Kytičky z ulice (Sidewalk Flowers)

Kytičky z ulice (Sidewalk Flowers)

Táto nenápadná kráska sa minulý mesiac objavila aj v češtine. Nie že by na jazyku až tak záležalo. Sidewalk Flowers, alebo Kytičky z ulice, je totiž obrázková kniha bez slov.

Neviem ako by som túto knihu opísala bez toho, aby to neznelo ako „zastav sa a privoňaj ku kvetine“ klišé. Pretože ono to vlastne je. Ale napísané tak krásne, že vás ozaj osloví.

JonArno Lawson príbeh napísal podľa skutočného zážitku so svojou sedemročnou dcérou. Rozprávanie ako vznikne kniha bez slov si môžete prečítať tu – groundwoodbooks.com.
Otec s dcérkou na ceste z nákupu domov cez rušné mesto. Zatiaľ čo otec vybavuje telefonáty a snaží sa hlavne dostať domov, dievčatko si cestu užíva. Dokáže v šedi mesta nájsť drobné poklady. A nielen to, rado sa s nimi podelí so svetom okolo.

Páči sa mi ako ilustátor Sydeny Smith pracuje s farbou.  Otec je väčšinu času bezfarebný. Splýva s neživým okolím, akoby cesta z nákupu nebol jeho skutočný život. Autor ho „vyfarbí“ až keď sú blízko pri domove. Dievčatko je farebné od začiatku, ale aj u nej sa to mení. V rôznych momentoch je farba dcérky aj okolia intenzívnejšia (červené líčka pri privoniavaní ku kvetinkám). Tak môžete ľahko pozorovať, čo je pre oboch dôležité a ako rozdielne prežívajú tú istú cestu, vnímajú ten istý priestor.
Záver, kde dievčatko obdaruje kvetmi celú svoju rodinu sa ma osobne veľmi dotýka. Nielen že sa tým podelí o svoj zážitok (aha, toto som našla, taký bol môj deň) ale potvrdzuje aj ich dôležitosť. Toto je svet kde žijem, tu a teraz.

Nebudem vám hovoriť, že sa máte vždy pozerať s otvorenými očami a tešiť z drobností. To je dosť naivné a tak by sme sa nikam nedostali. Je ale dôležité vedieť, že máte (skoro?) vždy možnosť to urobiť a žiť práve v tej chvíli. Na to častokrát zabúdame. A práve možnosť voľby vám pripomenie táto krásna kniha.

 

410  413  414 418  422  424  426

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Sidewalk Flowers / Kytičky z ulice
 Text: JonArno Lawson
 Ilustrácie: Sydney Smith
 Vydal: Groundwood Books, 2015 / 65.pole, 2016
 Strán: 32
 ISBN: 9781554984312 / 9788087506806


1 thought on “Kytičky z ulice (Sidewalk Flowers)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.