Januárové novinky

Januárové novinky

Nový rok a nové knihy. Trošku pauza od sviatočnej nádielky, ale stále je z čoho vyberať.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 0 rokov

Farby – prvé slová (sk, cz)

Fajná ukazovacia knižka pre pármesačné batoľatá sa vždy zíde. Farebné foto-obrázky, jednoduché pozadie pre ľahké rozpoznanie predmetu… nie je tu čo pokaziť.
Táto knižka obsahuje základnú slovnú zásobu pre pomenúvanie farieb. Slová sú doplnené názornými fotografiami. Vďaka mäkkej obálke a oblým rohom predstavuje ideálnu prvú knihu pre najmenšie deti a batoľatá.

Moji zvierací kamaráti Maznáčikovia (sk, cz)

Ďalšia stálica poličiek pre najmenších. Pekné fotky zvieratiek a hravý formát. Vaše mimčo ich bude milovať.
Kniha plná užasných reálnych fotografií domácich zvieratiek vášmu dieťatku pomôže objavovať svet. Navyše praktická rukoväť umožní dieťatku nosiť knihu všade so sebou. Táto kniha je navrhnutá v súlade s Montessori princípmi vzdelávania.

od 1 roka

Kubko sa učí rozprávať (sk)

Séria Kubko vznikla špeciálne na pomoc s rozvojom reči. To ale neznamená, že nemôže byť aj zábavná a pekná na pohľad. Aj keď je kniha prekladom z poľštiny, nemusíte sa báť. Nad prekladom dozerala slovenská logopedička PhDr. Lucia Palugyayová.
Spoznajte Kubka a jeho veselú rodinku! Tento malý huncút sa stane obľúbeným spoločníkom vášho dieťaťa v období, keď sa začne oboznamovať s rečou. Úvodná časť Kubkových príhod je určená najmenším, ale aj trochu starším deťom s oneskoreným vývinom reči. Publikácia sa zameriava predovšetkým na citoslovcia a samohlásky, ktoré by ročné deti už mali ovládať. Kniha má jednoduchú formu a obsahuje krásne ilustrácie, ktoré deti nabádajú, aby pomenúvali predmety a opakovali zvuky, vďaka čomu sa prirodzeným spôsobom zdokonaľuje ich reč. Kubko sa učí rozprávať. Hravé napodobovanie zvukov pre najmenších je prvá knižka zo série Učím sa rozprávať.

Zatoč kolesom a uč sa – Farby (sk, cz)

Knihy s koliečkom nás bavia. Je to zase niečo iné než otváranie okienok alebo posúvanie. Celá séria má smiešne obrázky a je fajne urobená.
Zatoč kolieskom a uč sa! V knihe pod kolieskom sa skrývajú milé prekvapenia. Vašich najmenších očaria fascinujúce skryté obrázky, ktorých odkrývaním si precvičia jemnú motoriku a naučia sa farby.

Méďa už chodí na nočník – zvuková knížka (cz)

Kníhy o nočníku nás nikdy neomrzia. Každý rodič a dieťa si prejde intenzívnym odplienkovacím obdobím. Prečo tomu nepohnúť knihou?
Méďa už chodí na nočník je velké knížkové leporelo pro děti od 1 roku. I velkým medvědům, kteří už nenosí plínku se může stát nehoda! Veselý zvukový příběh dodá odvahu každému medvíděti, které začíná chodit na nočník. Ke spuštění zvuku není zapotřebí vyvinout sílu, tlačítka reagují na pouhý dotyk. Zvukové nahrávky jsou kvalitní, kniha má pouzdro na baterie, které se dají vyměnit a také tlačítko on/off, které můžete kdykoliv použít.

