Aprílové novinky

Aprílové novinky

Apríl sa zdal byť trošku chudobnejší ponukou. Hlavne ak ste sa tešili (ako ja) na mnohé novinky (pokračovanie knihy Anča z Pomaranča!). Tie bohužiaľ vydavateľstvá museli trošku posunúť. Napriek tomu vyšli mnohé krásne knihy. Pozrite sa, ktoré sa páčia nám doma.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 0 rokov

Mojich prvých 100 slov (sk, cz)

Viac ako sa píše v anotácii sa už o tejto „encyklopédii pre mrňatá“ asi ani nedá povedať.
V tomto leporele s fotografiami, určenom pre najmenšie deti, sa predstavuje stovka predmetov z každodenného života na plnofarebných fotografiách s popismi. Predmety, oblečenie, jedlo a ďalšie sú tematicky radené, takže je ich poznávanie a objavovanie jednoduché a zábavné. Deti sa naučia pomenúvať veci z domu, farby, potraviny, zvieratá a hračky. Leporelo má farebné okraje stránok, takže je vhodné aj na učenie sa základných farieb. Menší formát a pevné stránky sú ideálne na vlastné „čítanie“, alebo na pohodlné prezeranie s mamičkou, oteckom, babičkou… no skrátka s kýmkoľvek, kto je po ruke.

od 3 rokov

Elinka (cz)

Jedna z krásnych noviniek českého vydavateľstv Host. Pre potešenie srdca aj oka.
Elinka má šest sourozenců. V rodině platí pravidla, ta však Elince příliš nesedí. Králičí holčička v červených kaťatech chce vždycky dělat něco jiného než ostatní. V neděli se jí nechce jít na ryby, radši by si četla. Chce jít jinudy než ostatní a rybu se snaží ulovit na pryskyřník. Pošetilé. Jenže nakonec Elinka jako jediná rybu chytí — tím ji však přestává zajímat. Hlavně aby se šlo domů její zkratkou. Poznáváte v té umanutosti své milované dítě v období vzdoru? Každý jsme jiný a respekt k jinakosti je základním kamenem pochopení v rodině i mezilidských vztazích. Jako bonus k uklidňujícímu čtení s pevným vnitřním rytmem přijměte pozvání do malebné krajiny Maji Kastelićové — je plná důvěrně známých detailů, které ve vás probudí pocit, že se procházíte krajem svého dětství kdesi za babiččinými humny.

Pán Guľôčka – Radosť (sk)

Ani tretia kniha láskavých príbehov o rodinke pána Guľôčku nás nesklamala. Odporúčame všetky tri knihy naraz (alebo aj každú samostatne). Nebute ľutovať.
Príbehy o Pánovi Guľôčkovi si už v prvých dvoch knihách získali srdcia najmladších čitateľov aj ich rodičov. Pán Guľôčka je ideálny rodič, otvorený voči svetu, ktorý neochvejne pomáha svojim zverencom objavovať zmysel a poriadok v tomto našom obrovskom svete, ako ísť v živote vlastnou cestou a hľadať nezávislosť v myslení a konaní. Radosť obsiahnutá v podtitule tejto knihy naznačuje, že ju musíme hľadať a nájsť v každej životnej situácii, každý okamih v živote stojí za zmienku. Ukazuje rodičom, že namiesto čakania na to, čo príde si môžu vychutnať každý moment byť so svojimi deťmi, tu a teraz. Ponúka spoločné čítania, rozhovory a odpovede na nekonečné otázky.
Slnečné a teplé ilustrácie Alźbiety Wasiuczyńskej dávajú knihe neopakovateľnú, príjemnú atmosféru.

