Januárové novinky 2018

Januárové novinky 2018

Nový rok, nový výber noviniek. Tentorkát tak trochu spätne. Pretože som február prespala.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Boribon má domček (sk)

V januári vyšli dve nové knihy o Boribonovi. Pozrite sa, prečo je táto séria taká obľúbená.
Slimáčik má svoj domček, no Boribon nie… a tak rád by mal nejaký, kam by sa mohol schovať! Ankapanka mu pomôže postaviť skrýšu pod stolom. Koľko hračiek sa tam zmestí? Veľa… S kým sa však potom bude hrať ?

 

Farebný svet zvierat (Divoký barevný svět zvířat) (sk, cz)

Kniha je svojim spracovaním vhodná hlavne na pozeranie, preto ju radím do kategórie od 1. roka. Je totiž vskutku náhderná. A sú v nej reálne fotografie zvierat. Odporúčam pre všetky monte-deti.
Kniha Farebný svet zvierat vás prevedie všetkými farbami dúhy v zvieracej ríši. Nájdete v nej alabastrového krokodíla, žiarivé červené hady, oslňujúco žlté i zelené motýle aj húsenice, vtáky farby azúrového neba i také živočíchy, ktoré majú na svojom tele vystriedané všetky odtiene farebného spektra. Pri čítaní tejto knihy skrátka každý zistí, že kráľovstvo zvierat je jednoducho najkrajšie na svete.

Čiapočka (sk)

Zošítok pre najmenšie deti s variáciou na známy príbeh vyšiel už na konci minulého roka. Zabudla som ho pripojiť k zoznamu, takže ho tu máte teraz.
Nie je to klasický príbeh o Červenej Čiapočke. Obrázková knižka ilustrátorky Alice Raticovej hovorí príbeh, v ktorom nikto nikoho nezje. Ale všetci náhle zmiznú v lese, vrátane vlka. Tajomstvo odhalí až horár

 

od 3 rokov

Rok v lese (sk, cz)

Prekrásna, prekrásna kniha o prírode. Na každý mesiac strana, v podstate bez slov. Recenziu nájdete tu: klik.
Rok v lese predstaví malému čitateľovi les s jeho obyvateľmi v každom mesiaci v roku – rovnaký záber môže sledovať v rôznych situáciách, za rozličného počasia, cez deň alebo v noci. Na začiatku knihy sa predstavia všetci lesní hrdinovia, v závere čaká čitateľov interaktívna hra.

 

Knižka o pocitoch (sk)

Dobrých kníh o pocitoch nie je nikdy dosť. A táto vyzerá veľmi dobre.
Šťastný, mrzutý, nervózny, plachý, nahnevaný, žiarlivý, smutný, urazený… Pocity. Stále niečo cítime. Táto knižka je o tom, čo cíti Samo a Katka a možno čoskoro zistíš, že je aj o tom, čo cítiš ty.

 

 

Gaston, chlapeček, který se pořád ptal (cz)

Aj vaše dieťa má veľa otázok? Možno sú niektoré z nich podobné, aké sa pýta Gaston. A možno vám pomôže s odpoveďami.
Půvabná knížka plná dynamických ilustrací představuje dvanáct velkých otázek lidské existence, které děti zajímají, když začínají poznávat svět kolem sebe. Gastonovo přemýšlení o okolním světě umožní dětem a jejich rodičům vést nad knížkou vlastní důvěrné rozhovory, a kapitolky pro rodiče v závěru usnadňují dospělým, aby v dialogu se svým dítětem nalezli slova, která uklidní, pomohou a přinesou pokrok ve vývoji.

Zmáťa a Záhada – Vzhůru za dobrodružstvím (cz)

Páčil sa mi už prvý diel, ale tento druhý je skutočná bomba (a nielen pre milovníkov mačiek). Píšem o ňom v článku tu: klik.
Zmáťův tatínek dostal úžasný nápad! Sestrojí si rybářského robota, aby se už nemusel tolik dřít s obstaráváním obživy pro svou početnou rodinu. Jenže jeho báječný rybolovorobot zmizí dřív, než se s ním pan Čičák stihne vydat k jezeru.
Po vynálezu jako by se zem slehla, ale na Zmáťu, Záhadu a tajného cestovatele schovaného ve Zmáťově batohu čeká v zimním zasněženém lese veliké dobrodružství.

od 5 rokov

Papírový Pepíno (cz)