Máš ma rada? (sk)

Nič deti nepoteší viac, než utvrdenie našej lásky. Táto je skvelou výzvou k objatiu.
Ježko bol veľmi smutný. Taký smutný, ako len ježko dokáže byť. Aj korytnačka bola veľmi smutná. Taká smutná, ako len korytnačka dokáže byť. Potešilo by ich jediné, keby ich mal niekto úprimne rád. Láskyplný príbeh o tom, že každý z nás potrebuje milovať a byť milovaný.

od 3 rokov

Ema, bratříček a Petr (cz)

Už tretie pokračovanie švédskej detskej klasiky. Rohodne ju musíme odporúčať. Hlavne, ak vaše dieťa dostalo mladšieho súrodenca.
Ema má bratříčka i kamaráda Petra. Co je u všech jinak? V knížce najdete dva krátké příběhy. V prvním Ema dostane bratříčka. Bratříček jí, kaká, křičí a spí. Ema má bratříčka moc ráda, ale občas by ho s chutí vyměnila za nějakou tetu! Druhé vyprávění je o Emě a jejím kamarádu Petrovi. Jak je možné, že je u každého skoro všechno jinak? Jiné je to u nich doma, i každý vypadá jinak. Je to ale zábava, zjišťovat, co je tak odlišuje! Nakonec, kdyby vše bylo pořád stejné, byla by to nuda.

Rok na dedine (sk, cz)

Rok na dedine obsahuje dvanásť dvojstrán, ktoré vám priblížia život na vidieku. Dozviete sa, aké povinnosti majú deti a aké dospelí, čo sa robí na poli a ako sa starať o zvieratá. Na prvej dvojstránke sa zoznámite s hrdinami knihy a na poslednej si zahráte interaktívnu hru. Na detailných obrázkoch si deti precvičia vnímavosť a schopnosť rozprávať príbehy, ale predovšetkým sa výborne zabavia pri podrobnom skúmaní farebných ilustrácií.

Jak myška hledala kamarády (cz)

Táto vyzerá extrémne milo. My si ju určite pohľadáme aspoň v knižnici.
Osamělá myška by si moc ráda našla kamarády. Vydává se tedy na cestu do lesa, který umí být pořádně strašidelný. Potká tam sice spoustu laskavých tvorů, jenže někdy rychleji mluví, než myslí, takže každé zvířátko nakonec něčím urazí. Uvědomí si myška, v čem udělala chybu? Přijde na to, že není důležité, jak kdo vypadá, ale jaký je uvnitř? Bonus! Na konci knížky najdete celý text příběhu přeložený do angličtiny.

Čakanie na Vlka (sk)

Poetický príbeh a kniha, ktorá ťaží najmä z úžasných ilustrácií talentovanej ilustrátorky. Odporúčam, ak máte radi krásne knihy.
Líška a Vlk sú nerozluční priatelia. Spolu behajú, plávajú v jazere, pozorujú hviezdy a obdivujú zázraky sveta. Až dovtedy, kým Vlk jedného dňa neodíde navždy preč… Nádherná obrázková kniha s precíteným príbehom o priateľstve a strate a o tom, ako ju prekonať.Pre deti od 3 rokov

od 5 rokov

Toníkův zlý sen … a jak mu s ním babička pomohla (cz)

Boj s nočnými strachmi je ťažká vec pre tak malých ľudí. A zdá sa, že aj nevyčerpateľná knižná téma. Táto vyzerá výborne.
Toníka trápí noční můra: V noci se na něj často řítí obrovské černé náklaďáky. Bojí se kvůli tomu chodit spát. Ani on, ani jeho rodiče si s tím nevědí rady. Jednou je Toník u babičky a prozradí jí, co ho trápí. A babička ví, jak na to… Toníkův zlý sen není jen příběhem o nočních můrách, ale vůbec o tom, jak zařídit, aby nás netrápilo, že nás něco trápí. Knihu doprovázejí informace pro rodiče o tom, co jsou noční můry a jak se s nimi dá pracovat.