Rozprávky na sladké sníčky (sk)

Uspávanie detí je veľká téma, ktorú riešia dlho mnohí rodičia. Táto novinka vyzerá byť nielen pekne spracovaná, ale aj zaujímavá svojim obsahom. Mix upokojujúcich príbehov a praktických tipov na uvoľnenie v skutku krásnom prevedení.
Cez deň sa deje toľko vzrušujúcich vecí! Deti sa učia, hrajú a jašia. Nečudo, že sa im po toľkých zážitkoch nechce ísť spať. Uložte ich večer do postieľok a upokojte príbehmi o ospalom okruhliačikovi, unavenom slimákovi či nevyspatom prasiatku. Veď čo je lepšie ako zdravý nerušený spánok? A teraz už len tíško zhasnúť, zababušiť pod perinku… Dobrú noc a sladké sníčky! Rozprávky na sladké sníčky napísala spánková špecialistka Alice Gregoryová spolu s autorkou detských kníh Christy Kirkpatrickovou. Do rozprávok vložili osvedčené uspávacie techniky, ktoré deťom pomôžu uvoľniť sa a vám uľahčia ich večerné uspávanie.

Duchové neklepou na dveře (cz)

Ilustrátorku Rocio Bonilla u nás možno poznáte z kníh Toto nie je džungľa alebo Sourozenci. Stonožka dokonca chystá veľmi peknú superhrdinovskú knihu. Táto zatiaľ je len česky, ale vyzerá krásne.
Méďa a Svišť jsou nejlepší kamarádi a vždycky si hrají jenom spolu. Hledají poklady a tancují a zpívají jako velké hudební hvězdy. Jenže jednoho dne Méďa k jejich hrám přizve taky Kačera. To ale přece nejde! Svišť totiž Kačera nemá rád. Vlastně nejenom Kačera. Nemá rád nikoho, kdo by mohl narušit všechna ta odpoledne, kdy má Méďu jenom pro sebe. Svišť se rozhodne, že to tak nenechá! Co svými bláznivými nápady způsobí? A možná, že nakonec není tak zlé mít kamarádů víc?

Vozidlá (sk)

Knihy z 3D série možno vyzerajú detsky, ale nájdete v nich pomerne zložitý text. Popisov je síce menej, ale idú pekne do hĺbky. Preto je kniha fajn na pozeranie pre decká od 3 rokov, ale má čo ponúknuť aj predškolákom a prvákom.
Úžasné priestorové 3D OBRÁZKY pre najmenších Čo je tuktuk? Ako vyzerá hasičské auto? Akou rýchlosťou jazdí pretekárska Formula 1?

Nerozluční kamaráti (sk, cz)

Milý príbeh a krásne ilustrácie. Výborné na čítanie pred spaním.
Hrejivý a čarovný príbeh o neobyčajnom priateľstve. Pod starým dubom si nažíva králičia rodina a v jeho korune hniezdia sovy. Hoci bývajú celkom blízko, celý čas sa obchádzajú. Keď Králiček cez deň behá po slnečnej lúke, Sovička sladko spí. A keď Sovička rozprestiera krídla na let za svitu mesiaca, Králiček práve zaspáva. Takto deťom plynie deň za dňom, noc za nocou a jeden o druhom vôbec netušia. No len do chvíle, kým sa nezatúžia spoznať.

Rok na trhu (cz, sk)

Rok na trhu obsahuje dvanásť dvojstrán, ktoré vám mesiac po mesiaci priblížia pestrý život na trhovisku. Pozriete sa, ako predajcovia aj zákazníci oslavujú sviatky, spoločne s nimi sa popasujete s vrtochmi počasia a uvidíte, ktoré výrobky sú dostupné počas jednotlivých ročných období. Na prvej dvojstránke sa zoznámite s hrdinami knihy a na poslednej si zahráte interaktívnu hru. Na detailných obrázkoch si deti precvičia vnímavosť a schopnosť rozprávať príbehy, ale predovšetkým sa výborne zabavia pri podrobnom skúmaní farebných ilustrácií.

