Struny času

Struny času

Veľmi som sa tešila na túto knihu. Patrí totiž k základným kameňom sci-fi literatúry pre deti. To, že sa táto americká klasika z roku 1962 doteraz neobjavila na našom trhu, je ozaj škoda. (Kecám, preklad prvej časti vyšiel na Slovensku skoro pred desiatimi rokmi.) Teraz tu však vďaka novému disney filmu máme konečne celú sériu.

Trinásťročná Meg je tak trochu čudáčka. Závidí svojim starším bratom dvojičkám ľahkosť, s akou plávajú v každodennom školskom živote. Všetko sa ešte zhorší po záhadnom zmiznutí jej otca, ktorý pracuje ako vedec pre tajný vládny program.  Jedného dňa Meg, Charles a ich nový kamarát Calvin stretnú zvláštnu trojicu: pani Akú, Čiu a Takú. Vďaka ich schopnosti cestovať priestorom a časom sa trojica hrdinov vyberie na výpravu proti zlej Čierňave. Jej vládca TEN chce ovládnuť celý vesmír a drží v zajatí aj Meginho otca.

(Pozor, v texte sú spoilery.) Meg je prototypom hľadajúcej sa dievčenskej hrdinky. Napriek tomu, že je veľmi bystrá, v škole jej to nejde. Ako mnoho inteligentných detí, aj ona sa cíti vyčlenená z kolektívu. Najviac si rozumie s päťročným bračekom Charlesom Wallacom, malým géniom, ktorý rozpráva a chová sa ako dospelý. Čo je však najhoršie, Meg si myslí, že všetko zlé, čo sa deje, je z nejakého dôvodu jej chyba. To ona všetko na čo siahne pokazí. Vďaka výprave na záchranu otca teda Meg nájde hlavne sebadôveru. Vrcholom príbehu je časť, kde deti zachránia otca, ale strácajú Charlesa. Meg je nahnevaná, že otec nedokáže zázraky, nemôže chlapca zachrániť, je len človek. Práve tento vstup do samostatného života, ochota a nutnosť prevziať rozhodnutia do vlastných rúk je veľmi pekným obrazom dospievania. Meg nie je perfektná, ale s pomocou nových priateľov dokáže nielen nájsť odvahu ale aj využiť svoje „zlé“ vlastnosti v svoj prospech. Nemení sa,naopak, uvedomuje si a prijíma svoje silné aj slabé stránky. Presne to, čo by mal každý 10+ človek počuť. Dievčatá obzvlášť. Preto je úžasné, že pre nich práve takáto hrdinka existuje.

Dôležitá téma príbehu je sloboda. TEN má totiž svoju vlastnú víziu slobody. Takej, kde nikto nemusí rozmýšľať. Všetko je naplánované centrálnym mozgom. Obyvatelia sa pohybujú ako kolieska v stroji. Všetci sú rovnakí. Ak nie, sú za to kruto potrestaní. (Pripomína vám to niečo? Kadejaké diktatúry a režimy?) Na druhej strane stojí planéta plná farieb a krásy, kde šťastní obyvatelia spievajú pieseň nebesám. (Konkrétne Pánovi… v knihe je silná náboženská linka.)
Meg nakoniec príde na to, ako Čierňavu poraziť. A zachráni nielen seba, ale aj ostatných.

Občas mi vadil preklad. Nedokážem posúdiť, či to je vekom originálu (má uctyhodných 56 rokov), ale text pôsobil veľmi staro. Niektoré frázy zneli pomerne zvláštne. Možno budete musieť vysvetľovať, čo je intelignčný kvocient. V anglickom texte boli spomínané len IQ testy, čo mne teda príde zrozumiteľnejšie…

Vek knihy vidieť aj na spôsobe rozprávania príbehu. Chvíľu mi trvalo, kým som sa začala orientovať v deji. Uvedomila som si, že som tak veľmi zvyknutá na neustále vystvetľovanie v populárnych knihách, že prestávam vnímať podstatné detaily. Veď načo, ak je to dôležité, autor mi to iste o desať strán zopakuje (pozerám sa na teba, Malý zázrak). Text Madeleine L’Englovej je svieži, pútavý dej vás chytí a hravo preletíte celým príbehom.

Struny častu sú podľa mňa nadčasová kniha. Nielen vďaka témam a žánru. Aj kvôli hlavnej hrdinke, ktorá bude ešte dlho mať čo ponúknuť čitateľom. A malým čitateľkám špeciálne.
Ak si teda vyrazíte spolu do kina na nový film, určite sa poobzerajte aj po knihe. Alebo ju prečítajte ešte skôr. Ja sa teším na ďalšie časti, ktoré budú vraj čoskoro.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozriete sa, či je kniha dosputná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu INFOGATE.SK (klik).

 

Názov: Struny času
Text: Madeleine L´Engle
Preklad: Helena Šajgalíková
Vydal: Slovart, 2018
Strán: 224
ISBN: 9788055630021


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.