Marta a Jonatán (Jonathan & Martha)

Marta a Jonatán (Jonathan & Martha)

Čo sa stane, keď sú dve tvrdohlavé dážďovky nútené žiť spolu? Bude to katastrofa? Zistia, že deliť sa je zábava? Nuž, môžete si prečítať v knihe Jonathan & Martha. Zatiaľ len anglicky, ale ak nám pomôžete, čoskoro aj slovensky.

Marta a Jonatán žijú každý na jednej strane stromu. Jedného dňa presne doprostred spadne veľká sladká hruška. Obe dážďovky majú na ňu veľkú chuť. O hrušku sa pobijú, pritom sa však nešťastne do seba zauzlia. Naučia sa deliť o malé aj veľké veci. Nakoniec sa predsa len oddelia. Hladný vták im odďobne zamotané chvostíky. Už sa nemusia o nič deliť, ale tentokrát chcú. A tak sa príbeh končí láskavým „a žili šťastne až naveky“.
21 viet. Len toľko potreboval Petr Horáček, aby napísal výnimočný príbeh o priateľstve. O tom, aké ťažké ale aj krásne je deliť sa. O ceste z osamelosti. O láske.
Takto sa robí picture book. Príbeh, jednoduchý a zároveň plný významu, napísaný tak, aby mu porozumeli aj malé deti. Decká sa bavia na pomotaných dážďovkách. Tešia sa, že všetko dobre skončilo a ja sa pri čítaní usmievam.

Petr Horáček, spisovateľ a ilustrátor, je pôvodne z Čiech. Žije a tvorí ale v Anglicku. Jeho tvorba je populárna na celom svete. Za svoje detské knihy získal aj množstvo ocenení. My sami doma máme niekoľko jeho leporel anglicky. Bavia nás prekrásne šťavnaté farby aj nápaditosť príbehov (alebo samotnej formy, ako napríklad leporelo Strawberries Are Red).  Čítame radi aj české preklady, ktoré doteraz vyšli: Papuchalk Petr, Husa Líza, Nový domek pro myšku aj jeho jediná pôvodne česká kniha Dlouhá cesta.

Ilustrácie sú kombináciou koláže a kresby pastelom. Ak ste sa s Horáčkovou tvorbou už stretli, jeho sýte farby vás určite neprekvapia. Svieža zelená hrušky kontrastuje s oranžovými dážďovkami. Veľmi sa mi páči, že kniha má občas takmer komiksový charakter. Strany sú rozdelené na menšie políčka, čo zvýrazňuje rýchlejšie tempo deja (padajúca hruška, prehrýzanie sa k sebe alebo aj bitka a motanica).
Knihu si užijú už deti od 2 rokov. Vďaka priamočiaremu príbehu, jednoduchej stavbe viet a ilustráciám, ktoré sa verne držia textu. Ale určite sa budú páčiť aj starším (a rodičom). U nás si ju hneď obľúbilo 2,5-ročné mrňátko. Dokonca viac, ako skoro 6-ročná slečna pampúchatá.

Jonthan & Martha je jedna z tých kníh, ktoré budete radi držať v rukách znova a znova. Začnete obalom, kde zelená hruška vystupuje z pozadia a je vlastne plastická. Potom je tu samotný papier. Stránky sú dostatočne tvrdé na to, aby sa malým ručičkám jednoduchšie otáčali. Zároveň krásne vyniknú výrezy (dierky, ktoré naši hrdinovia vyjedia) a tvarované strany. Niečo na polceste medzi leporelom a klasickou knihou. Papier je veľmi príjemný na dotyk. Hmatový vnem pridáva čítaniu ďalší level zážitku. Je to skrátka krásna kniha.

S organizáciou Čítajme si spolu (ktorej som členom) sme sa rozhodli túto lahôdku priniesť na slovenský trh. Hlavným dôvodom je, že hoci sa ponuka kníh utešene rozrastá, stále je zúfalo málo kvalitných titulov pre menšie deti. V zahraničí obľúbený formát picture books tu takmer celkom absentuje. Veríme, že práve Marta a Jonatán otvoria dvere aj tomuto žánru.
Chceme vydať knihu tak, aby bola rovnako vynikajúca ako anglický originál. Na kvalitnom papieri, s hravým prekladom a dôrazom na tie najmenšie detaily. Oslovili sme ľudí, ktorí vynikajú vo svojich odboroch, aby nám pomohli. Ale potrebujeme aj vašu pomoc. Kniha už je pripravená na tlač. Len tých posledných pár tisíc eur nám chýba. Ak by ste chceli byť aj vy súčasťou nášho spoločného projektu, prispejte do kampane na startlab.sk. Môžete si objednať knihu alebo nejaký darček. Za každú čiastku vám budeme veľmi vďační. Dúfame, že sa nám to spolu podarí. Marta a Jonatán si tak budú môcť prehrýzť cestu hruškou aj k slovenským deťom.

Knihu si môžete objednať do Čiech aj na Slovensko. Ďakujeme, že ste stále s nami.
https://www.startlab.sk/projekty/652-marta-a-jonatan/

 

 

KNIHU SI MÔŽETE OBJEDNAŤ NA STARTLAB.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Jonathan & Martha
Text / Ilustrácie: Petr Horáček
Vydal: Phaidon, 2012
Strán: 40
ISBN: 9780714863511
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.