Zvědavá čarodějka Agáta (cz)

Veselý příběh s krásnými ilustracemi pro malé zvědavce, které baví objevovat svět. Jak to může dopadnout, když se malá čarodějka Agáta vydá prozkoumat lidský svět? Nestačí se divit! Co má přinést na narozeninovou oslavu, když netopýr ani ropucha nejsou vhodným dárkem? Na co mají popeláři košťata, když na nich nelétají? Otázek je mnoho a ani kouzla a čáry jí moc nepomohou. Jak tohle dopadne! Veselý příběh s krásnými ilustracemi pro malé zvědavce, které baví objevovat svět.

od 5 rokov

Škriatkovia (sk, cz)

Táto kniha je síce leporelo s lepenkovými stranami, ale najviac si všetky tie vtípky a srandičky užijú decká od 4 rokov vyššie. Čistá zábava.
Spoznajte viac než 465 škriatkov! Nádherne ilustrované leporelo vám prezradí všetko, čo ste o nich chceli vedieť. Škriatkovia nejestvujú a navyše sú neviditeľní, čo spôsobuje, že skúmanie ich zvykov má veľa úskalí. Preto aj kniha, ktorá im je venovaná, je o to cennejšia. Je totiž výsledkom dlhoročného vedeckého výskumu a nekonečných úvah. Dozviete sa z nej veľa zaujímavých informácií, napr. odkiaľ škriatkovia pochádzajú, kde bývajú, ako cestujú, aké športy pestujú, čo skrývajú vo svojom vnútri… aj čosi o ich chorobách, o kozmoškriatkoch a ešte všeličo iné. Nech sa páči, vstúpte do tajuplného sveta škriatkov!

Vlajky Sveta (sk, cz)

Niečo na tých vlajkách bude. Tak ako niektoré deti fascinujú dinosaury, iné zase obľubujú vlajky. A mňa zas fascinuje, ako rýchlo sú schopné naučiť sa všetky tie veci. Ak ich práve to baví.
Vaše deti sa pomocou nálepiek zabavia a naučia sa všetky vlajky sveta a pozoruhodné fakty o jednotlivých krajinách. Deti sa dozviedia, aké sú hlavné mestá krajín, kto v nich žije i akými jazykmi domáce obyvateľstvo rozpráva

Pirátske rozprávky (sk)

Pirátske rozprávky sú prvou rozprávkovou knihou poetky Veroniky Dianiškovej a to takou, z ktorej môžu mať pri čítaní spoločný zážitok deti aj ich rodičia. Dianišková pri tvorbe textu s ľahkosťou a prirodzenosťou využila detský zmysel pre neskutočné podoby sveta, pre fantazijnosť, odchýlku, zveličenie a nonsens. V jej texte sa obyčajný dom mení na pirátsku loď a jeho obyvatelia na jej posádku. Prelínanie medzi oboma rovinami je plynulé a autorka ho produktívne využíva. V jednotlivých príbehoch sa každodenný jednotvárny život mení na dobrodružstvá plné nečakaných situácií, napätia i humoru. Zvyčajné rodinné vzťahy medzi sestrami a deduškom striedajú vzťahy medzi pirátkami, ale aj pirátmi z iných lodí či podivuhodnými morskými bytosťami. Text citlivo a umelecky presvedčivo aktualizuje hodnoty lásky, priateľstva a vzájomnej dôvery. Knihu ilustrovala Jaroslava Džuppová.

Vesmírné putování komety Julie (cz)

Vesmír je nekonečný stejně jako množství příběhů, které se v něm mohou odehrávat. Přečtěte si jeden z nejlepších! Novinka od autorky titulu Co se děje v Podpostelí. Na noční obloze, až úplně vzadu, v tom nejzazším rohu vesmíru je docela malé, ale jasné světýlko. Vidíte ho? To je kometa Julie. Už tisíce let putuje napříč galaxiemi a zažívá věci možné i nemožné. Potkává bytosti skutečné i neskutečné a zakouší příběhy doslova nadpozemské. Vydejte se společně s ní do útrob Černé díry, na návštěvu planety Hliňanů nebo jí pomozte porazit nebezpečnou kometu Můrii z paralelního vesmíru.

