Novembrové novinky 2018

Novembrové novinky 2018

November je najplodnejší knižný mesiac roka. Osobne ma najviac prekvapilo české vydavateľstvo Omega, ktoré práve túto sezónu na trh vypustilo doslova lavínu kníh. Ešte som sa na ne nestihla poriadne pozrieť, ale dúfam, že budú stáť za to (pri tomto vydavateľstve musí byť človek opatrný).  Som zvedavá na ich preklad kníh Dr. Seussa. 

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

OD 0 ROKOV

Gesta – Hrajeme si s Kamínkem (cz)

Znakovanie s bábätkami je aj u nás veľmi populárne. S deťmi sme tiež tento spôsob komunikácie používali a práve takéto karty by sa mi pred piatimi rokmi určite hodili.
Pohybem těla, rukou a mimikou tvoříme gesta a znaky, které jsou přirozenou součást naší komunikace. Jejich prostřednictvím můžeme vyjádřit svá přání, potřeby a pocity. Gestům rozumíme všichni. Sbližují nás a nabízejí atraktivní a dobrodružnou formu dorozumívání. Přirozenou a hravou formou podporují rozvoj dětské řeči. Neutrální postava Kamínku, který jednotlivá gesta prezentuje, umožňuje maximální soustředění na samotné provedení gesta. Soubor obsahuje 126 originálních barevných karet se znázorněnými gesty z tematických oblastí rodina, zvířata, předměty, činnosti, barvy, příroda, pocity a z dalších. Součástí karet je návod, jak gesta a znaky používat v praxi. Najdete v něm i odpovědi na důležité otázky. Např. kdy s gesty začít, jak gesta souvisí s mluvenou řečí a jak s nimi pracovat v každodenním životě. Na každé kartičce je znázorněno jedno gesto a uveden postup jeho provedení. Karty se dají různě kombinovat a dají se z nich tvořit jednoduché i složité věty.

od 1 roka

Poďme objavovať Slovensko (sk)

Veľkoformátové hľadacie leporelo o Slovensku. Zabavia sa pri ňom aj najmenšie deti. Určite jedna z must-have kníh tohto roka.
Veľká obrázková kniha pre deti a ich rodičov je plná pestrofarebných ilustrácii Slovenska. Pridajte sa k prasiatku Oliverovi, ktorý so svojimi rodičmi a ďalšími zvieracími kamarátmi vyráža na veľkú prázdninovú cestu! Objavte spolu s nimi slovenské hrady, zámky, hory, jazerá, alebo jaskyne. Zostúpte do banského múzea, a potom ponorte svoje unavené nôžky do liečivej kúpeľnej vody.

od 3 rokov

Brzy ráno (cz) 

Malé veselé leporelo, ktoré je výnimočné tým, že chlapec má dve maminky. Vynikajúce, ak chcete svojim deťom ukázať aj nevšednejšie formy rodín. Recenziu nájdete tu: klik.
Rýmovaná kniha pro nejmenší. Co dělá malý kluk, když jeho mámy ještě spí a vzhůru je s ním jen kocour?

Rozprávky z červenej ponožky (sk)

Poznáte škôlkarov, ktorí nechcú poobede spávať? O jednom takom, o Markovi, napísala spisovateľka Jaroslava Blažková skvelé rozprávky. Ako tak Marek leží a vrtí sa, zbadá, že z ponožky sa mu ďube palec… a čuduj sa svete, porozpráva mu rozprávku! O dvoch medovníkových generáloch. A keďže Marek v škôlke nezaspí ani jeden deň, tak sa aj z ponožky každý deň vyďube ďalší prst s novou veselou rozprávkou.

Farebné strašidielko + maľovanka (sk, en)

Aby sa deti vyznali vo svete, musia sa najskôr vyznať samé v sebe. Knihy o emóciách im v tom určite pomôžu. Táto vyzerá fantasticky. Farebné strašidielko nevie prísť na to, čo mu je. Celkom sa mu doplietli všetky jeho pocity, a teraz treba klbko citov rozmotať. Bude vedieť oddeliť radosť od smútku, hnevu, strachu a pokoja? Vieš, ako sa cíti strašidielko dnes? Čo cíti, keď sa prezlečie za superhrdinu? Alebo keď objíma svoje domáce zvieratká? A keď ochorie a musí zostať doma?

