Zmáťa a Záhada – Vzhůru za dobrodružstvím

Zmáťa a Záhada – Vzhůru za dobrodružstvím

Juchú, z vydavateľstva Host sme sa dočkali aj druhej časti dobrodružnej knihy o dvoch kocúroch. Pripútajte sa, bude to divoká jazda!

Karel Čičák, hlava početnej rodiny, dostane skvelý nápad. Vyrobí rybolovorobota! Po oslave na počesť dokončenia tohto veľkého stroja na chytanie rýb, však roboloď záhadne zmizne. Malý Zmáťa má výčitky svedomia, pretože si nespomína, či zamkol kôlňu a vydá sa ho v noci hľadať sám. Trochu sa ale bojí, našťastie sa objaví jeho kamoš Záhada. Spolu sa vydajú na pátranie. Netušia, že v batohu sa schovala Zmáťova malá sestrička Bazalka. Po strastiplnej noci skutočne nájdu strateného rybolovorobota. Zlodej sa prizná a vysvetlí, prečo loď ukradol. Všetko sa teda opäť dobre skončí.

Tak ako v prvej časti (písala som o nej tu: klik), aj tu je dej plný zvratov a pomerne nahustený. Text je zredukovaný na minimum, na stranách prevládajú obrázky. Tento formát je skvelý pre deti okolo 4-6 rokov, ktoré už potrebujú poriadny príbeh, ale stále chcú mať na posedenie knihu prečítanú. Samozrejme s nimi už môžete čítať i bohatšie príbehy, ale aj takéto jednohubky im dajú veľa. O to viac, ak sú krásne ilustrované. Tiež ich ocenia začínajúci čitatelia, ktorí si môžu ľahko prečítať celú knihu sami.

Zdá sa mi, že oproti prvej časti sa autorka viac odvážila. Príbeh je vtipný, originálny a prekvapivý (dôvod únosu robolode ma rozosmial). Ale najviac je to vidieť na ilustráciách. Všechno dobře dopadne je krásna a nevšedná (v miestnych knižných vodách), ale táto je doslova výbuch farieb. Dej nestráca na dynamike a ilustrácie to ešte podtrhujú. Kombinácia žiarivo žltej a tmavomodrej je veľmi vydarená. Okrem toho aj tu nájdete množstvo vtipných a milých detailov (okaté vajíčka, medveďa schovaného pod snehom, čítajúce koťata). Písala som už, že sú neskutočne roztomilé? Skrátka ňuňu.

Ak vám teda príbehy o Zmáťovi a jeho kamošovi Záhade doteraz unikali, skúste im dať šancu. Budete sa z toho určite tešiť. A ja dúfam, že Host vydá aj tretie pokračovanie (prosím, prosím!).

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Host.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Zmáťa a Záhada - Vzhůru za dobrodružstvím
Text / Ilustrácie: Ninka Reittu
Vydal: Host, 2018
Strán: 40
ISBN: 9788075771414

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.