Tajemství za sněhovým knírkem

Tajemství za sněhovým knírkem

Prečo má pampúch rád túto knihu: lebo je srandovná a mňam. Nuž, lepšie sa to asi ani nedá povedať. Tajemství za sněhovým knírkem je naozaj chutná zábavka.

Knihu som si vybrala z ponuky Albatrosu kvôli peknej obálke (áno, presne taká povrchná). Pre istotu som pozrela na meno autora. Milada Rezková, paráda! Pani autorka stojí totiž za takými bombami, ako séria s Doktorem Rackem (články tu aj tu), Babočky alebo najnovšia Neboj, neboj!

Príbeh hovorí o cukrárni v strede mesta, ktorú vedie slečna Rozinka Sladká spolu so svojou tajnou pomocníčkou osou Celestýnou. Na lukratívne miesto ale dostane chuť Petrolej Zloun z Loun. Jeho kumpáni, zástupca starostu Ubohouš Šidil a agent Parchantel Hnusil, mu pomôžu vyloviť veľké tajomnstvo slečny Sladkej. Našťastie zasiahnu deti a zachránia svoju milovanú cukrárku z tej lepkavej medolády. Všetko sa dobre skončí a vám po prečítaní ostane obrovská chuť na nejaký zákusok… alebo utopenca?

Text sa totiž hemží sladkými prirovnaniami, cukrovými komoleninami prísloví a hovorových fráz (moja obľúbená je „Co se to tady probuchtu děje?“). V knihe dokonca nájdete dva recepty. Ten prvý – Hnědoch tety Jany, ma veľmi pobavil. Lebo hnědoch, brownies… chápete, hehehe.
Okrem toho sú tu samozrejme aj osvedčené vtípky, ktoré na pampúcha stopercentne zaberajú (od smiechu sa prdí, deti sú smráďata a chuť na výlety je v trúbe). Stačí sa nakoniec pozrieť na mená postáv a máte predstavu o čom hovorím.

Ako to máme radi z Doktora Racka, text často mení formu. Primárne je to rozprávanie, ale  popretkávané básničkami či výrokmi. Tak trochu mi k tomu chýbal adekvátny obrazový doprovod Lukáše Urbánka. Namiesto neho tu máme ale jeho dcéru, Marii Urbánkovú a jej fantastické ilustrácie z papierových výstrižkov.  Jej obrázky cukrárenských dobrôt sú ozaj na zakusnutie. Na stranách s mestom alebo cukrárkou plávajúcou v sudoch zavináčov vždy pri čítaní zastavujeme. Grafická úprava knihy možno nemá dynamiku Racka, ale ilustrácie sú rovnako zaujímavé a fascinujúce.

Tajemství za sněhovým knírkem je teda príjemná, vtipná kniha vybavená nevšednými ilustráciami. Myslím, že poteší väčšinu detí od 5 rokov a (prekvapivo) tatinkov. Ja som napríklad dostala od muža sprdung, že knihu nečítam nahlas správne. Lebo jasné, že si s pampúchom k básničkám vymysleli vlastné melódie… Nuž, nech to je ako chce, hlavne že spolu čítajú a dobre sa pri tom bavia.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Tajemství za sněhovým knírkem
Text : Milada Rezková
Ilustrácie: Marie Urbánková
Vydal: Albatros, 2017
Strán: 72
ISBN: 9788000049090


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.