienkami máme radi. A tieto majú ešte roztomilé obrázky aj vydarený dizajn. Kuknite sa na ne aj vy.
Odkrývaj tie najjemnejšie plstené okienka a nájdi skryté prekvapenie! Zábavný a interaktívny spôsob, ako sa vaše dieťatko naučí čísla a precvičí si jemnú motoriku.

od 3 rokov

To sme my (sk)

Táto kniha je jednoducho bomba. V spoločnosti, ktorá si pod slovmom „tradičná“ predstavuje len jednu možnosť, je aj takáto jednoduchá obrázková kniha práve to, čo potrebujeme. Nečakajte žiadne revolučné manifesty. To sme my je fajná jednohubka o rodine, ktorá je možno práve tak poskladaná, ako tá vaša.
Artúr má štyri roky, chodí do škôlky, má rád špagety a svojho najlepšieho kamoša Reného. Žije vo veľkej rodine, v ktorej neustále panuje ruch, spôsobený okrem iného aj tým, že jeho súrodenci občas odídu z domu. Áno, aj na noc! Avšak o pár dní sa vždy vrátia. A tak stále dookola. No akoby to nestačilo dnes, dnes sa stratila mladšia zo sestier!

Jonáš a Nenáš (cz)

Na tejto knihe sa pobavíte vy aj decká. Tak čo, ktorý z nich budete dnes vy? Jonáš alebo Nenáš?
Jeden říká na všechno „jo“, druhý říká na všechno „ne“. Můžou být vůbec dva lidé rozdílnější než Jonáš a Nenáš? A přesto jsou to nejlepší kamarádi. Jejich soužití pod jednou střechou sice jednoho dne ztroskotá, ale věčně usměvavému Jonášovi začne bručoun Nenáš chybět. Jak ovšem přimět někoho, kdo na všechno říká „ne“, aby s vámi něco podnikl? Musíte na něj vymyslet fintu: ptát se ho tak, aby „ne“ vlastně znamenalo „jo“. Na společném výletě se pak ukáže, že umět říct v rozhodující chvíli „ne“ vám může zachránit nejen spoustu nervů, ale někdy dokonce i život. Úspěch série, která v Norsku čítá už šest samostatných knížek, tkví ve snadno čitelné vizuální formě, která navzdory své jednoduchosti nese silné poselství, srozumitelné i těm nejmenším. Knihy se staly předlohou animovaného seriálu norské televize i divadelních představení. Sklidily prestižní literární ocenění a překládají se do mnoha jazyků.

Stín Malého Geparda (cz)

V poradí šiesta kniha skvelej Marianne Dubuc, ktorú nájdet v češtine. Tešíme sa.
Stín Malého Geparda zmizel, už měl dost toho, že musel svého pána všude doprovázet. Malého Geparda nikdy nenapadlo, že by věci mohly být jinak. Malý Stín nikdy nepomyslel na to, že být první není vždycky tak snadné. Příběh o přátelství a schopnosti vcítit se do kůže toho druhého.

od 5 rokov

Jašo na jarmoku (sk)

Kniha Jašo na jarmoku rozpráva príbeh malej Barborky a jej psa Jaša. Tým sa jedného dňa nechce doma upratovať, a tak odídu na jarmok, ktorý sa práve koná v meste. Ich vyjašené dobrodružstvo sa začína, keď sa náhodou rozdelia a každý si ide svojou cestou. Kým sa znovu stretnú, spoznajú na jarmoku medovnikárku, čipkárku, majolikára, hrnčiara, drotárku, tkáčku, rezbára, košikára, kováča a kožušníka. Remeselníci boli súčasťou každodenného života na Slovensku po celé stáročia. V súčasnosti sa s nimi stretávame iba počas špeciálnych udalostí, ako sú jarmoky, folklórne festivaly či kurzy remesiel. Ich práca však pokračuje aj dnes. Preto chce kniha prostredníctvom dobrodružstiev Barborky a Jaša deťom ukázať, v čom práca remeselníkov spočíva a čo vyrábajú. Veď niektoré ich výrobky mnohí používajú v bežnom živote a ani o tom nevedia!

