Novinky 03/21

Novinky 03/21

Veľmi dlho som tieto výbery nerobila. Tak dlho, až som úplne podľahla čaru všetkých tých nápaditých, pekných, roztomilých aj náročných kníh a vybrala viac ako 20 titulov. Skôr, než som stihla článok dokončiť, objednala som si štyri nové knihy. Chcela som sa za to ospravedlniť, ale vlastne… nech sa páči, ďakujem a nemáte za čo!


Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla naživo. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.


od 1 roka

Gerda Muller: Štyri ročné obdobia: Jar (sk)

Gerda Muller je svetoznáma autorka. Jej beztextová séria štyroch leporel v anglickej či nemeckej verzii, si našla cestu už aj do slovenských rodín (najmä vďaka montessori rodičom). Slovenský preklad síce pridal pár viet na stránky, ale na čaru knihy to rozhodne neuberá. Ak chcete potešiť svoje detičky aj seba, rozhodne odporúčam.
Štyri ročné obdobia v štyroch leporelách. Hravé leporelo zo série o ročných obdobiach holandskej ilustrátorky Gerdy Muller zoznámi malého čitateľa s prebúdzajúcou sa jarnou prírodou.

Borando Silvia: Černý kocour, bílá kočka (cz)

Kontrastných kníh pre bábätká nie je nikdy dosť. A ozajstná výhra je, keď kniha zaujme aj trochu staršie deti. Presne ako táto milá knižočka z Portálu. Niekoľkomesačné miminá môžu obzerať čierno-biele obrázky (to robia radi) a okolo prvého roka už s nimi viete čítať jednoduchý príbeh.
Už jako koťátko byl černý, už jako koťátko byla bílá. A když z nich byli kocourek a kočička, potkali se. Jakou barvu mají jejich koťátka?
V knize jsou velké kontrastní černobílé ilustrace, takže je vhodná i pro úplně nejmenší děti. Silvia Borando pracuje jako výtvarnice pro Studio Tiwi. Taktéž vede nakladatelství minibombo, které vydává knihy pro děti. Žije v Itálii.

od 3 rokov

Katarína Macurová: Měsíční zrnko (cz)

Na toto sa veľmi teším. Katka Macurová prichádza z novým picture bookom plným fantázie. Ak máte autorku radi ako my, nenechajte si ujsť. Zatiaľ len česky. Pevne dúfam, že slovenská verzia bude nasledovať skoro.
Magický příběh o síle přátelství a jednom neskutečném splněném snu.
Nola a Tula jsou sestry a také nerozlučné kamarádky; je proto naprosto samozřejmé, že když Nola prozradí Tule své nejtajnější přání, udělá Tula všechno pro to, aby jí ho pomohla splnit. Tak začíná dojemný a křehký příběh o síle přátelství a cestě za vytouženým snem. Za snem, který objevuje jiné podoby světa, jenž nás běžně obklopuje, a nachází v něm nové obzory. Popusťte spolu s Nolou a Tulou uzdu fantazie a vydejte se s nimi na jejich čarovnou výpravu… na výpravu za snem. Na samém jejím konci zjistíte, že snít, klidně i ty nejneuvěřitelnější sny, stojí vážně za to.

Chinlun Lee: Prasiatko Veselé bruško (sk)

Vďaka vydavateľstvu Perfekt si môžete čítať s deťmi knihy, ktoré napísali ľudia z celého sveta. Často prinášajú nevšedné detské knihy z ázijských krajín. Rozprávka taiwanskej autorky a ilustrátoky Chinlun Lee vyzerá na výbornú a vtipnú knihu.
Prasiatko Veselé bruško veľmi rado papá. Zje takmer všetko, čo sa mu dostane na tanier. Jedného dňa zjedlo prasiatko papáju aj so semienkami. Čo sa stalo? Bolelo ho bruško? Narástol prasiatku na hlave strom? Príbeh o tom, ako sa dá v každej situácii nájsť východisko a riešenie. Dnes bolo Veselé bruško opäť prvé z celej triedy, ktoré zjedlo papáju. Nikto nebol prekvapený. Zvláštne však bolo niečo iné. Na jeho stole nebolo ani jedno vypľuté semienko, kým pred ostatnými prasiatkami ich bolo plno. „Kde sú semienka z papáje?“ pýtali sa ho ostatné prasiatka. „Čo to? Aké semienka? Žiadne tam neboli!“ odvetilo Veselé bruško. Prasiatko zjedlo úplne všetko.