Džbány, košíky, medovníky Spoznaj naše remeslá (sk)

Náučná ilustrovaná knižka zoznámi deti so 14 ľudovými remeslami: kožušníctvom, korytárstvom, gubárstvom, šúpoliarstvom, háčkovaním, debnárstvom, papučiarstvom, výšivkami, modrotlačou, drotárstvom, hrnčiarstvom, košikárstvom a medovnikárstvom. V každej kapitole sa dozvieme o materiáloch, nástrojoch aj spôsoboch spracovania suroviny a využití výrobkov. Na konci každej kapitoly je aj tvorivá úloha pre dieťa. Knižka vychádza z maturitnej práce autorky.

Holubia agentúra bojuje proti zločinu (1)

Crazy príbeh a výrazné grafické spracovanie. To je návod na knihu, ktorú si zamilujú aj tí najväčší nepriateli čítania. Séria Holubia agentúra je práve taká. Na pobavenie ideálna.
POZNÁTE HOLUBIU AGENTÚRU? Je to jednotka neúnavných bojovníkov proti zločinu. V hlavnej úlohe VRKO, operený MAJSTER PRESTROJENÍ! Rozlúsknu každú ZÁHADU! Prečo z parku zmizli všetky omrvinky? Kto nastražil pasce na netopiere? Ako si Holubia agentúra poradí s fantómami Festivalu chutí a vôní? Zdá sa vám, že holuby sa občas správajú zvláštne? To preto, lebo sledujú rôzne záškodnícke živly. Vďaka nim si môžete žiť bezstarostný život. ZLOČINCI SI ANI NEVRKNÚ!

Cesta do krajiny Draka (sk)

Tak nádhernú knihu aby ste pohľadali. Patrí ku káskam, ktoré je ťažko vekovo zaradiť. Pútavý príbeh si užijú staršie deti, ale očarí aj dospelého čitateľa. Naopak, mladšie deti môžu ľahko zvlákať fascinujúce ilustrácie. Tot skrátka chcete mať doma.
Prežite neuveriteľné dobrodružstvo z čias, keď bol svet ešte neznámym a magickým miestom. Príbeh cestovateľa Marca Pola a jeho výpravy do ďalekých krajín Orientu fascinuje a inšpiruje už viac ako sedem storočí. Jeho imaginatívne opisy divokej prírody, tajomných miest, bežných ľudí a ich zvykov, ale aj života na dvore veľkého chána čítame stále dokola ako historický dokument, ako cestopis a teraz aj, prečo nie, ako rozprávku. Pretože cesta, to je v prvom rade príbeh, a ten, ktorý prežil benátsky kupec počas výpravy do krajiny Draka, patrí k tým, ktoré treba rozprávať stále odznova.

Dědečkovy povídačky (cz)

Pan Zdeněk je uznávaným občanem města. Všichni si ho váží. Nikdo však netuší, že má jedno malé tajemství – v dětství se nenaučil správně vyslovovat hlásky R a Ř, a tak ráčkuje. Když si s někým má povídat, schválně se těmto hláskám vyhýbá. Jenže pak se stane dědečkem a vnoučata po něm chtějí vyprávět pohádky – třeba o Karkulce nebo o veliké řepě! Co teď? Jak si dědeček poradí? Dědečkovy povídačky o tom, co zažil jako malý kluk, vás zaručeně pobaví svými kouzelnými příběhy. Ale pozor, R ani Ř v nich nečekejte!

Tachumraketum na Špilberkun (cz)

Túto sme si nemohli nechať ujsť. Žijeme totiž pri Brne a viete ako to chodí, treba sa zaujímať o miesto, kde ste sa rozhodli žiť.
V předešlé knize spisovatelky Jarmily Zobačové (1953) a výtvarnice Evy Znojilové (1951) Mezi námi hvězdáři jsme se seznámili s vesmírným světem, hvězdami a kometami. V Tachumraketum na Špilberku si přečteme příběhy o Brně, jeho tajemstvích i podivuhodnostech.

od 8 rokov

Matematická dobrodružství – Vyřeš úkoly a zachraň svět! (cz)

Chápte, mám tak trochu slabosť pre spojenie matematiky a dobrodružstva. Som zvedavá, ako sa to autorom podarilo tu.
Poutavé příběhy pro milovníky dobrodružství a hádanek! Kniha obsahuje čtyři fantastické příběhy plné akčních úkolů, díky kterým si prověříte své matematické schopnosti. Na každé stránce najdete zadání, která musíte vyřešit. Jen tak pomůžete hrdinům prolomit tajné kódy, najít skrytá vodítka, vyluštit tajemné vzkazy, či dokonce zahnat meziplanetární krizi.