Zvíře, které není vidět (cz)

Pre všetkých prvákov, čo sa práve naučili čítať. Alebo druhákov, ktorým čítanie kníh až tak nevonia. Výborný úvod do pripravovanej prvočitateľskej série z vydavateľstva Běžíliška, ktoré si potrpí na kvalitné detské knihy.
Příhody Míny a jejího Zvířete, které bývá občas mrzuté nebo růžové, někdy veršuje a někdy je zlomyslné, jindy se tulí nebo má drápy. Bývají s ním starosti, ale pokaždé je to ale nejlepší kamarád. A aby bylo jasno – není vidět. UžČtu je edice knih pro začínající čtenáře. Myslí na ně v každém ohledu. Text knihy tvoří krátká slova v krátkých větách členěných do krátkých kapitol. Grafická úprava maximálně podporuje snadné čtení. Přes to všechno text rozhodně neslevuje z nároků dobrého příběhu. Zkrátka žádný slabikář, učebnice ani pracovní sešit – tohle je první opravdická kniha k samostatnému čtení.

Kvak a Čľup sú spolu (sk, cz)

Nové vydanie nesmrteľnej klasiky. Aspoň jednu knihu od Lobela do každej rodiny!
Ďalšie rozprávky o dvoch kamarátoch v detskej knihe Kvak a Čľup sú spolu. Ropušiak Kvak a žabiak Čľup, jeden bez druhého neurobia ani krok. Bývajú každý vo svojom domčeku so záhradkou, navštevujú sa, chodia spolu na prechádzky a na výlety. Krátkym príbehom nechýba napätie, humor a potreba skutočného priateľstva, učia sa slobode, trpezlivosti a zároveň vyjadrujú potrebu toho druhého vedľa seba. V oboch postavách je čosi podmanivo ľudské a blízke aj detskému čitateľovi. Svet žabiakov je len o málo odlišný ako svet detí. Kniha pre deti výnimočne vhodná na prvé čítanie.

Všechny barvy počasí (cz)

Britta Teckentrup je jedna z tých výnimočných autoriek, ktoré sú slávne na celom svete. My doma máme pár jej kníh anglicky. Toto je prvý český preklad a rovno aký krásny!
V slovenčine jej ilustrácie nájdete v knihe Leon Neón.

Počasí nás provází na každém kroku. Má vliv na to, co nosíme na sobě, co jíme, jak bydlíme i jak se cítíme. Často o něm mluvíme a zaujatě sledujeme předpovědi. Počasím zkrátka žijeme. A právě o tom je tahle knížka — jen k údajům o teplotě vzduchu či pravděpodobnosti srážek přidává ještě něco navíc. Jak vznikají červánky? Proč je nebe modré? Odkud se bere déšť a sníh? Proč je aprílové počasí tak proměnlivé? Netradiční naučná kniha jednoduše a srozumitelně vysvětluje řadu jevů a projevů počasí i to, jak ovlivňuje životy lidí. Zároveň je však i poetickým průvodcem — v neuvěřitelně působivých ilustracích zachycuje, jak na nás počasí působí, jak ho prožíváme. Každá dvoustrana je malá obrazová báseň, do níž je vepsáno, co vědeckými slovy popsat nelze, a nám — malým i velkým — ukazuje snad všechny barvy, jaké může počasí mít.

Běhá zvíře po papíře (cz)

Běhá zvíře po papíře je knížka hravých básniček z živočišné říše, ve kterých se dozvíte, že si tučňák dělá učňák, psi chodí na očkování kočkováním a jak se k sobě mají hyena a hygiena. Zjistíte, co dělat, když má káně zánět, kdy jsou vykulení tuleni a proč štice narostla kštice. Nebo co se stane, když opice sní o pizze a když si delfín dělá selfie. Knížka je určena dětem ve věku 6-10 let, ale pobaví i alespoň průměrně geniální předškoláky a dospěláky se zachovalým syslem pro humor (nebo chovající cit k jakémukoli jinému zvířeti.) Varování: Verše z knížky mohou vyvolat chronickou psinu!

