Medzi nebom a morom

Medzi nebom a morom

„To je tá pekná kniha o lietajúcich rybách?“ pýtala sa slečna pampúchatá, keď sme Medzi nebom a morom dostali. Pamätala si ju totiž z minulého roka, kedy sme ju čítali v angličtine. Teraz si ju môžeme dopriať slovensky aj česky.

Lietajúce ryby tam naozaj nájdete. Ale aj príbeh o chlapcovi a jeho dedkovi. Ten pred časom zomrel a práve dnes by mal narodeniny. Chlapec Finn na jeho počesť postaví loďku a vydá sa s ňou na miesto, ktoré chceli spolu so starkým vždy navštíviť. Sám Finn netuší, čo ho tam čaká ani či také miesto vôbec existuje. Našťastie je mu sprievodcom zvláštna veľká ryba. Tá mu ukáže mnoho čarovných miest – ostrov knihomoľov, ostrov s obrovskými mušľami či tancujúce medúzy. Až kým nedorazia na to vysnívané miesto medzi nebom a morom.

Kniha je veľkou poctou vzťahu medzi vnukmi a prarodičmi. Často sú to práve oni, ktorí deťom ukazujú všetky tie čarovné veci a záhady. Ak máte aj vy takúto osobnú skúsenosť, kniha vám zahrá na tie správne struny.
Moja dcéra našťastie odchod blízkeho nemusela riešiť. Preto linku o strate a rozlúčke vnímala len okrajovo. Zato si veľmi užívala bohatú imagináciu autorov.

Vážne, nemusíte byť odborník na detské knihy aby vás fantazijný svet bratov Fanovcov úplne pohltil. Precízna kresba kombinovaná s počítačovým dofarbovaním pôsobí veľmi nostalgicky. Je to vlastne charakteristický znak ich tvorby, kombinovanie tradičných a moderných techník (ako sa píše v tiráži knihy). Možno preto sa viem ľahko vcítiť do pocitov hlavného hrdinu ja, aj moja dcéra.

Knihu určite odporúčam, ak máte radi výnimočne krásne knihy. Poetický príbeh aj nádherné ilustrácie dokážu navodiť čarovnú atmosféru. Je to síce obrázková kniha (picture book), ale najviac ju dokážu oceniť deti od 5 do 8 rokov. Tému straty, vzťahu so starými rodičmi aj celý fantastický svet medzi nebom a morom však pochopia až takto staré deti. Aj rodičia. Tak to u dobrých obrázkových knihách býva.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Medzi nebom a morom
Text / Ilustrácie: Eric Fan, Terry Fan
Preklad: Lucia Hlubeňová
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 48
ISBN: 9788055166308
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.