Jak se dělá galerie

Jak se dělá galerie

Začiatkom roka vyšlo druhé vydanie oceňovanej knihy o umení pre deti. Tím autorov z brnenskej Moravské galerie a ilustrátor David Böhm vám v nej ukážu, že galéria je skvelé miesto.

V tejto fantastickej pozvánke do sveta galérií sa dozviete mnoho vecí, ktoré ste vždy chceli vedieť, ale báli ste sa spýtať. Napríklad, že tá ospalá pani sediaca na stoličke je kustódka. Autori vám vysvetlia, že diela nemusia byť vystavené len v miestnostiach obložených drevom a tapetami, ale aj v bielej kocke. Prejdete sa vznikom výstavy od jej nápadu v hlave kurátorky až po inštaláciu, vernisáž a napokon recenzie. Zistíte, ako sa diela do galérie dostanú, ako sa skladujú a ako sa dbá o ich bezpečnosť.
Fascinujúce pre mňa bolo, že aj spôsob vystavovania diel má svoju históriu. Aj tú vám v knihe krásne vysvetlia.

Veľký formát knihy dáva vyniknúť úžastným ilustráciám Davida Böhma a výbornému grafickému dizajnu knihy. Nečudujte sa, knihu vydali ľudia, čo vedia pracovať s umením.

Ak chcete s deťmi viac chodiť do galérií (okukovať umčo – čo sa podľa knihy ale dá robiť aj na iných miestach – a nielen to), Jak se dělá galerie vám pomôže prekonať počiatočný ostych. Alebo ak už do galérií radi chodíte, ponúkne vám pohľad do zákulisia. Text je napísaný veľmi zrozumiteľne. A to aj bez prehnaného zjednodušovania. Úprimne, dospelý človek sa v nej dozvie tiež veľa. Knihu ocenili aj na prestížnom Bologna Children’s Book Fair 2017 (Mention children’s book on art).
Kniha je teda primárne určená deťom od 8 rokov. Hornú hranicu neuvádzam. Knihu totiž ocenia všetci milovníci umenia a výborných náučných kníh.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Jak se dělá galerie (2. rozšířené vydání)
Text: Ondřej Chrobák, Rostislav Koryčánek, Martin Vaněk
Ilustrácie: David Böhm
Vydal: Moravská galerie, 2019
Strán: 70
ISBN: 9788070273265
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.