Kuba & Osvald (cz)

Mladý domácí skřítek Jakub by moc rád obstál u zkoušky, ale aby se mu to povedlo, musí dát do pořádku starý prázdninový domek. A to není vůbec jednoduché. Bydlí v něm totiž svéhlavý křeček Osvald, který po Kubovi hází borůvkami, schovává si jeho věci v naducaných tvářích a nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby skřítka přinutil k odchodu. Jestlipak ti dva nakonec najdou společnou řeč?

Moja prvá kniha o ľudskom tele (Montessori: Svet úspechov) (sk, cz)

Slovart pokračuje vo vydávaní kníh / pracovných zošitov vo svojej montessori sérii. A každá je veľmi fajná a obľúbená u ľudí, čo sa montessori pedagogike venujú.
V knihe Moja prvá kniha o ľudskom tele nájdete cvičenia a hry vychádzajúce z princípov svetoznámej pedagogiky Marie Montessori. Úlohy v tejto knihe rozvíjajú kognitívne schopnosti detí, ktoré pracujú s rôznymi pomôckami – nálepkami, farbičkami. Deti sa prostredníctvom pútavých úloh vydajú na dobrodružnú výpravu za tajomstvami ľudského tela. Učenie sa tak pre ne stáva hrou, zábavou i prirodzenou súčasťou života.

Copak ze mě bude? – Fascinující proměny ve světě zvířat a rostlin (cz)

Celá táto séria vydavateľstva Každa, ktoré sa orientuje na kníhy o ekológii a prírode, je veľmi zaujímavá. Verím, že si niečo vyberiete aj vy.
Ve světě zvířat, rostlin a hub se odehrává celá řada zázraků: – z nenápadného semínka vyroste košatý strom – z maličkého vajíčka pod vodou se vyklube překrásně zbarvená vážka – z tenkých bílých vláken se vyvine houba s jasně červeným kloboukem s bílými puntíky V přírodě dochází k mnoha naprosto fascinujícím proměnám. Poznejte je a objevte krásu kolem nás.

Po stopách dinosaurov (sk)

Vydajte sa s nami po stopách dinosaurov a objavte tajuplný svet tých najúžasnejších prehistorických zvierat. V tejto krásnej knihe určenej pre všetky deti, ktoré milujú pravek, nájdete mnohé ich skryté tajomstvá. Okrem iného sa dozviete, čím boli dinosaury výnimočné, či boli naozaj pestrofarebné a pokryté perím. Preneste sa do dávnej minulosti a odhaľte záhady zo života gigantov, ktorí vyhynuli.

od 8 rokov

Ako umelci vidia svet – Umenie je hra (sk)

Pokračovanie výborne knihy Ako maliari vidia svet. Tú prvú sme odporúčali a verím, že táto novinka je tak isto výborná.
V knihe Ako umelci vidia sveta – Umenie je hra prevedú kamaráti GALÉ a RIA galériou slávnych slovenských maliarov všetky deti rovnako ako v prvej časti tejto populárno-náučnej publikácie. Deti sa naučia, ktoré výtvarné techniky používali a aj dnes používajú slovenskí maliari, a uvidia, aké zázraky s nimi dosiahli. Naši malí umelci si na vlastnej koži môžu vyskúšať, akým spôsobom slávni maliari svoje diela vytvorili. Naučia sa pochopiť pojmy, ako je línia, reprodukcia, ornament či figúra. Kniha je vhodná pre deti, ktoré rady kreslia, no pomôže diela slovenských umelcov priblížiť aj tým deťom, čo sa s farbičkami veľmi nekamarátia.

