Planetarium

Planetarium

Planetárium má stále otvorené. Kedykoľvek môžete vojsť a nechať sa ohúriť.

Ďalšia v rade fascinujúcich kníh zo série „Račte vstoupit do muzea“. Musím povedať, že aj táto stojí za to. Doma už máme Animálium a Botanikum, slovensky. Planetarium zatial vyšlo len v češtine.
Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich je informačne hutnejšie. Textu je viac a je odbornejší. Ak som Animálium odporúčala od 8 rokov, túto zvládnu len skutočne pre vesmír zapálené deti. Text je síce upravený a zrozumiteľný, ale aj tak pomerne náročný. Ideálne od 12 rokov.

Autorom je uznávaný odborník Raman Prinja, profesor astrofyziky na UCL, ktorý sa špecializuje ma velké hviezdy, vznik hviezd a evolúciu galaxií (ako je uvedené v knihe). Kniha je ako predchádzajúce rozdelená namiesto kapitol do galérií, ako naozajstné múzeum. Pokiaľ sa držíte v „známych“ galériách Slnečenej sústavy, je text ľahko pochopiteľný. Príliš sa nepúšťa do mýtov spojených s hviezdnou oblohou, ponúka fakty (prípadne všeobecne prijímané hypotézy), čísla, odborné poznatky.
Akonáhle však prekročíte vo vzdialenostiach k hviezdam a galaxiám, začína sa tá pravá jazda. Rozprávanie o živote galaxií a celého vesmíru je fascinujúce. Opisy vecí a dejov, ktoré si ani poriadne nedokážeme predstaviť, vám spôsobia závrat.

K pocitu nekonečnej veľkosti sveta prispievajú aj neuveriteľné ilustrácie. Chris Wormell ich vytvára technikou drevorytu a linorytu (alebo digitálnej ilustrácie… páči sa mi ako prácu vo Photoshope nazýva „digital engraving“). Tak či onak, výsledok je ohromujúci. Obrázky, ktoré vyzerajú retro aj moderne zároveň. Celá múzejná knižná séria je tak štylizovaná, ale každá kniha dáva tejto štylizácii nový odtieň. Výber písma, rozvrnutie textu aj výber ilustrátorov pôsobia veľmi nadčasovo. Ako múzeum kde sú vystavené exponáty v sklenených vitrínach hneď vedľa miestnosti s virtuálnou realitou. Tak si aspoň takýto vrchol učenosti predstavujem.

Skrátka a dobre, Planetárium je jedna z tých kníh, ktoré chcete mať doma. Chcete si ich kedykoľvek otvoriť a žasnúť nad svetom okolo nás. A nemusíte byť ani deti, aby ste tieto knihy otvárali znova a znova.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu  Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Planetarium 
Text: Roman Prinja
Ilustrácie: Chris Wormell
Preklad: Petra Miketová, Kateřina Stupková
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 112
ISBN: 9788000052946
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.