Trochu iná kniha o origami. Rozprávkový príbeh totiž dopĺňajú návody na tie najznámejšie papierové skaldačky. (Okrem toho, Meander je vždy dobrá voľba.)
Malý skřítek Pepíno má zvláštní nadání – díky papírovým skládačkám dokáže pomoci lidem i zvířatům tak, jak by to nikdo nečekal! Každá kapitola knihy je věnovaná jedné papírové origami skládačce – koníkovi, kolibříkovi, srdci a dalším. Kniha Papírový Pepíno je praktická a kouzelná zároveň, plná návodů na skládání, křehkosti a pevného odhodlání malého skřítka, který se ničeho nezalekne a má dar, vidět lidi takové, jací opravdu jsou.

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (cz)

Chrudošove ilustrácie mám rada. Preto si túto zmes komiksu a rozprávok určite pridávam do svojho zoznamu prianí.
Pinocchio, neposedný a zlobivý dřevěný panáček Carla Collodiho, musí projít mnohým dobrodružstvím, než přijde k rozumu… Co ale musí absolvovat taková pecka, než se stane panáčkem? Dobrodružné a komické vyprávění jednoho mluvícího polena sleduje životní příběh švestkové pecky plný zákrut a eskapád. Některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek zkrátka nenechávají čtenáře na pochybách o tom, že Poleno se stalo novou zásadní postavou českých knižních dějin.

Chlapeček a Dálka (cz)

Nie je skvelé, že Baobab vydáva znova diela Daisy Mrázkové? Takto ich môžete mať doma a nemusíte si pre ne chodiť do knižnice (ak ich samozrejme nemáte odložené ako poklad už z vášho detstva).
Pár slov, jeden chlapeček a jedna Dálka: to úplně stačí na malé vyprávění s velkým ptaním. Kde je Dálka? Proč je sníh na střeše naší chaloupky milejší než ten na střeše světa, když jsou přece oba stejné? A co by, nebýt okna na dosah ruky, z té dálky vlastně zbylo? Povídka Chlapeček a Dálka původně vyšla ve stejnojmenném souboru drobných textů v edici Korálky. Ilustrace vznikly v polovině 70. let pro „televizní čtení“. Příběh se za ty roky dětem (zrovna tak jako jejich dospělým) nevzdálil ani o píď.

Príbeh života – Evolúcia (sk)

Ak už máte Animálium a netrpezlivo čakáte na Botanicum, môžete si skrátiť dlhú chvíľu rozkladacou knihou Príbeh života. Je totiž z rovnakej rady Vitajte v múzeu.
Nádherne ilustrovaná výnimočná kniha, ktorá názorne ukazuje vývoj života na Zemi – od najjednoduchších organizmov až po človeka. Namiesto jednotlivých strán obsahuje dvojmetrové leporelo s časovou osou, na ktorej sú jedinečnými kresbami zobrazení najvýznamnejší predstavitelia rôznych štádií evolúcie rastlinnej a živočíšnej ríše. Druhá strana skladačky obsahuje podrobnejší opis jednotlivých období, rastlín a živočíchov.

Dinosaury a iné prehistorické zvieratá (sk)

Pre doplnenie Príbehu života som vybrala túto zaujímavú encyklopédiu vo forme pracovného zošita. V sérii sú ešte ďalšie tri diely. V slovenčine zatiaľ vyšlo o Zvieratách.
Odhal’ neuveritel’ný svet dinosaurov v knihe plnej verných ilustrácií a zaujímavých aktivít! Fakty zo života prehistorických tvorov z celého sveta, viac ako 50 nálepiek v interaktívnych úlohách, množstvo hádaniek, kvízov a nádherný plagát s množstvom zvierat obohatia tvoje vedomosti o našej zvieracej ríši.

 

od 8 rokov

Radio BUCH – Co takhle stát se… (cz)

Kniha na počúvanie a kreslenie? To chceme! Z Baobabu, samozrejme.
Knižní radioaktivita pro malé kreslíře. Radio BUCH je nápaditý projekt výtvarnice Magdaleny Rutové, který zahrnuje audioknihu a k ní přidružený dokreslovací sešit. Navýsost interaktivní zábava pro dětské čtenáře. Jednotlivými kapitolami Radio BUCHU ve zvukových nahrávkách provází osmiletá emancipovaná žena, která díky dobrodružnému kariérnímu růstu během pouhých devíti kapitol zjistí, že většina lidských povolání je nezáviděníhodných. Ale to už do knihy vstupuje čtenář, respektive posluchač – podle svého může vyprávění ilustrovat, dovyprávět, vymýšlet alternativní děj. Radio BUCH může posloužit i jako inspirace pro práci s dětmi. K poslechu na www.radiobuch.cz.