Evelina Daciute, Inga Dagile: Ako šli slony na návštevu (sk)

Litovskú autorku Evelinu Daciute určite už poznáte z nádhernej Šťastie je líška. Táto kniha je určená trochu mladším deťom. Ale je to zábava, máme vyskúšané!
Zábavný príbeh s hravými ilustráciami, vďaka ktorému sa deti naučia počítať do desať a späť. V ďalekej džungli žije šťastne rodina desiatich slonov – starká, starký, mamička, otecko a šesť detí sloníčat. Jedného dňa sa všetci vyberú navštíviť priateľov. Ak má však rodina toľko členov, na ceste sa vždy môže niečo prihodiť. Slonov je desať. Koľko z nich nakoniec príde na návštevu?
Autorka medzinárodne úspešnej knihy Šťastie je líška tentoraz vymyslela vtipný príbeh pre malých čitateľov, vďaka ktorému sa ľahko a s pochopením naučia počítať od jedna do desať. Pri každej číslici sú vyobrazené slony, ktoré v určitej chvíli idú na návštevu. Dieťa si tak môže zrakom či dotykom kontrolovať, koľko ich je, a zapamätať si číslicu, ktorá daný počet označuje. Malého čitateľa pobavia aj rôzne charaktery slonej rodiny, ktoré vychádzajú z reálneho života. Napríklad, že stará mama zabudne na čas, keď stretne svojich priateľov z detstva, malé sloníča neodolá kúpeľu v jazierku alebo otecko chutným banánom, ktorých zje päťdesiatosem na posedenie. Obrázky Ingy Dagile sú nápadité, často humorné, vystihujú nielen dej, ale aj náladu veľkých či malých slonov, čím si získavajú detské sympatie. Pre čitateľov od 3 rokov. Z anglickej verzie originálneho litovského vydania Drambliai ejo i svečius preložila Lucia Hlubeňová.

Tereza Šedivá: Krtkův černobílý svět (cz, en, fr)

Must have pre všetkých milovníkov krásnych ilustrácií.
V černočerném doupěti pod zemí bydlel Krtek. Žil sám. Všude kolem bylo jen vlhko a tma. Nic jiného neznal. Až jednou se doslechne o báječném světě barev.
Okouzlující příběh a ilustrace Terezy Šedivé jsou plné touhy, naděje, radosti a hledání světla v temnotě. Zkrátka někdy stačí jen sebrat trochu odvahy a vykročit neznámou cestou. Kniha vychází současně anglicky v prestižním nakladatelství Thames and Hudson.

Milena Lukešová, Jan Kudláček: Čáp (cz)

Všechny krásy jara v půvabné obrázkové knížce. Sněhuláci roztáli, přichází jaro! Potěšte se spolu s Jakubem a Eliškou všemi jeho krásami! Prvními květy, ptačím zpěvem, návratem čápů do hnízda na komín. Nejkrásnější roční období poeticky a nezapomenutelně zachycené Milenou Lukešovou a Janem Kudláčkem.

Vojtěch Pavelčík: Malý kutil – Polytechnika pro předškolní děti (cz)

Výborná vec. Je to kniha určená dospelým, ale keďže sa venuje deťom okolo 5 rokov, radím ju sem tiež. Autor má aj eshop s náradím pre deti. Pozor, žiadne plastové náhrady alebo hračky tam nenájdete. Len funkčné náradie vo veľkosti, ktorá padne do malých detských rúk. Perfektné.
Publikace reaguje na zvyšující se poptávku po návratu manuálních aktivit do života dětí, a to nejen těch školou povinných, ale zejména předškoláků. Právě na ně je tato kniha především zaměřena. Určena je pak hlavně dospělým čtenářům – pedagogům v předškolních zařízeních, lektorům v rodinných a mateřských centrech i rodičům. Všem, kteří mají potřebu vlastním či svěřeným dětem zprostředkovat možnost kontaktu s nářadím, manuální prací, radostí a uspokojením nad výsledkem vlastní duševní i fyzické činnosti. Kniha je koncipována jako manuál, který poradí, jak kutilské aktivity organizovat, jak je s dětmi komunikovat a kde a jak zajistit potřebné nářadí či materiál. Kromě teoretické části zaměřené na fungování a provozování kutilských aktivit najdete v knize i popis nejzákladnějších druhů nářadí a aktivit s nimi souvisejícími. Nechybí ani řada tipů se stručnými návody na dvacet jednoduchých dětských výrobků. Publikace reflektuje desetileté zkušenosti autora s vedením kutilského kroužku pro děti ve věku od 3 do 6 let. Na tuto publikaci tematicky navazuje a po obsahové stránce ji doplňuje e-kniha Kutilovy výrobky – polytechnika pro předškolní děti.