Kto býva v norách a brlohoch (sk, cz)

Viete o tom, že hrdzavá líška je veľká neporiadnica a že jazvec je jedno z najčistotnejších zvieratiek, ktoré má dokonca svoj vlastný záchodík? Neveríte? Tak s nami poďte nazrieť do ich tajomných domčekov a komôrok ukrytých pod pníkmi a vývratmi v hĺbke aj niekoľkých metrov pod povrchom… Budeme sa predierať podzemnými labyrintmi a navštívime veselú králičiu rodinku, ale trebárs aj ospalé medvede v ich jaskynnom pelešteku a nezbedné malé lasice v nore zdedenej po myškách.

Koza rohatá a iné rozprávky (sk)

Klasické rozprávky v básnickej podobe. Práve pre tie verše ju môžete s deťmi skúsiť kľudne aj od 3 rokov. Ilustrácie vynikajúceho Petra Uchnára sú len ďalším bonusom.
Kniha s veršovanými rozprávkami Milana Rúfusa obsahuje celkovo 14 rozprávok, napríklad Svenči gazda zvieracej reči vedomý, O dvanástej komnate, Koza rohatá a jež, Kráľ času, Had, mačička a psík… K deťom i k dospelým čitateľom sa dostávajú krásne hlboké texty s posolstvom a múdrosťou ľudovej rozprávky. Poézia pripravovanej knihy je bytostne ukotvená vo svete ľudovej rozprávky, pričom sa nesie v umeleckom odkaze Pavla Dobšinského. Napriek rokom, ktoré uplynuli od vzniku rozprávok sú, ako to už s rozprávkou býva, stále aktuálne prinášajúc dobro, čestnosť, odmenu za prácu.

Čo sa skrýva pod zemou (sk, cz)

Netradičný formát knihy (rozkladacie leporelo) aj ilustrácie nás doma bavia. Obsahovo je vhodná práve do kategórie od 4 do 7 rokov. Prečítajte si v recenzii tu: kuk.
Keď chodíte po cestách a po uliciach, stále naokolo vidieť a počuť plno vecí. No zastavíte sa niekedy a pozriete sa aj dole? Napadlo vám, čo sa nachádza a deje hlboko v zemi pod vašimi nohami? Vydajte sa s nami na cestu jednotlivými vrstvami Zeme až k jadru planéty. Naskytnú sa vám úžasné pohľady!

Slony kapitána MiGranta (sk)

Kniha si dáva za cieľ priblížiť tému utečencov aj najmenším deťom. Osobne mi vadí, že potrebuje zvieracích hrdinov a nemôže to isté urobiť s ľudskými postavami (deťmi). Ale to, že je to pôvodná slovenská kniha. je obrovský krok.
Za morom žili v bohatej zelenej džungli tri sloníčatá. Raz začali na džungľu padať z neba horiace hviezdy, zničili všetko živé. Slony ušli, no keď sa vrátili, nemali čo jesť . Ich domov bol zničený. Aby prežili, rozhodli sa poslať najmenšie sloníčatá do bezpečia, do krajiny, kde nikdy nebudú trpieť hladom. Stádo zhromaždilo pre malé sloníky posledné zásoby búrskych orieškov a odprevadilo ich na čln, ktorý patril kapitánovi MiGrantovi. Na ceste zažili veľa strastí.  V novom domove nebola džungľa, kde by sa usadili. Museli sa uspokojiť s betónovým sídliskom. Smútili za rodičmi, spomínali na priateľov. Našťastie netrvalo dlho a sloníčatá si zvykli a začalo sa im v novom domove páčiť. Po čase si našli aj nových priateľov, chodili na prechádzky do lesa, kúpali sa v riekach. A založili nové slonie stádo s mimoriadne obrovskými ušami. V novej vlasti sa napokon začali cítiť šťastne a spokojne.

