Pravdivý příběh o prasátku

Pravdivý příběh o prasátku

Miriam je malý zvedavec s plnou hlavou otázok. Preto aj chodí do školy, aby sa dozvedla odpovede na všetko, čo maminka s tatinkom nevedeli. Miriam je milá, priateľská a ako všetky spolužiačky, zaľúbená do Rafaela. Veľmi ju zarmúti, keď Rafael povie, že sa do nej nemôže zamilovať. Vraj Miriam nie je ako oni. Čo to vôbec znamená? A tak maminka bude musieť s pravdou von…

Prekvapená maminka Líza skúša najskôr inakosť Miriam vysvetliť okľukou: „však víš, ze je třeba od všeho něco,“ alebo „není možné, aby si byli všichi podobní“. Miriam to ale nestačí a Líza musí vysvetliť všetko poporiadku. Miriam je totiž prasiatko, ktoré Líza a Petr našli v lese a vychovali ako vlastnú dcéru. Žiadne iné prasiatko na svete ako Miriam nie je. Až vtedy naša hrdinka všetko pochopí a je spokojná. Teraz už vie, čo aj čitateľ vedel od začiatku. Svoj skutočný pravdivý príbeh.

Ani vám nebudem hovoriť, ako veľmi som si lámala hlavu nad touto knihou. O čom vlastne je? O adopcii, rovnocennosti, láske rodičov k svojmu dieťatku? Nič nedávalo zmysel v tomto mierne crazy príbehu. Až keď som sa znova pozrela na názov knihy (aké zjavné), bolo mi to jasné. Miriam nepotrebovala potvrdenia o svojej jedinečnosti. Chcela len počuť pravdu o tom, prečo je iná.

Skvelé, nie? Občas totiž počuť a prijať pravdu je práve to, čo nás naštartuje. Umožní lepšie pochopiť seba samého a prijať sa presne takého, aký sme.

Pravdivý příběh o prasátku je vskutku zvláštna kniha. Obe francúzske autorky, spisovateľka Emilie Chazerand aj ilustrátorka Amandine Piu, sa podľa krátkych medailónikov v závere knihy zdajú byť poriadne bláznivé. Asi im nerobí problém robiť si srandičky zo seba samých.
Samotný príbeh je teda ozaj nezvyčajný. Ale ilustrácie sú okúzlujúce. Roztopašné a milo detské, pekne dopĺňajú atmosféru textu.

Ak sú vám nevšedné špecialitky po chuti, Pravdivý příběh o prasátku vám odporúčam. Bude vás baviť. Vydavateľ odporúča pre deti od 4 rokov. Hornú hranicu je ťažšie určiť. Kľudne dajte čítať aj prvákom na samostatné číanie. Ako som povedala, ja sama som strávila nad knihou vcelku dosť času.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Portál.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Pravdivý příběh o prasátku 
Text: Emilie Chazerand
Ilustrácie: Amandine Piu
Preklad: Rita Kindlerová
Vydal: Portál, 2020
Strán: 48
ISBN: 9788026215745
HODNOTENIE   8/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.