Šifry pro kluky a holky (cz)

Toto si tu ukladám pre našu slečnu, ktorú tajnosti veľmi bavi.
Pojďme nahlédnout pod pokličku rébusů a šifer! Karel Pazourek připravil přehlednou knížku, ve které představuje historii šifrování – seznámí s principy substituční i transpozičních šifer, jak funguje Morseova abeceda a na jakém pricnipu je založené Braillovo písmo. Zvídavé čtenáře naučí spoustu zajímavostí z nejrůznějších oborů lidské činnosti. V praktické části knížky si potom může každý vyzkoušet, jak dobrý je luštitel – ve 24 kapitolách se může pokusit o rozluštění zapeklitých rébusů různých obtížností.

Slovensko – Čo ti v škole nepovedia (sk)

Výborná kniha so zhrnutím základných faktov o Slovensku. A navyše graficky príťažlivá. Odsúvať ilustrácie na druhú koľaj v náučných knihách pre deti je stále norma slovenskej produkcie, bohužial. Takže všetky palce hore pre túto novinku.
Kniha Slovensko Čo ti v škole nepovedia je doplnková vzdelávacia publikácia k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda. Zaujímavým a zábavným spôsobom približuje minulosť aj súčasnosť Slovenska, jeho geografiu aj prírodné krásy, ako aj významné osobnosti. Je určená pre každého rodiča, ktorý chce, aby jeho dieťa poznalo Slovensko, a pre každé dieťa, ktoré je zvedavé a zaujíma ho svet okolo neho. Nájde tu kuriozity, rekordy, ale aj konkrétne čísla, fakty a roky, ktoré spolu tvoria fascinujúcu realitu našej vlasti. Pre deti od 8 rokov.

niečo pre starších

Cinder (sk, cz)

Nie, nepomýlila som sa. Aj keď obálka je fakt škaredá. Mesačné kroniky je YA fantasy fenomén, ktorý si konečne môžete prečítať aj slovensky. Celú sériu môžete pokojne kúpiť svojmu teenagerovi a potajme si ju prečítať. Pobaví vás minimálne kreativitou využitia príbehu o Popoluške.
Šestnásťročnú Cinder považuje väčšina ľudskej spoločnosti za nepodarené skĺbenie techniky a človeka a jej macocha za neúnosné bremeno. Byť kyborg však má aj svoje výhody – mozgové rozhranie poskytuje Cinder nevšednú schopnosť opravovať veci (robotov, vznášadlá, vlastné nefunkčné časti tela), vďaka čomu sa stane najvychýrenejšou opravárkou v Novom Pekingu. Práve táto reputácia privedie k jej stánku princa Kaia, ktorý potrebuje pred výročným bálom opraviť pokazeného androida. Princ opravu žartovne nazve otázkou národnej bezpečnosti, ale Cinder ho podozrieva, že celá záležitosť je v skutočnosti oveľa vážnejšia, ako je princ ochotný priznať. Cinder túži urobiť na princa čo najlepší dojem, ale so všetkými plánmi je koniec, keď sa jej mladšia nevlastná sestra a jediná ľudská priateľka nakazí smrteľnou epidémiou, ktorá sužuje Zem už celé desaťročie. Macocha obviní z dcérinej choroby Cinder a ponúkne jej telo výskumnému tímu nákazy, čo je „pocta“, ktorú zatiaľ nikto neprežil. Nepotrvá dlho, kým lekári zistia, že ich nový pokusný králik je zvláštny. Má niečo, kvôli čomu sú podaktorí ľudia ochotní aj zabíjať. ..Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.