Postav si ľudské telo (sk, cz)

Skutočným lákadlom tejto knihy je veľký 3D model kostry, ktorý si môžete sami postaviť. Zábava aj poučenie? Jasné! Prečítajte si tu: klik.
Spoznávanie tajomstiev ľudského tela nebolo ešte nikdy zábavnejšie! Zároveň sa dozvieš veľa zaujímavých informácií o tom, ako funguje ľudské telo. Prečo sa srdce sťahuje 70-krát za minútu? Ako fungujú svaly, vďaka ktorým môžeme behať, skákať aj vzpriamene stáť? Čo nás chráni pred choroboplodnými zárodkami a škodlivými slnečnými lúčmi? 76 cm vysoký model zložíš jednoducho, bez nožničiek a lepidla.

Gregor a modrý mesiac (sk)

Knihy o Gregorovi (Jirka v češtine) napísal Stephen Hawking a jeho dcéra Lucy. Áno, ten Stephen Hawking. Okrem napínavého dobrodružstva v nich nájdete aj množstvo faktov o vesmíre.
Gregor a Anka sa vydávajú na ďalšie vesmírne dobrodružstvo inšpirované misiou na Mars v piatom pokračovaní Gregorových tajných výprav do vesmíru z pera Lucy a Stephena Hawkingovcov. Gregor a Anka sú šťastím bez seba. Dostali sa do špeciálneho programu, v ktorom školia mladých astronautov na budúce misie na Mars. Počas výcviku vo vesmírnom tábore zistia, že zvláštne veci sa dejú nie len na Zemi, ale aj na obežnej dráhe. Podivuhodné vesmírne misie sa uskutočňujú pod rúškom tajomna a ich výcvik je každým dňom viac a viac desivý.

Kryptoportál (cz)

Pokračovanie úspešnej knihy Zloděj luridia. Pôvodne nórská séria o chlapcovi s nadaním na lúštenie šifier so záhadnou rodinou. To znie ako bestseller, nemyslíte?
William se vrací do Institutu posthumánního výzkumu, zjišťuje však, že je tam všechno úplně naruby. Důvod toho všeho leží zmrazený ve sklepě institutu: je jím Abraham Talley, muž, který Williama přednedávnem málem připravil o život. Něco tady ale tak úplně nehraje… Proč Williama poslední dobou trápí podivné záchvaty? A co je vůbec zač ten zatracený kryptoportál? William s Iscií znovu musejí čelit temným silám, jejichž moc si dosud nedokážou představit, a pokračují spolu v dechberoucí cestě za tajemstvím luridia.

Supernuly (cz)

Keď už sme pri tých medzinárodných bestselleroch, trochu superhrdinov nie je nikdy na škodu.
Když Murph Cooper nastoupí uprostřed pololetí do nové školy, má velký problém. A nejenom s tím, kde bude sedět, jestli si udělá kamarády a jestli včas najde klučičí záchody. Jeho maminka ho totiž omylem zapsala do školy pro superhrdiny. A Murph, na rozdíl od nových spolužáků, co levou zadní ovládají počasí, vznáší se do vzduchu nebo umí vyčarovat koně, žádné zvláštní superschopnosti nemá. Jenomže to ještě neznamená, že se z něj nemůže stát zachránce. 

 niečo pre starších

Polča (cz)

Polča vraj patrí k najvýznamnejším súčasným holandským dielam pre deti. Z popisu sa zdá, že Polča ozaj rieši problémy, ktoré sú aktuálne aj u nás.
Polča má kluka, jmenuje se Mimún, ale jeho víra a kultura jim téměř znemožňují být spolu. Polčin otec se toulá ulicemi a místo něj je tu najednou matčin nový přítel. A dokonce se chtějí vzít! Je těžké zůstat šťastná, když se tolik věcí nedaří, ale Polča to nevzdává. Pomáhají jí v tom víkendy na statku u babičky a dědy, kam si Polča jezdí odpočinout. Pět příběhů o jedné neobyčejné dívce, které patří do kánonu moderní nizozemské literatury pro děti a mládež, přeložila Magda de Bruin Hüblová.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.