Vafľové srdce (sk)

V malebnom mestečku na brehu nórskych fjordov žijú dvaja kamaráti Lars a Lena. On ju považuje za svoju najlepšiu priateľku, aj keď si nie je istý tým, či aj ona jeho. To mu však nebráni v tom, aby ju slepo nasledoval vo všetkých bláznivých dobrodružstvách. A tak sa stane, že ju musí zachraňovať pri horolezeckých kúskoch, alebo na mori, keď sa hrajú na Noemovu archu. A, samozrejme, že jej pomôže aj v plnení najväčšej túžby: nájsť dobrého otca, keďže vyrastá iba s mamou. Len aký má byť ideálny otec? Lars si myslí, že azda by mal mať rád varenú kapustu, ako ten jeho. A tak vyvesia na miestny obchod inzerát. Kým sa hľadá otec, do ich pokojného života zasiahne smrť Larsovej obľúbenej tety, ktorá pečie tie najlepšie vafľové srdcia na svete.
Vrúcny, veselý a dojímavý príbeh pravého priateľstva, ktorý v tom najlepšom pripomína tvorbu Astrid Lindgren a jej známe dielo Pippi Dlhá pančucha, získal mnoho ocenení a preložili ho do viac ako dvadsiatich jazykov. Stal sa aj predlohou pre úspešný televízny seriál.

Po stopách nášho sveta na 12 ilustrovaných mapách (sk)

Tim Marshall je populárny geopolitológ. V tejto knihe sa snaží vysvetliť svoje teórie deťom. Darí sa mu to veľmi dobre.
Ako sa z USA stala globálna superveľmoc? Prečo ľudia vedú vojny? A prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné také chudobné? Nájdite odpovede na tieto a ďalšie otázky v jedinečnej knihe, ktorá vám pomocou máp vysvetlí, ako geografia formovala dejiny nášho sveta. Odhaľte, ako pohoria, rieky a moria ovplyvňujú rozhodnutia svetových lídrov – a prečo geografia núti dejiny, aby sa stále opakovali. Tento pozoruhodný a jedinečný úvod do svetových záležitostí podnieti každú zvedavú myseľ. Držíte v ruke skrátenú a ilustrovanú edíciu medzinárodného bestsellera V zajatí geografie od uznávaného autora Tima Marshalla.

niečo pre starších

Alchymistova šifra 1 (sk, cz)

Výborná žánrovka pre trošku staršie decká. Napínavá, s mierne mysterióznou (takmer) detektívnou zápletkou. Plná receptov, ktoré ale neodporúčame skúšať doma v kuchyni.
Nikomu to nehovor! Kým Christopher Rowe nedostal toto tajomné varovanie, žil pokojný a šťastný život lekárnického učňa u majstra Benedikta Blackthorna – až na jeden či dva výbuchy. Učil sa miešať lieky, liečiť rôzne choroby, ale aj riešiť zložité šifry a hádanky, ktoré mu vymýšľal jeho učiteľ. Londýnskych lekárnikov však začne prenasledovať záhadný kult. Umierajú ľudia a nebezpečenstvo sa čím ďalej, tým viac približuje k ich obchodu. Christopher bude musieť využiť všetko, čo sa doposiaľ naučil, aby túto hroznú záhadu rozlúštil a zastavil vyčíňanie zla. Odhalí kľúč k desivému tajomstvu, ktoré by mohlo obrátiť svet hore nohami?

Předpovídej počasí (cz)

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o počasí. Teoreticky aj prakticky.
Počasí a fotbalu rozumí každý. Pokud nám nestačí předpověď v televizi, mrkneme na Internet nebo z okna. Tomu, jak bude, přizpůsobujeme své oblečení i plány na výlet. Je tedy počasí vůbec věda? No jistě, a zábavná! Věděli jste třeba, že v každé kapce deště je i zrnko písku? Proč vznikly pranostiky a jak to našim předkům pomáhalo? Bohatě ilustrovaná příručka vám odhalí, jak se předpovídalo počasí dříve, poodkryje leckterou meteorologickou záhadu nebo vás naučí, jak si vyrobit soukromou bouřku ve sklenici vody. Taky budete umět sestrojit sněhoměrný kůl dřív, než řeknete cumulonimbus.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.