Malý zázrak

Malý zázrak

Malý zázrak láka svojim námetom a obálkou. Čitateľ čaká fantastický svet, do ktorého sa môže ponoriť a s radosťou v ňom plávať dejom. Bohužiaľ, toho sa v tomto prípade nedočká.

Varovanie: ak si chcete prečítať profesionálnu recenziu, odporúčam text Veroniky Inglotovej z porátlu fantasy-svet.sk. U mňa totiž nájdete len sklamanie. Knihu som totiž vôbec nepochopila.

Prvá tretina knihy bola zbytočne obsiahla a dosť nudná. Na úvod bolo treba vysvetliť, kto sú to prízemkovia, hierarchiu tvorov a usporiadanie fantastického sveta príbehu… Ale nemuselo to trvať 60 strán neustáleho opakovania, že prízemkovia sú spodina spoločnosti a slečna Pleslivá je krutá a život v ústave hrozný a hlavný hrdina sa narodil na Vianoce, ale aj tak o tom nevie, lebo ani nevie, čo sú Vianoce… Keď sa už konečne začalo niečo diať, čítanie šlo ľahko. Ale ak vaše dieťa nie je skúsený čitateľ, pravdepodobne to do stej strany nevydrží.

V recenziách sa často spomína empatia, ktorú má v čitateľoch príbeh vyvolávať. Úprimne, nevšimla som si. Postavy boli tak nevýrazné, že sa nedalo so žiadnou stotožniť. Maximálne mali jednu povahovú vlastnosť (teda okrem obetavého priateľstva, to boli skoro všetci). Okrem toho sú väčšinou smutne čierno-biele. Hlavný hrdina bol pozoruhodne nezaujímavý. Napriek tomu, že všetci opakovali, aký je výnimočný. Napriek tomu, že rozumel reči zvierat. Napriek jeho zázračnému spevu. Netuším, ako to autorka dokázala.
Možno to empatické cítenie má vyvolávať kontrast vykreslenej spoločnosti rozdelenej na kasty a našej vlastnej reality. Ale ani tu sa to príliš nedarí. Svet totiž nie je dostatočne dimenzovaný. Predovšetkým mladý čitateľ bude mať problém vytvoriť si naň názor. Myslím tým, že napriek pokusu o kritiku, vyznieva táto veľmi plocho.

Fantastický svet Malého zázraku tiež príliš nefunguje. Už len existencia prízemkov – krížencov medzi rôznymi zvieratami alebo ľuďmi – je prinajlepšom podivná. Na úvod sa síce tvrdí, že medzi ľuďmi a zvieratami nie je v tomto svete veľký rozdiel, ale to zrejme neplatí pre myši, mačky, kone, psov alebo kravy… skrátka, možno to mala autorka trochu lepšie premyslieť. Takto je prostredie príbehu nekonzistentné a ťažko uveriteľné.

Autorka Mira Bartók knihu aj sama ilustrovala. Obrázky sú fajn spestrenie, malé detaily mechanických chrobákov sú veľmi pekné. Nefungujú však ako celostranové ilustrácie. Tam chýba trochu zmyslu pre kompozíciu.

Pochybujem, že si kniha nájde mnoho fanúšikov. Potrebuje totiž niekoho literárne zdatného, aby sa dokázal prehrýzť cez všetok ten rozvláčny balast. Na druhej strane ale aj čitateľa, ktorý nemá veľké skúsenosti nielen s fantastikou, ale aj s rozprávaním všeobecne. Aby mu nevadil ten povrchný svet. Určite sa také deti nájdu, pretože kniha je úspešná po celom svete. Rodičom ale odporúčam, aby ušetrili peniaze a knihu radšej požičali z knižnice.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Malý zázrak
Text / Ilustrácie: Mira Bartók
Preklad: Michal Jedinák
Vydal: Ikar, 2018
Strán: 368
ISBN: 9788055157702

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.