Dlouhá noc muzejní myši (cz)

Slovenská národná galéria má Ester a Ernesta, Národní muzeum v Prahe má Emila a Elvíru. Ani sa ma nepýtajte. Túto knihu chcem mať doma tiež.
Historická budova Národního muzea skrývá překvapivá tajemství. Podaří se je holubu Emilovi za pomoci vzdělané muzejní myši Elvíry rozlousknout? A hlavně – uniknou nástrahám nočního hlídače, který je pronásleduje vyzbrojen převzácnými exponáty? Dobrodružná výprava do nitra muzea z pera Radka Malého s ilustracemi Filipa Pošivače představí dětem svět, který běžnému návštěvníkovi zůstane utajen.

od 8 rokov

Klikal som a čítal som (sk)

Ďalšia z potrebných kníh, ktoré nám tu doteraz chýbali. Máme ju už doma a je ozaj vydarená.
Ach jaaaj! Dočerta! Teda, poviem ti, že len tak niečomu uveriť je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie!“ Hrdinom knižky je chlapec Peťo a ten sa jedného dňa dozvie neskutočné veci. Že aké? Tak napríklad, že na dne Tichého oceána našli plutvu morskej panny. A ešte to, že ak si človek potrie tvár citrónovou šťavou, stane sa pred kamerou neviditeľným. A ešte, že Zem je plochá a vyzerá ako palacinka. A ešte, že čarovné kamene mu vyliečia zubný kaz. Ufff… Ok, dobre – ale ako má Peťo zistiť, či je to pravda? A dá sa to vôbec? S nárastom informácií rastie aj nárast dezinformácií – či už úmyselných alebo neúmyselných – a teda rastie aj naša zodpovednosť naučiť deti pracovať s týmito informáciami, aby sa nestali ľahkými obeťami bludov. Pretože bludy a výmysly nie sú neškodné…
Jedinečná kniha o návode na rozmýšľanie pre deti od 10 rokov.

Maľované dejiny Bratislavy (sk)

Táto je jedna z najkrajších a najzaujímavejších kníh o histórii Slovenska, aké som doteraz čítala. Krásne spracovaná, pútavo napísaná majstrom Pavlom Dvořákom. Práve vyšla ako dotlač, treba ju mať doma. Recenziu si prečítajte tu: kuk.
Maľované dejiny Bratislavy, deti ilustrujú príbehy Pavla Dvořáka. Kniha má 216 strán, je plná krásnych detských ilustrácií a hutných krátkych príbehov z histórie Bratislavy od čias mamutov až po posledný Štefánikov let. Ilustrácie vznikali na výtvarných ateliéroch „Rozpoviem ti tri príbehy” v Múzeu mesta Bratislavy: tu sa takmer rok a pol stretával Pavel Dvořák s deťmi, ktoré pútavú históriu hneď nakreslili alebo namaľovali.

Dobrodruh Timo (cz)

Na tento komiks som sama zvedavá.
Velká cesta! Tajemné obludy! Magičtí přátelé! Fantastické bytosti! Obrovské tajemství! A všechno to začíná jednou obyčejnou cestou do lesa. Timo je kluk žijící v malé vesnici uprostřed divočiny a má jeden velký problém. Přečetl všechny dobrodružné knížky, které kolem jsou. Takže mu zbývá jediná možnost. Jít a prožít si jedno velkolepé dobrodružství sám. Jenže když vstupuje do lesa, ani netuší, co ho tam všechno čeká. Jaká podivná zvířata a nebezpečí tam na něj číhají… a že na konci bude vzdorovat něčemu velmi mocnému a ničivému. Možná bude mít víc dobrodružství, než by si přál.

Viliam Všadebol – Deň v starovekom Grécku (sk, cz)

Séria zaujímavých kníh, ktoré približujú deťom jednotlivé obdobia a miesta v histórii.
Deti, váš skvelý kamarát, cestovateľ Viliam Všadebol, vás pozýva na ďalšiu napínavú cestu do minulosti! Tentoraz sa spolu vyberieme do starovekého Grécka, kde na nás už čakajú úžasné dobrodružstvá. Dozvieme sa napríklad aj to, ako vznikla olympiáda, ktoré sú najznámejšie grécke báje a ako kedysi dávno vyzeralo divadlo.

