Vlk a tma

Vlk a tma

Vlk a tma Daniela Rušara nie je len taká obyčajná detská kniha. Je to návod. Návod, ako prekonať všetky tie paralyzujúce strachy a zdanlivo nezdolateľné prekážky.

Už po prečítaní prvých riadkov zistíte, že toto nie je len taký tuctový príbeh. Starší vlk pomáha malým vĺčatám zbaviť sa strachu z tmy. Rozprávaním svojej vlastnej cesty, ako inak. Zaujímavé je, že v texte nie je ani len spomenutý nejaký magický, strašidelný alebo tajomný svet tmy. Ba naopak, strach je tu pekne prakticky popísaný. Aby všetci tí dospelí mudrlanti („prosímťa, je to len tma. čo je na nej také strašné?“) presne vedeli. Praskajúce vetvy, hučanie vetra, neznáme živočíchy, strach že neuvidí nebezpečenstvo. Toto všetko je pre vlka príliš veľa. Ale len preto, že si na tmu ešte nezvykol (vidíte to „ešte“?).
Nakoniec mu pomôže maličký mravec. Pomocou opakovania formulky si vlk dodá odvahu a vydá sa do tmy. Dalo by sa použiť slovo zaklínadlo, ale nič magické na tom ozaj nie je. Autosugescia je overená forma sebazdokonalovania a funguje aj tu perfektne.
Nakoniec, aj keď vlk nenašiel žiadnu potravu, bol so sebou spokojný. Podarilo sa mu totiž niečo väčšie, prekonal svoj strach. A vlci vo svorke to ocenia.

„Už nejsem polekánek? Ani tmalekánek?“
„Ty určitě ne, kamaráde. Ty jsi statečný vlk.“

Ilustrácie nakreslila Lea Točeková. Opäť, zaujmú na prvý pohľad. Používa síce tmavé farby, ale obrázky vôbec nepôsobia strašidelne. Keď už, tak trochu bláznivo. Podivné proporcie bytostí takmer dvojrozmerného sveta vás prinútia listovať knihou znova a znova. Je to veľmi nápadité a originálne. Tu je už samozrejme fantázie plno, čierna tma naťahuje ruky na malé vĺčatá, strach ako malý tvor držiaci sa vlka. Ale aj tak tu nenájdete žiadne bubáky, príšery alebo strašidlá z vesmíru.

My s pampúchom sa snažíme použiť Rušarovu techniku proti panickému strachu zo psov. A ono to pomaly fakt ide.
Takže, nechajte svoj strach doma a vyrazte si aj vy za dobrodružstvom. Táto kniha, vám v tom určite pomôže. „Wooohoo!“

vlak_a_tma_02  vlak_a_tma_03  vlak_a_tma_04  vlak_a_tma_05  vlak_a_tma_06  vlak_a_tma_07 vlak_a_tma_08

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Vlk a tma
Text: Daniel Rušar
Ilustrácie: Lea Točeková
Vydal: Paseka, 2016
Strán: 32
ISBN: 9788074327193


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.