Jak se Trivoj smrskl

Jak se Trivoj smrskl

Trivoj sa začal zmenšovať. Snaží sa to povedať dospelým vo svojom okolí, ale stretáva sa len s nepochopením. Je priepasť medzi detstvom a dospelosťou tak veľká? Môžete sa nad tým zamyslieť pri čítaní prekladu americkej klasiky Jak se Trivoj smrskl. Alebo sa len jednoducho pobavte.

Trivoj je skrátka zo dňa na deň menší a menší. Napriek tomu, že sa to rodičom snaží povedať, tí ho ignorujú. Dokonca ho obviňujú z neposlušnosti a vymýšľania. Až keď je zmenšenie úplne očividné, pokúsia sa to rôznym spôsobom zobrať na vedomie. A nielen rodičia. Vodič autobusu, učitelia, riaditeľ. Postupne sa v knihe stretnete s fascinujúcou prehliadkou nepochopenia zo strany dospelých. Od už spomenutej ignorácie, nezmyselného (ale zdanlivo uspokojivého) vysvetlenia, odsúvania problému, pseudo-riešenia až po neúčinné sebaobviňovanie. Hotová galéria.

Sám Trivoj tvrdí, že žiaden problém nemá. Naozaj, celé to berie so stoickým kľudom. Nakoniec si Trivoj pomôže sám. Vyzdravenie je rovnako absurdné, ako celá situácia. Keď už je Trivojova výška ako má byť, rodičia sú síce radi, ale tvária sa, akoby sa vlastne nič zvláštne nedialo. Keď na záver chudák Trivoj zistí, že má ďalší podivný problém, rozhodne sa, že si to radšej nechá pre seba.

Ilustrácie sú kapitola sama o sebe. Autorom je Edward Gorey, ktorý je snáď najštýlovejší ilustrátor akého poznám. Keď som sa s jeho dielom stretla prvýkrát, bola som prekvapená, že je to vlastne súčasný autor. Jeho ilustrácie vyzerajú ako z iného storočia. Ak by som ich mala vyjadriť jedným slovom, bolo by to „znepokojivé“. Výborne pracuje s atmosférou na výjavoch. Aj v takejto nekonflitknej knihe dokáže v obrázkoch vyvolať dostatočné tajomno. Podivné kompozície, zvláštne detaily, neutrálne výrazy tvárí,… Spolu s príbehom fungujú vynikajúco.

Trochu som sa obávala, čo na príbeh povie slečna pampúchatá. Najskôr trochu váhala. Ilustrácie sú naozaj výrazne náladové. Až tak, že to dokážete vycítiť na prvý pohľad. Príbeh ju nakoniec nalákal. Dokonca sa na ňom dobre bavila.
Ak teda máte doma dieťa, ktoré má trošku temnejší zmysel pre humor, vo veku od 7 do 10 rokov, kľudne mu knihu o zmenšujúcom sa Trivojovi kúpte.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Jak se Trivoj smrskl 
Text: Florence Parry Heideová
Ilustrácie: Edward Gorey
Preklad: Petr Eliáš
Vydal: Albatros, 2015
Strán: 64
ISBN: 9788000039732
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.