Julie z vlčí smečky (cz)

V eskymáckém městečku znají tuhle dívku jako Mijax, ale pro kamarádku v San Francisku je Julií. Když se Mijax v městečku přestane cítit bezpečně, uteče do tundry. Zanedlouho ale pochopí, že se v aljašské divočině ztratila, že si neumí zajistit obživu a že ani netuší, kterým směrem leží cíl její cesty. Postupně se stává součástí vlčí smečky a vlky si zamiluje, jako by byli členy její rodiny. Den za dnem, s pomocí vlčí smečky a se znalostmi toho, co ji o aljašské přírodě naučil otec, se Mijax snaží v tundře přežít. Nastane však čas, kdy musí divočinu opustit a vybrat si mezi tradičním a novým způsobem života. Může být zároveň moderní eskymáckou dívkou Mijax i Julií z vlčí smečky? Jean Georgeová ve svém vyprávění zachytila méně běžné proměny života Eskymáků v 2. polovině 20. století, zvyky zvířat, strasti dospívání, a všechny tyto prvky skloubila do napínavého dobrodružství, které je především dojemným příběhem o lásce. Vítěz Ceny Johna Newberyho za nejlepší dětskou knihu roku 1973.

Drobkovo podivuhodné dobrodružství (cz)

Drobkovo podivuhodné dobrodružství je fantaskní příběh ze světa trpaslíků, kteří sami sebe nazývají smradlíci, protože se nemyjí (nesnášejí vodu) a živí se vyhozenými, nevábně už zavánějícími potravinami, které si opatřují na svých zásobovacích výpravách k odpadkovým kontejnerům. Lidé je nemůžou vidět ani slyšet, ale pouze – zato velmi výrazně – cítit. Trpasličí svět v originální a vtipné prvotině pro odrostlejší děti od brněnského režiséra, dramatika a scenáristy, Ondřeje Elbela, zrcadlí nejeden společenský problém: příběh podprahově upozorňuje na bezbřehé plýtvání potravinami (vždyť jimi nakrmíme celý trpasličí svět!), starostův tiskový mluvčí dokáže odstranit pana starostu a zmanipulovat trpasličí lid a nakonec v inscenovaném, nespravedlivém soudu hlavního hrdinu Drobka potrestá velkým koupáním, nejhroznějším trestem pro každého smradlíka.

niečo pre starších

Jedno obyčejný léto (cz)

Tento komiks si určite kúpim. Kanadská ilustrátorka a autorka Jillian Tamaki je fantastická. Máme doma jej snovú picture book They Say Blue a je to zážitok.
Dívky Rose a Windy se setkávají vždy jednou za rok, protože jejich rodiny tráví prázdniny na stejném místě u oceánu. Tohle léto vypadá jako každé jiné, ale hodně se toho během něj změní. V melancholickém komiksu vyvedeném pouze ve fialových tónech se jako příliv a odliv střídají různé linie vyprávění: Sledujeme společný bezstarostný čas Rose a Windy, manželskou krizi rodičů jedné z nich a příhody party náctiletých, která se schází kolem místní sámošky, kde si dívky půjčují nepřístupné filmy jako Texaský masakr motorovou pilou nebo Noční můra v Elm Street. Dívky tak poznávají, že součástí světa dospělých jsou složitější problémy než skákání do vln, že pubertáci mají milostné vztahy, že rodiče se můžou rozvést. Rose a Windy začínají přemýšlet o budoucnosti a uvědomují si, že se samy změní duševně i fyzicky.

Posol (Žatva smrti 3) (sk, cz)

Prvé dva diely sú skvelé, som zvedavá na záver.
Finále dystopickej trilógie, ktorá si získala čitateľov po celom svete. A nielen tých young adult! Prešli tri roky, odkedy Rowan a Citra zmizli bez stopy – počas katastrofy, čo má na svedomí kosec Goddard, ktorý nemilosrdne zlikvidoval svojich protivníkov a konečne sa dostal k moci. Sú to tri roky, odkedy sa Nimbus odmlčal – a jediný človek, s ktorým ostal v kontakte, je Greyson Tolliver. A je to práve tretí diel dystopickej série zo sveta Koscov, v ktorom sa osud ľudstva, „odsúdeného na večný život“, zavŕši. Predtým však budú musieť nové spojenectva aj staré priateľstvá prejsť najťažšou skúškou a možno opäť raz poraziť smrť.2 thoughts on “Júnové novinky”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.