Brum, čiže medveď (sk)

Málo textu a krásne ilustrácie. K väčšej zábave môžete použiť aj aplikáciu na telefón či tablet, ktorá knihu rozpohybuje a prenesie aj do vašej izbičky.
Do tejto knihy však môžete vstúpiť. Ako? Knižku oživíte jednoduchou aplikáciou, ktorá Vám umožní pohybovať sa priamo v Brumovom svete. Prostredie knihy sa rozšíri: les, jazero, snehové záveje sa rozprestrú priamo vo Vašej izbe. Prstom rozpohybujete žabu, ktorá zrazu začne skákať po kameňoch. Dokážete rozsvietiť hviezdy, vliezť do brloha. .. Na poslednej strane Vás čaká čarovná úloha: pospájať hviezdy do súhvezdia.

od 5 rokov

Pán Guľôčka – Krídla (sk)

Náš milovaný pán Guľočka a jeho kamaráti sú späť. V rovnako výbornej knihe ako bola tá prvá. Prečítajte si viac v člátnku tu: kuk.
Krátke príbehy pre deti všetkých vekových kategórií. Rozprávky o Pánovi Guľôčkovi si už v prvej knihe získali srdcia najmladších čitateľov a ich rodičov. Dôvodom úspechu je predovšetkým majstrovské využitie obyčajných situácií, z ktorých sa postupne začínajú odvíjať neobyčajné súvislosti a výnimočné pointy. Aj v tejto knihe sú príbehy jednoduché, obyčajné, a predsa každý z nich v sebe skrýva veľa tepla, radosti a morálneho posolstva pre deti i dospelých. Rozprávky to nie sú len veselé a milé, no obsahujú doslova návod na to, ako správne žiť.

Bratislava čarovná metropola (sk, en)

Ďalšia kniha o Bratislave. Tentoraz s textom od Michala Hvoreckého a príbehom o imaginárnom metre. Ilustrácie aj text sa skôr hodia pre decká približne od 4 rokov.
Naše mesto na Dunaji si zaslúži obrázkovú knihu. Chýbala nám, a tak sme dali hlavy aj ruky dokopy a vytvorili ju. Pretože živá metropola rozpráva príbehy. Nezáleží na tom, odkiaľ si, ale či máš mesto, v ktorom žiješ, pracuješ alebo chodíš do školy, rád, a chceš ho zmeniť k lepšiemu. Vydaj sa s nami na prvú jazdu čarovným bratislavským metrom!

Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (sk, cz)

Príbehy dvoch kamarátok patria k našim najobľúbenším. Túto novú knihu sme tiež zaradili do zbierky k predchádzajúcim dvom.
Mimi vidí svet rukami a ušami. Je totiž nevidiaca. Spolu so svojou najlepšou kamarátkou Lízou už navštívili veľa fantastických svetov plných zábavy, ale aj záhad. Teraz konečne prišli Vianoce. Mimi a Líza spoločne so susedmi z domu zdobia nádherný, veľkolepý stromček. Ibaže žiarovky na ňom nechcú svietiť. Kam zmizlo to čarovné vianočné svetlo? Utieklo? Alebo ho ktosi ukradol? Možno v tom má prsty podozrivý sused Viliam, ktorý sa s nikým nekamaráti. Odpoveď sa skrýva v minulosti, keď boli susedia ešte malými deťmi. Mimi a Líza sa teda vydajú na dobrodružnú cestu časom, aby vrátili Vianociam ich očarujúce svetlo.

Mica (sk)

Recenziu nájdete tu: kuk.
25 krátkych príbehov, ktoré sa skutočne stali mačkám v mestečku Liptovský Hrádok. Hlavnými hrdinami sú Mica a jej mačiatko, biely kocúrik Ťuťo, ktorý sa narodil hluchý. Jeho hendikep mu ale vôbec neprekáža v šantení.Dobrodružstvá mačiek opisuje Zuzka, ktorá do Hrádku chodí na prázdniny za starou mamou a ujom. Niekedy prinesie aj psíka Tima: Máme päťročného pudlíka Tima a Tuťo bol ešte malé mačiatko, keď sme s ním prišli k starej mame. Tešila som sa, ako ich zoznámim a skamarátia sa. Ako to dopadlo? A prečo Ťuťo rád chodil na WC? Kam zmizla klobása a aká zvláštna vec sa prihodila Mici? Viac vám už prezradí Zuzka, tak pozorne počúvajte.

