Tea – Aké ťažké je klamstvo?

Tea – Aké ťažké je klamstvo?

Túto útlu knižočku by som si ani nevšimla, keby ma na ňu neupozornila Vik z Čítajme si spolu. Neprehliadnite ju ani vy, je to veľmi vydarená kniha.

Malá Tea prvýkrát klame: z testu dostala v škole zlú známku, ale doma pri večeri povie, že má jednotku. Mamka, tatinko aj babička jej, zdá sa, uverili. Tea je spokojná, veď klamať vôbec nie je ťažké. Rodičia ju za dobrú známku z ťažkého testu odmenia. Tea sa ale neteší. Práve naopak. Všetka nezaslúžená pozornosť akurát zväčšuje pocit viny. Klamstvo je zrazu ťažké ako kameň. Dievčatko to už nevydrží a prizná sa. Aké je jej prekvpenie, keď zistí, že rodičia pravdu už dávno vedia. Ba dokonca klamali aj oni! Vysvetlia jej, že ľudia, ktorí sa majú radi, by si klamať nemali. Spolu sa dohodnú, že už nikdy klamať nebudú.2525

Milo ma prekvapilo, že kniha neostala pri prázdnom poučovaní a dogmatickom „klamať je zlé“. Pretože povedzme si úprimne, všetci klameme. Ako inak by ste nazvali konanie rodičov v knihe? Sľubovali odmenu, napriek tomu, že vedeli, že ju nedostane. Bolo to výchovné, ale stále klamstvo. Klamanie je jednoducho súčasťou života. Vedomé aj nevedomé. V knihe Hypotéza štěstí ma dostala stať o tom, ako si človek vlastne klame sám sebe. Nevedome idealizuje svoje schopnosti a nadhodnocuje sa. Je to síce normálny a vlastne aj žiadaný proces, ale …stále je to klamstvo.

Jediné mínus knihy sú ilustrácie. Autorka textu aj ilustrácií je Talianka Silvia Serreli. Ilustrácie sú síce vydarené, pekne zobrazujú emócie dievčatka, ale zdajú sa mi príliš detské. Hlavná hrdinka má 6 rokov a rieši test z matematiky. Na obrázkoch však vyzerá ako trojročná. Prehnaná drobnosť je zjavná hlavne v porovnaní s dospelými, ktorím siaha dievčatko sotva po kolená. Možno to bol zámer autorky, vyznieva ale pomerne mätúco.

Aké ťažké je klamstvo vydalo vydavateľstvo Noxi, ktoré sa špecializuje na knihy „pre zdravý životný štýl a chvíle pohody“ vo svojej motivačnej rade. Okrem tejto nájdete na trhu aj A čo keď to nedokážem o strachu zo zlyhania. Opäť veľmi pekne spracovaná téma. Oba tituly nájdete v slovenčine aj češtine.

V anotácii sa píše, že kniha je určená „deťom, ktoré občas klamú“ ale aj „rodičom, ktorí nechcú počuť ani jedno klamstvo“. S tým môžem len súhlasiť. Ak sa vám táto téma páči, veľmi knihu odporúčam. Pre deti od 4 do asi 6 rokov. A samozrejme aj nám rodičom.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: TEA - Aké ťažké je klamstvo?
Text / Ilustrácie: Silvia Serreli
Preklad: Jan Menděl
Vydal: Noxi, 2018
Strán: 40
ISBN: 9788081114793


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.