Magda Garguláková: Co se kam vejde (cz)

Milá variácia na hľadacie knihy. Na jednej strane veľká ilustrácia a na druhej stovky drobností alebo prekvapivo veľkých vecí.
Co se kam vejde? Co kam patří? Hravý průvodce věcmi kolem nás.
Kolem nás je spousta věcí, do kterých nevidíme. Všechny ty skříně, kufry, zavřené dveře… jsou malé i velké, tajemné i docela obyčejné. V lednici je jídlo, v pračce prádlo… ale co všechno se vejde třeba do hasičského auta nebo zahradního domku? A co teprve kurník se slepicemi? Vezmi si na pomoc zvědavého psa Bruna a vydejte se spolu na průzkum!

od 5 rokov

Adam Berka, Anna Hájková: Štefánik – Muž činu (sk)

Počet detských kníh o Štefánikovi nám pekne rastie. Tento najnovsí je od Adama Berku. Vekovo je dosť ťažko zaraditeľný. Je to veľkoformátové leporelo so 70 stranami! Ilustrácie prevažujú nad textom, ale ten je celkom podrobný. Skrátka, 5ročné aj 9ročné dieťa si v knihe nájdu svoje.
Štefánik – Muž činu je ilustrovaná kniha o dobrodružnom a činorodom živote jednej z najdôležitejších osobností našich dejín. Vieme, kto boli ženy jeho života? Čím si krátil voľný čas? S akými ťažkosťami v živote bojoval alebo kam sa upierala jeho pozornosť, keď sníval? Kniha rozpráva príbeh o chlapcovi z malej dediny, ktorý si získal rešpekt a uznanie ľudí na celom svete. Ukazuje Štefánika ako nebojácneho, odhodlaného a činorodého človeka, no okrem príbehu diplomata, generála a štátnika, približuje Štefánika aj ako človeka z mäsa a kostí. Jeho životný príbeh je v knihe popretkávaný množstvom kurióznych a miestami aj vtipných historických súvislostí z prelomu 19. a 20. storočia obdobia nazývaného La Belle Époque. Čitateľ sa vďaka nim dozvedá o tom, prečo bolo kedysi bežné mať veľa detí; dozvedá sa o absolventoch Evanjelického lýcea; o úteku profesora Janssena v balóne; o prvom metre v Paríži; o prvej svetovej vojne; o boľševickom prevrate v Rusku; o elektrických autách z konca 19. storočia a priekopníkoch letectva; ale aj o množstve dôležitých mílnikov, ktoré viedli k vzniku Československa. Plne ilustrovanú knihu talentovanej ilustrátorky Anny Hájkovej a autora Adama Berku uzatvára historický kalendár a prehľadná mapa zobrazujúca všetky Štefánikove cesty, od rodných Košarísk až po exotický ostrov Tahiti a späť.

Svet zázrakov: Ľudské telo (sk, cz)

Celú sériu kníh Svet zázrakov môžem len odporúčať. Pekne ilustrované a obsažné encyklopédie nájdete len v predajniach Panta Rhei. V sérii je okrem Ľudského tela aj Ríša zvierat, Obdobie dinosaurov a ekologicky zameranú Úžasnú prírodu. Ak ešte podobné zhrňujúce knihy nemáte, skúste tieto.
Ľudské telo je naozaj fascinujúce. Objavujte ho stranu po strane a naučte sa všetko o orgánoch a kostiach, ako aj o rozličných etapách života. Nechajte sa očariť dychberúcou krásou biológie zachytenou v pútavých a detailných ilustráciách. Kniha obsahuje veľký vytrhávací plagát evolúcie človeka. Knihy zo série Svet zázrakov sú vytlačené na 100% recyklovateľnom papieri a na tlač bol využitý eko atrament.