Franklin a Luna letí na měsíc (cz)

Pokračovanie dobrodružstva draka Franklina a odvážneho dievčatka Luny. Odporúčam pre všetkých malých knihomolov.
Luna a její nejlepší kamarád, drak Franklin, milují různé příběhy a chtějí navštívit místa, o nichž si četli v knížkách. Na cestách se setkají se spoustou kouzelných bytostí, ale nedaří se jim najít místo, kdy bydlí draci. Hledají všude možně, správnou stopu však objeví až tehdy, když si Lunina želvička, Neil Armstrong, všimne, že se na noční obloze cosi hýbe… Společně se tak vydají na nejdobrodružnější výlet ze všech – namíří si to přímo na měsíc. A doufají, že tam naleznou Franklinovu ztracenou rodinu.

Hups, Rups a Šups (sk)

Malý Hups je tlačiarenský škriatok. Berie z kníh písmenká a robí si z nich nábytok vo svojej myšacej diere. Inokedy ich len poprehadzuje a dobre sa na tom baví. Jedného dňa sa zoznámi s Amálkou a zdá sa, že jej svojimi písmenkovými kúskami narobil kopu problémov. Ale nie, všetko je inak, písmenká v Amálkinej čítanke predsa nevymenil Hups, no Amálka sa naňho za to hnevá, ba dokonca jej po lícach stekajú kvapky slanej vody. Hups jej musí dokázať, že to nebol on, musí nájsť toho záškodníka, čo Amálku rozplakal. Koľko škriatkov môže byť v jednej takej tlačiarni? Že neviete, lebo chybu nájdete skoro v každej knihe? Jeden by to asi nezvládol, však? Tak sa môžete tešiť na stretnutie s Hupsom, Rupsom a Šupsom.

Hilda a pidilidi (cz)

Hilda je láska. Komiksy milujeme, animovaný seriál tak isto. Ako dopadla táto kniha si môžete prečítať v recenzii: tu. (Mimochodom, na slovenský preklad komiksov sa môžete tešiť na jar 2019!)
Tohle je Hilda, průzkumnice, dobrodružka a fanynka kamenů. Na světě má nejradši dvě věci: svůj skicák a psa Větvíka. Tedy, na světě má nejradši tři věci: svůj skicák, psa Větvíka a maminku. Pardon, na světě má nejradši svůj skicák, psa Větvíka, maminku a všechny nadpřirozené bytosti a příšerky, které žijí u nich v údolí. Hildina dobrodružství nejprve uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů, poté vznikl animovaný seriál od Netflixu a nyní je tu knižní série. 
Prožijte s Hildou znovu její první setkání s trollem nebo s párem zamilovaných obrů. Pro skalní fanynky a fanoušky nabízí kniha desítky nových ilustrací a rozšíření smyšlené krajiny, do které se tak rádi vracíme. A pokud jste o Hildě nikdy neslyšeli, máme pro vás dvě otázky: Na co čekáte? A bolí oči hodně, když člověk poprvé vyleze z jeskyně?

Zvířata ve skutečné velikosti (cz)

Doma máme podobnú knihu Actual Size a deti ňou radi listujú už od 3 rokov. Táto novinka z Albatrosu má ale trochu viac textu, takže vhodnejšia pre staršie deti.
Víte, že tak maličký tvor jako chameleon ukrývá v ústech jazyk, který měří dvakrát tolik co celé jeho tělo? Nebo do jakých rozměrů může dorůst největší pavouk na světě? V této knížce najdete detailní ilustrace v měřítku odpovídajícím realitě, které vám pomohu udělat si přesnou představu, jak velká zvířátka nebo jejich části doopravdy jsou. Stránkami můžete jednoduše listovat sem a tam a seznamovat se s představiteli zvířecí říše od těch nejmenších po největší, nebo naopak.

