Nimona

Nimona

Nimona je živel. Od prvej strany vidieť, že toto dievča vie čo chce. Sebavedomie a drzosť sú jej ďalšie mená. Energická, neskrotná. Nepremýšľa, koná. Nimona je ako mladosť.

Nimona sa z ničoho nič objaví v tajnom sídle Ballistra Blackhearta, známeho zloducha. Chce sa stať jeho pomocníčkou. Okrem výbušnej povahy a potreby všetko riešiť päsťami ju na zločineckú dráhu predurčuje aj jej superschopnosť: meniť tvary. Dokáže sa v priebehu sekundy zmeniť na obrovského draka, rýchlu mačku alebo trebárs žraloka (s prsiami). Spolu s Ballistrom teda naplánujú útok na Inštitút hrdinstva a presadzovania práva a Ballisterovho úhlavného nepriateľa Ambrosia Goldenloina. Celý tento útok ale nie je až tak podstatný. Pretože čitateľ sa chce dozvedieť hlavne čo najviac o samotnej Nimone. A tá je čím ďalej záhadnejšia. Jej schopnosti sú neuveriteľné. Postupne sa nám odhalí jej vlastný príbeh. Niektoré veci ostanú na záver zamotané, niektoré si môžete domyslieť.

Príbeh pekne pracuje s definíciou dobra a zla. Kto je dobrý a kto zlý? Zloduch Ballister s jeho až patetickými pravidlami o nezabíjaní? Goldenlion, ktorý bez rozmyslu vykonáva čo mu vedenie inštitútu prikáže? Sympatická Nimona, ktorá metá smrtiace plamene kade chodí? Všetko sa tak trochu zamotáva.

Dej je zasadený do zvláštnej doby, takého mixu stredoveku a hi-tech vybavenia. Ľudia s mečmi pobehujú v plášťoch a kapucniach, ale používajú mobily a holografické monitory. To je vlastne aj jedna z vedľajších myšlienok komiksu, hľadanie vzťahu medzi mágiou a technológiou. Úprimne, netreba sa príliš zamýšľať nad logikou tohto aspektu, nedáva moc zmysel.

Noelle Stevenson vytvorila komiks, ktorý ma takmer všetko. Je vtipný, akčný a napínavý. Najmä v ňom však nájdete mladú hrdinku, s akou sa v komiksovom svete superhdinov takmer nestretnete. Už len to, že Nimona nie je zbytočne sexualizovaná, je obrovské plus. Nimona má svoje nedostatky, nie je dokonalá. Možno sa vám bude zdať, že Nimona nič nepotrebuje. Ale tiež niečo hľadá. Dôveru v ľudskosť. Jej úprimnosť, priamočiarosť a autenticitu si však zamilujete. To platí o hrdinke aj celom komikse.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Nimona
Text / Ilustrácie: Noelle Stevenson
Preklad: Ivana Cingelová
Vydal: CooBoo, 2019
Strán: 272
ISBN: 9788056609149
HODNOTENIE   8/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.