Jess French, Claire McElfatrick: Tajomstvá hmyzu (sk)

Minulú jar sme sa doma tešili zo skvelej encyklopédie Tajomstvá stromov. Teraz prišiel Ikar s pokračovaním o hmyze. Obe knihy spája ilustrátorka. Tak ako pri stromoch, aj táto je výborne zostavená.
Vstúpte do sveta hmyzu, v ktorom tancujú svätojánske mušky a pavúky tkajú svoje siete. Hmyz a jeho príbuzní, zväčša drobné živočíchy, sú všade okolo nás. Vedia sa prispôsobiť rozmanitým prostrediam, takže obývajú takmer celú planétu od najvyšších končiarov hôr cez nehostinné púšte až po rušné veľkomestá. Hmyz je mimoriadne spoločenský. Niektoré druhy sú spokojné, keď žijú samotárskym životom, ale mnohé nájdeme v spoločenstvách. Spolupracujú pri hľadaní potravy, stavbe hniezda, odstrašovaní predátorov a starostlivosti o potomstvo. Na stranách tejto nádherne ilustrovanej knihy zistíte, ako veľmi sú tieto drobné tvory dôležité. Ohromí vás čarovná premena motýľov a dozviete sa, prečo sú bezstavovce také dôležité pre budúcnosť našej planéty. Bez nich by bol náš svet úplne iný a mnohé druhy rastlín a živočíchov by celkom vymizli. Hmyz a jeho blízki príbuzní udržiavajú svet v chode tým, že recyklujú náš odpad, sú potravou pre iné živočíchy a opeľujú rastliny.

Bimba Landmann: Mapy mých pocitů (cz)

Prenádherne ilustrovaná kniha. Poviem vám určite viac, keď ju budem mať v rukách.
Dítě se vypravuje na cestu, která do vede ke zkoumání míst v jeho nitru. Jedinými slovy této jinak tiché knihy jsou označení míst na mapách tajemných krajin, které překvapivě a nápaditě popisují různé lidské pocity. Kouzelná kniha představuje množství odstínů jednotlivých emocí od radosti, studu, údivu a strachu až k lásce. Výtvarně výrazná kniha je určena pro děti od 4 let.

Miroslav Demák, Martin Kellenberg: Nepopieraj netopiera (sk)

Detskému čitateľovi sa do rúk dostáva knižka poézie z pera súčasného slovenského autora, pôvodom zo Starej Pazovy, dnes žijúceho v Bratislave. Básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ Miroslav Demák ponúka básne plné pekných myšlienok o zvieratkách, ich vlastnostiach, o schopnostiach ľudí, ktorí niekedy dokážu až nemožné, ako Valipupok, Lomirebro či Miesihnát. Originálne ilustrácie z pera akad. maliara Martina Kellenbergera spolu s textom ponúkajú detskému čitateľovi nové obrazy, fantáziu. Práve obrazotvornosť, empatia sú potrebné hlavne v tejto „uzavretej dobe“, ktorá nám veľmi mení pohľady na nové súvislosti.

Umberto Eco, Eugenio Carmi: Tri príbehy (sk, cz)

Podnetné a výnimočné stretnutie rozprávača s výtvarníkom prináša tri príbehy o nádeji a o vzájomnej úcte. „Pochopili, že tak na Zemi, ako aj na iných planétach má každý svoje vlastné chute a všetko je len otázkou vzájomného porozumenia. “ Atómy uzavreté v jadrovej bombe sa vzbúria proti generálovi, ktorý chce rozpútať vojnu, pričom plánuje použiť obrovský arzenál ukrytý na pôjde. Traja navzájom súperiaci kozmonauti, Američan, Rus a Číňan, prichádzajú na Mars a stretávajú šesťrukého Marťana, vďaka ktorému sa z nich stanú priatelia. Márnomyseľný cisár vysiela prieskumníka, aby na malú, šťastnú a nevinnú planétu priniesol civilizáciu. Tri príbehy, ktoré porozprával Umberto Eco a ilustroval Eugenio Carmi, pre malých aj veľkých, čiže pre každého, kto potrebuje rozprávky. Maliar EUGENIO CARMI sám seba označoval za výrobcu obrázkov. Pri Umbertovi Ecovi sa z neho stal ilustrátor.
UMBERTO ECO bol filozof, odborník na stredovek, semiológ a spisovateľ. Sám seba označoval za výrobcu slov. Pri Eugeniovi Carmim sa z neho stal rozprávkar.
Pre čitateľov od 6 rokov. Z talianskeho originálu preložil Stanislav Vallo.