Jak Grinch ukradl Vánoce (cz)

Americká klasika prvýkrát v českom preklade. To som teda zvedavá.
Nadčasová vánoční klasika Dr. Seusse! Tento oblíbený příběh radosti, lásky a přijetí si můžete přečíst kdykoliv a kdekoliv. Jak Grinch ukradl Vánoce je ta nejhorší potvora, jakou jste kdy viděli. Má srdce tvrdé jako kámen, nesnáší Vánoce a celý advent. Když ale stvoří ohavný plán ukrást Vánoce, čeká ho velké překvapení! Tento klasický vánoční příběh s vtipnými verši, nádhernými ilustracemi a tím pravým poselstvím Vánoc se nestal populárním jen tak pro nic za nic!

Justínka a asistenčný jednorožec (sk, cz)

Kniha o dievčatku s nedostatkom fantázie nás doma ohúrila. Nielen dúhovými, takmer cukríkovými ilustráciami. Ale najmä výborným príbehom. Teraz vychádza aj v slovenčine.
Akútny nedostatok fantázie, tak sa volá zvláštna Justínkina diagnóza, na ktorú jej doktor predpísal ešte zvláštnejšiu liečbu: musí stráviť šesť dní s asistenčným jednorožcom Hubertom. Každý deň plný spoločných dobrodružstiev mení Justínkin svet. Zrazu je zábavnejší a farebnejší. Navštívia miesta, ktoré dievčatko vo svojom obľúbenom atlase sveta nikdy neobjavilo – tajomnú rieku Slov, planétu Fantázia, ba dokonca krajinu jej vlastného výkresu!

Ďuro, pozdrav Ďura (sk)

Veselé rozprávanie pre deti o nezbedných vrabcoch, šikovných lastovičkách a pozorných labutiach. Spisovateľ humornou formou rozpráva príbehy, ktoré zažili vrabce, ale aj veľmi múdry vrabec profesor Šebo, ktorý nielen poúča, ale aj sám zažije nejednu humornú príhodu nielen na Záhorí, ale aj vo Viedni . No okrem toho, že kniha je plná smiechu, sú tam aj vhodnou formou napísané skúsenosti a poznatky nielen vrabcov, ale aj ľudí. Kniha vychádza k jubilejnému roku, v ktorom by sa Vincent Šikula bol dožil 😯 rokov. Knihu moderne a vtipne ilustroval akademický maliar Juraj Martiška, nositeľ ceny Ľudovíta Fullu.

Vieš, kde rastú stromodeti (sk, cz)

Prvá obrázková kniha autora bestsellerov Petra Wohllebena. Dobromyseľný príbeh, ktorý deťom jedinečným spôsobom priblíži les a prírodu. Kde bývajú stromodeti? To by rada vedela malá veverička Petra. A prečo sa ľudia nemusia báť vlkov? Horár Peter vezme veveričku na dobrodružnú lesnú potulku. Cestou prespia pod šírym nebom, upúta ich rúbanie ihličnatých stromov a naozaj stretnú vlka! Ale podarí sa im nájsť aj stromodeti a ich rodičov? A objavia rodinu, v ktorej Petra môže zostať?

Džungľa – jedinečná technológia Photicular (sk, cz)

Fascinujúce pohyblivé obrázky vás zavedú do kráľovstva zvierat. Kniha je síce zaujímavá hlavne pre tieto ilustrácie, ale je aj plná zaujímavých informácií.
Vydaj sa do divokého srdca dažďového lesa. Objav svet prekypujúci životom. Husté a vlhké, dažďové lesy plné tajomstiev sú domovom viac ako polovice všetkých druhov rastlín a živočíchov. Vďaka unikátnej fotikulárnej™ technológii kniha Džungľa odkryje rúško tajomstva, ktoré zahaľuje tento nesúvisle osvetlený svet, a predstaví jeho pestrofarebných a neposedných obyvateľov. Sleduj tarantulu cupotajúcu po lesnej pôde. Švihajúci jazyk tancujúceho hada. Bežiaceho tigra a červeno-zelenú aru nad korunami stromov.

