Včelár Jožko

Včelár Jožko

Jožko je smutný. Vo svojom útulnom domčeku má všetko, čo potrebuje. Neteší ho však nehostinná príroda, v ktorej žije a tiež samota. Všetko sa ale zmení, keď k nemu zablúdi roj včiel.

Aj malé dieťa dnes vie, že kde sú včely, tam je život. Ak to náhodou nevie, ľahko sa to spolu s Jožkom dozvie.
Jožko si naozaj žije dobre. Na obrázkoch vidieť, že jeho domčke je milo zariadený a má tam všetko, čo pre život potrebuje. Nič naviac, tak akurát. Ale o radosť sa nemá s kým podeliť. Je sám. Zablúdený včelý roj mu prinesie nielen nové priateľky – včielky, ale aj zmenu. Zrazu uprostred pustiny vyrastú kvety a stromy. Okolie sa ako zázrakom premení na čarovnú krajinu, ktorá priláka aj nových susedov. Jožko už nie je sám a vie, komu za to vďačí. Dobre sa o svoje kamarátky včely stará.
Na záver knihy sa ešte môžete s deťmi dozvedieť, čo taká starostlivosť o včely obnáša. Môžete si prečítať aj o správaní včiel, výrobe medu či medoviny a neostanú pre vás záhadou ani všetky tie pračudesné pomôcky, ktoré včelári používajú.

Simona Čechová pochádza z včelárskej rodiny. Veď aj samotná kniha je venovaná jej dedkovi Jozefovi. O včelách píše s nadšením a zrozumiteľne. Je veľmi ľahké sa jej láskou k včelárstvu nakaziť.
Minule som narazila na pojem „living books“, „živé knihy“. Sú to jednoducho náučné knihy pre deti, kde je vysvetľovanie pútavé a zaujímavé. Autori takýchto kníh sú väčšinou nadšenci pre tú ktorú oblasť vedy. Kľudne by som povedala, že Včelár Jožko k takýmto knihám patrí. Vidieť to hlavne na tej náučnej časti. Práve tá je totiž napísaná s ohľadom aj na 3-4ročné deti. Krásne strieda obrázky s textom, ktorý si zachováva svoju „dejovosť“. Nie sú to len kúsky encyklopedických informácií nalepené na stranu. Podľa mňa a mojich detí: výborná práca.

Včelár Jožko je prvou autorskou knihou Simony Čechovej. Tú určite poznáte ako úspešnú ilustrátorku. Naposledy ste jej obrázky mohli vidieť v knihe Bratislava, čarovná metropola. Pre Jožka vybrala trochu jemnejšie, takmer detsky pastelkové ilustrácie. Oranžovo-modrá farebnosť knihe pristane a vytvára takú domácku, vrelú atmosféru. Aj keď je na začiatku Jožko smutný, jeho domček je nakreslený veľmi… prívetivo by som povedala. Na prvý pohľad je jasné, že mu chýba niečo iné. Niečo, čo sa nedá kúpiť.

Bonusom je kvalitný papier a krásna grafická úprava. Po Môj kocúr Tamtam ďalšia autorská kniha od Ikaru, kde skutočne vidieť, že si dávajú záležať. Teším sa z toho.

Kniha je určená pre deti od 3 do 7 rokov. Zaujala aj mňa, ale vekovú hranicu väčšinou odhadujem podľa úrovne textu. Ako som už písala, autorka dokázala text prispôsobiť aj takto malým deťom bez toho, aby skĺzal do naivity alebo prehnaného zjdednodušovania. (Čiastočne to neplatí pre samotný príbeh, pretože stromy nevyrastú zo dňa na deň. Na to vás radi upozornia práve tie staršie deti.)
Ja teda knihu môžem len odporúčať. Zaraďujem ju do poličky ku knihám, ktoré majú najlepší predpoklad stať sa jedného dňa slovenskou klasikou.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Včelár Jožko
Text / Ilustrácie: Simona Čechová
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 64
ISBN: 9788055166223
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.