Petra Arslan Šinková, Katarína Gasko: Mami, oci, bojím sa (sk)


Po roku s koronou prichádza kniha zo série Mami, oci,… venovaná práve starostiam okolo karantény a vírusu. Ak ešte stále neviete, ako sa s deťmi o týchto veciach rozprávať, kniha môže byť obrovským pomocníkom. Je to ozaj skvelá vec v žánri návodných kníh o spracovaní emócií detí.
„Ako zvládnuť náročné obdobie? Ako komunikovať s deťmi o koronavíruse? Ako im pomôcť zvládnuť obavy a vysvetliť pravidlá? Príbehy v knižke Mami, oci, bojím sa pomáhajú deťom pochopiť to, čo cítia a ponúkajú im riešenia a odpovede na ich otázky. Nájdete v nej odporúčania a rady, ako upokojiť dieťa, ale aj to, ako s ním komunikovať tak, aby cítilo vaše prijatie, pochopenie a lásku. “
PaedDr. Petra Arslan Šinková, detská psychologička
„Pandémia koronavírusu zasiahla všetkých a ešte viac prehlbuje sociálne nerovnosti a zhoršuje situáciu mnohých zraniteľných skupín. Uvedomujeme si však a aj z praxe vieme, že následky pandémie majú aj iný dopad – zasiahli myseľ a psychiku rodičov aj detí. Mnohí rodičia sa stali zo dňa na deň učiteľmi, deti, zvyknuté na detský kolektív a kamarátov, ostali doma, socializácia bola obmedzená aj v rámci rodín, mnohí svojich blízkych nevideli dlhé týždne, zaplavili nás obavy, neistota, strach. Koronavírus ovplyvnil deti aj rodičov a práve príbehy a ilustrácie v tejto knihe im ukážu, ako zahnať úzkosť a obavy, navedú na správnu cestu, ako zvládnuť náročné chvíle, ale aj ako odpovedať na detské otázky, zbaviť ich strachu a pomôcť im, aby pochopili situáciu. “

od 8 rokov

Małgorzata Strękowska-Zaremba, Daniel de Latour: Dom z iného sveta (sk)

Och, silná kniha. Náročnú tému násila v rodine podáva cez magický príbeh začarovaného domu. Fantazijné dobrodružstvo záchrany obyvateľov krutého domu môžu mladí čitatelia vnímať ešte stále detsky naivným pohľadom piataka Daniela. Starší čitateľ ale rýchlo prekukne cez milosrdnú, aj keď takmer hororovú, záclonu autorky. Aj Daniel s Markou sú však nakoniec nútení povedať veci tak, ako sú. Ale to už sú obaja v bezpečí. (Áno, plakala som.)
Citlivý príbeh o veciach, o ktorých je ťažké hovoriť aj mlčať. Niektoré domy majú svoje tajomstvá. A spravia všetko pre to, aby sa o nich nikto nedozvedel. Keď Daniel spozná Marku, zvláštne dievčatko s očami svietiacimi ako baterka, odrazu cíti, že je to začiatok nejakého dobrodružstva. Jeho nová kamarátka, ukrytá v kríkoch, sleduje dom na druhej strane ulice. Mohlo by sa zdať, že je to obyčajná aj dosť nudná zábava, keby Marka nebrala svoju úlohu smrteľne vážne. A navyše je vyplašená. Keď chlapec začína pátrať, čo ju tak vystrašilo pri pozorovaní obyčajného domu, zisťuje nepochopiteľné až hrozné veci. Rozhodne sa pomôcť Marke vyriešiť hádanku. Ale dovolí im dom, ktorý nie je z tohto sveta, odhaliť svoje tajomstvo? Pre čitateľov od 10 rokov. Z poľského originálu preložila Silvia Kaščáková.