Velký bobek – Hrdinské putování hovnivého muže trávicí soustavou (cz)

Příběh o putování potravy v našem těle seznámí malé i velké čtenáře formou dobrodružného příběhu se zapeklitostmi lidského trávení. Bohatě ilustrovanou knížkou ve formátu rodokapsu nás provází humorná postava vypravěče Velkého Bobka. Autory jsou spisovatelka Milada Rezková, ilustrátor Lukáš Urbánek a grafik Jakub Kaše, kteří v minulosti společně vydali již několik
ceněných dětských knih, v loňském roce například ve stejné edici knihu o strachu Neboj, neboj! V průběhu příprav vydání knihy autoři konzultovali texty s odborníky, především s RNDr. Danou Douděrovou, Ph.D., z Akademie věd České republiky, která do tématu přinesla pohled na mikrobiom a jeho roli při trávení z hlediska současné vědy.

Chrobáčik Roháčik (sk)

Na tejto knihe ma upútali najmä ilustrácie Jakuba Cenkla. Ale ani príbeh nevyzerá z ukážok zle. Rozhodne stojí za preskúmanie.
Pod najväčšou margarétkou na lúke je domček so záplatou na streche. Býva v ňom odvážny a šikovný chrobáčik Roháčik. Každý deň zažíva rôzne dobrodružstvá. So svojou kamarátkou stonôžkou Hermínkou sa vyberie hľadať stratené štrikované ponožky, usporiada preteky o najväčšieho jedáka a dozvie sa, v akom prášku si môžu lienky prať kabátiky, aby si nevyprali bodky. To však nie je všetko! Podarí sa mu vyriešiť záhadu miznúcich kamienkov a dostať motýľa Krišpína z pavučiny? 

Deti (sk)

Pod jednou knižnou strieškou sa ukrýva pestrý výber z autorovej tvorby, ktorú osemnásť rokov uverejňoval v detských časopisoch. Milé aj humorné príbehy, básničky, rečňovanky, hádanky a pesničky sú venované detstvu. Neopakovateľnému času v našom živote, keď zvedavo hľadíme na svet a všeličomu sa úprimne čudujeme. Keď sa hráme s kamarátmi a snívame, čím budeme ako dospelí, tešíme sa na bračeka či sestričku a na svojich starkých… S radosťou písal Vincent Šikula o deťoch i pre deti. A mal ich rád. Pri čítaní tejto jedinečnej knihy to budete stále cítiť. Vychádza vo veľmi peknej grafickej úprave Márie Rojko, s pôvabnými a výstižnými ilustráciami Martina Kellenbergera.

Dorka Magorka s hlavou v oblakoch (sk, cz)

Ďalšie pokračovanie našej milovanej série. Prečo doma tiež magoríme, si môžete prečítať v článku tu: kuk.
Štvrté pokračovanie fantasticky fantazmagorických dobrodružstiev Dorky Magorky je tu. Dorka prežije jeden naozaj veľmi dlhý a veľmi zlý deň. Musí si obliecť ten najotrasnejší kabát, aký kedy videla. Mama od nej chce, aby sa hrala potichu. No a jej úhlavná nepriateľka Pažravica Žravica sa vráti. Vtom však Dorke vypadne prvý zub. V jej fantazmagorickom svete je to ešte väčšie dobrodružstvo. Bude ohromne nebezpečné a nikto netuší, ako to vlastne dopadne. Tak čítajte, nech sa to dozviete.

Ester (cz)

Vydavateľstvo Meander pokračuje v sérií nádherne ilustrovaných biblických príbehov. Chceme ich všetky!
Biblické příběhy převyprávěné Ivanou Pecháčkovou dětem ilustrují talentovaní čeští výtvarníci nejmladší generace – a z každého jednotlivého biblického příběhu vytvářejí originální umělecké dílo. V edici MANAMANA nepředkládáme biblické texty dětskému čtenáři za každou cenu, tedy i za cenu nepřiměřeně velkého zjednodušení nebo zastření původního smyslu textu, ale snažíme se o co nejmenší úpravy – citlivé a k dětskému čtenáři empatické. Organickou součástí biblických vyprávění edice MANAMANA jsou tvořivé otázky a úkoly pro děti, a to ke každé z knížek.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 (sk, cz)

Autorky po úspechu prvej knihy prichádzajú so ďalšou stovkou výnimočných žien. Nenechajte si ujsť ani tento výber.
Pokračovanie senzačného bestselleru podľa New York Times, ktorý inšpiroval dievčatá na celom svete, aby viac snívali, mierili vyššie a bojovali tvrdšie. Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 je úplne nová zbierka 100 príbehov na dobrú noc o výnimočných ženách, od kráľovnej Nefertiti, Beyoncé, Rosalind Franklinovej až po J. K. Rowlingovú. Kráľovné a aktivistky, baleríny a právničky, pirátky a počítačové odborníčky, astronautky a vynálezkyne – táto kniha je dôkazom, čo všetko dokážu ženy.

