Knižka o pocitoch

Knižka o pocitoch

Vyznať sa vo vlastných pocitoch veru nie je ľahké. Možno ešte ťažšie, keď ste malý špunt, čo sa práve začal obzerať po svete a hľadať si v ňom svoje miesto. Tým svetom je v prvom rade jeho rodina a o čosi neskôr aj kamaráti v škole. Knižka o pocitoch vám pomôže so základnou orientáciou v tých najbežnejších emóciách.

Svoje deti sa od malička snažím viesť, aby hovorili o tom, čo cítia, čo prežívajú. Ak totiž má dieťa záchvat plaču, je pre mňa ako rodiča oveľa jednoduchšie, keď (po prvotnom ukľudnení) dokáže povedať prečo plače. Od bolesti, zo strachu, hnevu? Na druhú stranu som rada, že tiež vedia vyjadriť, ak sa im niečo veľmi páči, že vás majú radi a že sú šťastní. Pampúch je v tom celkom expert. Doteraz si pamätám, ako v troch rokoch stálo to dieťa pri rozkvitnutom poli a v návale šťastia kričalo: „Maminka, maminka, tu je to tak krásne!“ Teraz začal objavovať dokonca aj tajomstvá strachu, vďaka fantastickej knihe Neboj, neboj! Dvojročné mrňátko zase rado číta naše výrazy. Keď sa mračím alebo zvyšujem hlas, nezabudne sa opýtať: „Maminka? Hnevá sa? Ano?“.
Samozrejme, nie každé dieťa/človek, je schopné alebo ochotné podeliť sa so svojim vnútroným prežívaním. Dôležité je, aby mu samé rozumelo. A práve v tom mu môže pomôcť aj táto kniha.

Súrodenci Samo a Katka žijú so svojou mamou, tatom a psíkom. Môžete ich sledovať, ako prežívajú radosti a starosti bežných dní. Šťastie, strach, hnev, smútok. Všetko je tu popísané vo veľmi zrozumiteľných príkladoch. Deti plačú pri bolesti, zlosti aj únave (chlapci aj dievčatá). A často prisilné emócie cítia doslova fyzicky.
Scénka s naschvál rozbitými hračkami, ktorá eskaluje do celorodinného kričania je skvelá. A dobre známa všetkým rodinám. Páči sa mi, že kniha sa neobmedzuje len na pocity detí. Dospelí sa hnevajú, sú mrzutí, smutní aj šťastní tiež.

Vynikajúco je popísaná žiarlivosť. Či už na nového súrodenca, alebo kamaráta. Sto bodov za modelové riešenie šikany. A milón bodov za žiarlivosť na bábätko. Text „A predovšetkým, nevedel pochopiť, prečo mama chcela ďalšie dieťa. Ako mohla chcieť?“ doplnený o obrázok Sama smutne sediaceho v sestričkinom lehátku je perfektný. Potom je pravdivo napísané, že sa všetko časom zlepší. Po pár rokoch sú zo súrodencov celkom fajn kamoši… väčšinou.
Hádky totiž nikdy nezmiznú. „…prichádzajú a odchádzajú. Netrvajú dlho, lebo v rodine je dostatok porozumenia pre všetkých.“

Anglická autorka Amanda McCardie má za sebou už niekoľko kníh. Zaoberá sa aj výskumom správania detí a bola učiteľkou v škôlke. Spolu s oceňovaným ilustrátorom Salvatore Rubbinom vytvorili skvelú knihu. Text sprevádzajú milé ilustrácie, ktoré jasne definujú pocity hrdinov. Nielen výrazom tváre, ale hlavne držaním tela a rôznymi pózami. Emócie sú potom ľahšie čitateľné a deti sa s nimi môžu lepšie stotožniť. Dvojica dokonca vytvorila aj knihu Our Very Own Dog o tom, ako sa starať o psíka.

Vždy ma poteší, keď sa na slovenskom knižnom trhu objaví náučná kniha, ktorá je nielen vynikajúca po obsahovej sránke, ale aj krásna na pohľad. Knižka o pocitoch z vydavateľstva Enigma Publishing je určite jednou z nich. Textu je ozaj málo, ale zato pomerne náročného. Preto knihu odporúčam pre deti od 4 do 7 rokov. Pre všetky, ktoré sa chcú o sebe dozvedieť viac. Pomôže nielen s pomenovaním, ale aj zvládaním svojich emócií. Teraz, aj v neskoršom veku.

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Knižka o pocitoch
Text: Amanda McCardie
Ilustrácie: Salvatore Rubbino
Preklad: Eva Preložníková
Vydal: Enigma publishing, 2017
Strán: 48
ISBN: 9788081330650

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.