Magdaléna a psík z knižnice

Magdaléna a psík z knižnice

Čítanie nie je pre všetky deti prirodzené. Existuje široká skupina detí, ktoré majú s čítaním ako takým problém. Aby sa práve takéto deti naučili čítať čo najlepšie, je treba špecifický a trpezlivý prístup. Všetky deti majú radi príbehy. Bolo by škoda, keby si necitlivým prístupom rodičov a učiteľov vytvorili doživotnú nechuť ku knihám (a hlavne strach z čítania a tým aj ťažkosti pri vzdelávaní).

V knihe Magdaléna a psík z knižnice nájdete príbeh malého dievčatka, ktoré zápasí s nechuťou čítať. Knihy, časopisy, aj ponuku zmrzlinára …všetko odmieta. Magdalénka má problém a napriek povzbudzovaniu pani učiteľky a mamičky sa jej nedarí ho prekonať. Neverí si a ani posmievanie spolužiakov jej nepomáha. Mamka ju raz zavedie na špeciálne čítanie v knižnici. Magdalénka sa zoznámi s Vločkou, obrovským psom, ktorému má čítať. Dievčatko sa trochu bojí, ale po prvom pohľade do chápajúcich kľudných psích očí ju strach z výsmechu prejde.
Každý, kto má doma psa (alebo iného domáceho maznáčika) vie, aká ukľudňujúca môže byť jeho prítomnosť. A práve o to v canisterapii ide. Psík totiž na deti pôsobí ako balzám.  Dokážu deti trpezlivo počúvať, poskytujú im pocit bezpečia, porozumenia a radosť z dotyku živej bytosti. Magdalénka z knihy sa vďaka Vločke naučila čítať nahlas. Pomohlo jej to pri obávanom čítaní pred celou triedou. Nakoniec dostala vytúženú hviezdičku.

Knihu napísala a ilustrovala americká autorka Lisa Papp. Ani vám neviem povedať, aké neskutočne roztomilé sú jej ilustrácie. Nesmierne ľúbivé. Na môj vkus už trochu moc, preto som bola pri knihe veľmi opatrná. Príbeh ma však dostal tak isto. Neviem, či to bolo obrázkami alebo odhodlaním hlavnej hrdinky, ale celá kniha ma veľmi dojíma.

Aj na Slovensku žije veľa ľudí, ktorí sa canisterapii dlho venujú. Dokonca som našla aj článok o využití psíkov priamo s deťmi s poruchami čítania. Terapia prebiehala v pedagogicko-psychologickej poradni a zdá sa, že bola úspešná. Prečítať si o tom môžete tu: klik. Ak by ste sa chceli o tejto psychoterapeutickej medóde dozvedieť viac, alebo prihlásiť svojho zvieracieho miláčika na špeciány výcvik, môžete tak urobiť tu: canisterapiateam.sk. Ak chcete zariadiť stretnutie vo vašej škole alebo škôlke, skúste to na EduCanis.sk.

Kniha je teda, podľa môjho názoru, perfektná pre začínajúcich čitateľov. Malé množstvo textu na stránkach uľahčuje čítanie. Zaujímavý príbeh osloví najviac deti vo veku okolo 5 až 8 rokov.

Spýtala som sa pampúcha, čo sa mu na knihe najviac páči. Vraj aj to, že je v nej veľa kníh. Má pravdu. Na to, že hlavná hrdinka zaryto odmieta čítať, nachádza sa v jej okolí veľmi veľa kníh. Magdalénka má dokonca obľúbenú pani knihovníčku. Možno to ma na knihe dojíma najviac. Odhodlanie malého dievčatka, očividne zvyknutého na život s knihami, nenechať si (vážnym) problémom vziať lásku ku knihám. Nepoteší práve toto srdce každého knihomola?

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Pro Solutions.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Magdaléna a psík z knižnice
Text / Ilustrácie: Lisa Papp
Vydal: Pro Solutions, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788081390975


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.