20 výnimočných dievčat, ktoré zmenili svet  (sk)

Oproti rebelkám ponúka tento výber zaujímavých žien o čosi rozsiahlejšie príbehy. Ilustrácie sú viac ľúbivejšie, určite si nájdu cestu k mnohým čitateľom. V kníhkupectvách nájdete aj rovnaký výber pre deti o mužských hrdinoch.
Kniha s príbehmi o 20 príbehov o dievčatách s veľkými snami, obrovským talentom a neochvejnou vôľou, ktoré sa stali mimoriadnymi ženami. Príbehy dvadsiatich dievčat, malých slečien, ktoré najprv samy seba nepovažovali za výnimočné. Postupne sa však výnimočnými stali, hoci si to často neuvedomovali. Knižka originálnym a pútavým spôsobom predstavuje malým čitateľom významné ženy, ktoré sa preslávili v oblasti vedy, umenia, politiky alebo napríklad športu. Ich životné príbehy sú prerozprávané v prvej osobe formou autobiografie, ktorá čitateľov jednoducho vtiahne do rozprávania a priblíži im neobyčajné osudy aj úspechy žien ako Coco Chanel, Edith Piaf alebo Agatha Christie.

od 8 rokov

Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné (cz)

Po Rebelkách sa na trhu objavilo množstvo ďalších kníh oslavujúcich šikovné ženy. Bolo na čase! Toto je jedna z nich. V tohtomesačnom výbere nájdete rovno tri. Zaradila som ich do rôznych vekových skupín, podľa množstva informácií a úrovne textu. Viac si môžete prečítať v článku tu: kuk.
Tahle knížka vzdává hold padesáti skvělým ženám a dívkám z celého světa, napříč letopočty. Dokázaly totiž výjimečné věci, vzepřely se zavedeným pořádkům a společenskému očekávání a ukázaly, jak je možné měnit svět k lepšímu. Zatímco činy některých z nich byly po zásluze oceněny, jiné se uznání za svého života nedočkaly.

Zachráni doktor Proktor Vianoce? (sk, cz)

Na Kanónovej ulici sa už všetci tešia na Vianoce. Zrazu sa však v rádiu ozvú správy: Pán Trane odkúpil všetky práva na Vianoce a nikto ich nesmie sláviť, kým najskôr neutratí menší majetok v niektorom z Traneho obchodov. Bule, Lisa a Doktor Proktor sa rozhodnú, že sa Vianoce pokúsia zachrániť. Musia si poradiť nielen s Traneovskými príšernými dvojčatami, vampírou žirafou z kukučkových hodín, fínskymi stíhačkami a kráľom s plesňou v pivnici, ale aj s vyhoreným, nevrlým vianočným škriatkom, ktorý vôbec nie je taký, ako by ste si vianočného škriatka predstavovali. A všetko, čo majú, je kúštik časomydla a nekonečné zásoby prdiprášku. Hodiny odbíjajú a ticho padá sneh. Ešte nikdy neviseli Vianoce na tenšom vlásku…

Pepína z Longitálu (sk)

Kniha je krásnou poctou autorke. Je síce určená deťom, ale ocenia ju asi skôr dospelí čitatelia.
Vo svojej druhej autorskej knihe sa Petra Hilbert vrátila do detstva. Kniha je rozprávaním o dievčatku žijúcom v dome na kopci neďaleko jedného veľkomesta. Otec spisovateľ a mama novinárka majú stále veľa práce a nikdy nie sú doma. Pepínin svet preto tvorí kamenný dom, divotvorná záhrada rastúca na jeho streche a podivuhodní susedia. Jej snovému pohľadu na svet kontruje rozprávanie babky Katinky, ktorej drsno-vtipné príhody prenesú malého čitateľa do doby, keď sa žilo úplne inak. Treťou líniou je rozprávanie Pepíninho otca, Ferdinanda Mráčika, ktorý sa práve vrátil z výpravy po Afrike a na pobyt doma si akosi nevie zvyknúť. Knihu si chcela autorka aj sama ilustrovať, žiaľ, nestihla. Podľa jej želania text dopĺňajú obrázky talentovanej Marie Makeevy.

