Nechci být princezna

Nechci být princezna

Dnes už ťažko nájdete knihu (okrem klasických rozprávok), v ktorej sú princezné len pekné odmeny, čakajúce na udatných rytierov. Aj tie najsladšie disney/mattel/hasbro slečny sa apoň tvária, že sú trochu viac než len krásky. Každé malé dievča vie, že princezné sa vedia o seba postarať samé (ako napríklad tá v sérii Per Gustavssona). Preto som bola pri tomto titule trochu obozretná. Príde mi to totiž ako obohraná téma. Nuž, poďte sa so mnou pozrieť…

Majka sa jedného dňa premení na draka. Celá rodina je v pomykove: ako sa z tak malého dievčatka mohol stať taký strašný drak? Chrúme rytierov aj s brnením a kosti vypľúva rovno na koberec. „Na koberec nie!“ hrozí sa maminka. No dobre, ale ako sa takí hroziví draci vlastne hrajú? Na divadlo! Majka už je Majka, teda drak. Maminka môže byť princezná, tatinko rytier a z dedka a babky budú skvelé kostry. A prečo vlastne Majka nechce byť princezná? Pretože je je vraj na princeznú moc škaredá…
(V tomto momente som si vzdychla, zase nejaká objavná rozprávka o tom, ako na kráse nezáleží. Ale počkajte, bude to lepšie!)
Na druhý deň sa Majka dôkladne obzrie v zrkadle a usúdi, že už je na draka príliš pekná. Bude teraz princeznou? Ha! (spoiler→) Môže byť predsa donžon! Že neviete, čo to je? Keby ste boli drakom, určite by ste vedeli. Draky sú totiž veľmi múdre!

Namiesto jednoduchej poučky o tom, že byť múdra je dôležitejšie ako byť pekná, je táto kniha oslavou detskej fantázie. A samozrejme parádny model rodičom, ktorý nielenže Majkinu hru akceptujú, dokonca ju aj podporujú. To je ešte viac, ako som na začiatku dúfala.

Knihu napísal poľský autor Grzegorz Kasdepke a ilustrovala skvelá Emilia Dziubak. Presne tá, ktorej kniha Rok v lese vyvolala v Čechách aj na Slovensku taký rozruch pred pár mesiacmi. Musím povedať, že ilustrácie sú obrovským plusom. Dodávajú príbehu na vtipnosti. Dvojstrana s prekvapenými pohľadmi rodičov nás s mužom pri čítaní spoľahlivo rozosmiala. Napokon, aj pomerne veľký formát knihy ilustráciam dáva krásne vyniknúť.

Nechci být princezna je vlastne taká chutná jednohubka, ktorú si ale s radosťou doprajete opakovane. Pobaví nielen deti, ale aj rodičov. Pampúch si na to kľudne vsadí päť zjedených rytierov a dve kostry.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Nechci být princezna
Text: Grzegorz Kasdepke
Ilustrácie: Emilia Dziubak
Vydal: Cpress, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788026416111


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.