Král a král a rodina

Král a král a rodina

Možno si ešte pamätáte knihu o princovi, ktorý si nevedel nájsť nevestu. Jeho srdce ale zahorelo láskou k inému princovi. Princ & princ sa končil svadbou. Čo sa dialo v kráľovstve po nej, sa dozviete v knihe Kráľ a kráľ a rodina.

Novomanželia sa vyberú na svadobnú cestu do ďalekej džungle. Napriek komárom a všakovakým divokým zvieratám si výlet dobre užijú. Neustále však majú pocit, že ich niekto sleduje. (Na obrázkoch občas môžete zvedavca zahliadnuť, ak sa poriadne pozeráte.) Po príchode domov v kufri nájdu čierneho pasažiera: malé dievčatko. Kráľovský pár sa jej v džungli zapáčil a keďže žila sama, rozhodla sa pridať sa k nim. Bert a Krasomil sú prekvapení ale Daisy si hneď obľúbia. Tiež má rada dobrodružstvá. Po dlhých potrebných papierovačkách ju adoptujú za svoju dcéru. Nakoniec usporiadajú oslavu na počesť princeznej Daisy a šťastne žijú ďalej.

Príbeh a ilustrácie vymysleli znova holandské autorky Linda de Haan a Stern Nijlandová. Musím povedať, že ilustrácie sú ešte bláznivejšie ako v prvej knihe. Prostredie džungle tomuto výbuchu farieb rozhodne praje.
Príbeh je opäť jednoduchý. Netradičnosť rodiny je popísaná vecne, bez nejakých otázok. Tým je vlastne kniha v mnohých krajinách sveta kontroverzná. Osobne som veľmi rada, že vydavateľstvo Větrné mlýny knihu preložilo do češtiny. Kníh pre deti s LGBT tématikou je na českom trhu minimálne. Na slovenskom, pokiaľ viem, je to bieda s núdzou. Okrem románov pre teenegerov a dospelých nepoznám vlastne žiadnu knihu pre mladšie deti. V Čechách sa takejto literatúre špeciálne venuje vydavateľstvo LePress, ktoré minulý rok vydalo, dnes už celosvetovú klasiku, Tango –Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny.

Všetky dôvody, pre ktoré mi učarovala kniha Princ & princ, platia aj pri tejto knihe. Ukazuje deťom, že existujú vzťahy, ktoré sú síce výrazne menšinové, ale normálne. Môže pomôcť rodičom, ktorí chcú práve toto deťom sprostredkovať. Bez zbytočného vysvetľovania. To je vlastne vo veku cielenej skupiny detí (od 3 do 5 rokov) aj nepotrebné. Ani pampúch pri čítaní príbehoch o princoch LGBT téme nevenoval väčšiu pozornosť. Okrem pár okrajových poznámok to pre neho nebola tá dôležitá časť príbehu. Samotná zmienka o existencii takýchto rodín (bez potreby vynášať o nich súdy) totiž bohato stačí, aby si rozšírili svoju predstavu o svete. Je totiž pravda, že deti sa s predsudkami nerodia. Tie naopak vychádzajú z toho, čo človek o spoločnosti a živote vie. Alebo skôr nevie.

Škoda len, že výtvarné spracovanie je tak svojrázne a zrejme nie pre všetkých. Z tohto pohľadu bude mať určite väčší efekt kniha Prince & Knight s v podstate rovnakým príbehom ako Princ a princ, ale výrazne menej umeleckými (a tým aj prístupnejšími) ilustráciami . Som zvedavá, či sa niekedy dostane aj k nám.


 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Král & král & rodina
Text: Stern Nijland
Ilustrácie: Linda de Haan
Preklad: Adéla Elbel
Vydal: Větrné mlýny, 2017 
Strán: 36
ISBN: 9788074432385


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.