Dievča, ktoré pilo mesačný svit (sk, cz)

O tejto knihe som veľa počula. Zdá sa, že takmer každému sa páčila. Určite si ju prečítame.
Každý rok ľudia v Protektoráte obetujú jedného novorodenca čarodejnici, ktorá žije hlboko v lesoch. Už od nepamäti vedia, že len tak ochránia svoje mesto pred jej čarami. Lenže čarodejnica Xan vôbec nie je zlá. Naopak, o opustené dieťa sa postará, nakŕmi ho hviezdnym svitom a nájde mu novú, milujúcu rodinu na opačnej strane lesa. Raz však omylom nakŕmi malé dievčatko mesačným svitom a tomu potom začne v žilách kolovať mágia.

Päť kráľovstiev 1: Legenda o Podkinovi Jednouchom (sk, cz)

Výborná žánrovka. Fantasy ako má byť.
V dávnych časoch boli králiky maličké ustráchané zvieratká a bývali v obyčajných dierach a tuneloch. Odvtedy sa však králičie nory rozrástli na celé dediny a mestečká ukryté pod zemou. Podkin, syn náčelníka Munbury, nie je žiadny hrdina a na deň, keď sa bude musieť postaviť na čelo kolónie, nechce ani pomyslieť. Väčšinu času preleňoší, podpichuje svoju staršiu sestru Paz a hrá sa s bračekom Pukom. Keď Munbury prepadnú krvilační Gormovia, súrodencom sa podarí ujsť. Život si zachránia, no nebezpečenstvo číha na každom kroku. Podkin vie, že musí ochrániť brata a sestru a v boji proti strašnému nepriateľovi vyrastie z lenivca a ľahtikára vodca.

Ema a kouzelná kniha (cz)

Nové vydanie trošku staršej knihy. Ešte sme nečítali ale chystáme sa.
Ema si nepamatuje, že by někdy žila jinde než s ostatními dětmi bez rodičů v Sirotčinci. Moc mezi ně nezapadá. Dokáže totiž slyšet a vidět věci, které jiné děti nevidí a neslyší – třeba malé víly… Moc se těší, až bude mít desáté narozeniny. Čeká ji totiž výlet do úchvatného Města, které je schované za vysokou zdí. Nakonec se její čekání ještě o rok prodlouží, ale stojí to za to. Ema si z Města odnáší spoustu obrodružných zážitků a zkušeností. Hlavně však kouzelnou knihu, která změní život nejen jí, ale i všem ostatním v Sirotčinci.

Přece to nevzdáš (cz)

Nemoc Klárku nezlomí, naopak všem pomáhá.Veselá Klárka, která ráda sní, umí kreslit a vyprávět příběhy, se jednoho letního dne octne v nemocnici s vážnou chorobou. Snaží se nepropadnout smutku, naopak baví Aničku, která je s ní na pokoji a zprvu se na ni šklebí jako opice. Ve snu se Klárka setká s Martinem, a když zjistí, že ho ve skutečnosti srazilo na kole auto a on leží na nedaleké jipce, pomáhá mu k uzdravení. Její pomoc není však obyčejná… Zachrání Klárka kamaráda? A sebe?

NIEČO PRE STARŠÍCH

Tajemství evoluce (cz) 

Ilustrovaný sprievodca evolúciou? To znie dobre.
Život se na Zemi vyvíjí už čtyři miliardy let a za tu dobu prošel mnoha fantastickými proměnami. Zajímalo vás někdy, kdy se objevily první bakterie, jak vnikly mnohobuněčné organismy, kdy se na souš dostaly první rostliny, proč vymřeli dinosauři nebo kteří primáti jsou nejblíže příbuzní člověku? Pokud ano, pak je tato bohatě ilustrovaná kniha přesně pro vás.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.