Maja Lunde, Lisa Aisato: Strážkyňa slnka (sk, cz)

Ďalšia z náročných a fascinujúcich kníh. Snehová sestra ma dojímala, toto bude zdá sa rovnaká emočná nálož.
Temné tajomstvá, utajené údolie, statočné dievča. Lily pomaly dospieva a naplno si uvedomuje, že žije v neprirodzenom svete. Dni trávi v gumákoch a pršiplášti, do nitky premočená, hladná a osamelá. Matne si spomína na láskavý dotyk teplých lúčov, ktoré sa jedného dňa vytratili spolu so žiarivým slnkom. Odvtedy dedinu sužuje nepreniknuteľná hmla a nekončiaci dážď. Raz však Lily nájde zakázanú cestu do slnečného údolia a rozhodne sa uväznené slnko oslobodiť. Musí zvíťaziť nad Strážkyňou slnka, ktorá skrýva temné tajomstvo. Tajuplný príbeh odvážneho dievčatka je tak trochu detektívka, lebo Lily musí vypátrať, kto a prečo slnko uväznil. Autorka si v Strážkyni slnka rovnako ako v Snehovej sestre všíma hlboké ľudské emócie, ktoré ovplyvňujú naše konanie a zmýšľanie, hoci niekedy aj nesprávnym smerom. Tentoraz hovorí o pomste, ktorá k ničomu nevedie a nič nevyrieši, veď hlbokú bolesť možno pochopiť a vyliečiť jedine láskou. Po zimnom príbehu prináša Maja Lunde jarný, plný fantázie a severského kúzla. Detskí čitatelia sa už teraz môžu tešiť na jej letný a jesenný príbeh.

Lenka Rožnovská: Smutno se musí vyšeptat (cz)

Do tretice tu máme knihu o depresii. Je z výbornej albatrosáckej edície „Má to háček“ o deťoch, ktoré sa musia vyrovnávať s náročnými životnými udalosťami. V škole mojej dcéry si dokonca spoločne čítajú z knihy Pravidla skutečných ninjů.
Druhačka Věnka Václavíková má báječnou rodinu. Máma je ilustrátorka dětských knížek, táta vědec, který zkoumá počasí na polární stanici, a bratr Vašek se připravuje k maturitě. Věnka se učí dobře, má kamarády a nic jí nechybí. Jenomže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Když máma onemocní depresí, Věnce se zdá, že maminku někdo začaroval. Je jiná. Všechno je divné, horší… Dokáže se rodina semknout a pomoci mamince zlou nemoc porazit?

Jochem Myjer: Chuchvalci (cz)

Melle se vzbudí uprostřed noci. Na kraji jeho postele sedí divná bytůstka. Vypadá jako klubíčko vlny, má ručky a nožky a dvě chlupaté, špičaté uši. Ale jakmile Melle rozsvítí, bytůstka zmizí. Když o ní Melle vypráví ve škole, všichni se mu vysmějí. Dokonce i tatínek, který je přírodovědec, říká, že je to nesmysl a že takové bytůstky neexistují. Ale Melle si je jistý tím, co viděl.
Napínavý příběh plný fantazie o Chuchvalcích, Brutálnících a o chlapci se superočima napsal Jochem Myjer. Knihu ilustroval Rick de Haas. KNIHA ZÍSKALA CENU NIZOZEMSKÉ DĚTSKÉ POROTY.

L. D. Lapinski: Tajné svety 1: Cestovná agentúra (sk)

Zbaľte si veci, vyrážame za magickým dobrodružstvom! Vitajte v cestovnej agentúre Tajné svety, odkiaľ vás každý kufor prepraví do iného sveta. Stačí vkročiť dnu… Keď dvanásťročná Flick Hudsonová dostane návrh, aby vstúpila do Tajnosvetského spolku, je od radosti celá bez seba. Rýchlo však zistí, že s magickým multiverzom niečo nie je v poriadku. Uprostred leta prichádzajú snehové búrky, miznú celé ulice a jeden kufor ju zavedie do sveta, ktorý zostal celkom opustený. Flick čoskoro poruší všemožné spoločenské pravidlá a posunie hranice mágie, aby prišla na to, čo sa vlastne deje. Dokáže však dať všetko do poriadku, skôr než všetky svety – vrátane jej vlastného – navždy zmiznú? L. D. Lapinski žije s rodinou na okraji Sherwoodskeho lesa, má veľa kníh a kocúra Hectora. Keď L. D. práve nepíše, venuje sa cosplayingu, popíja kolu s čerešňovou príchuťou alebo sa stará o svoju džungľu sukulentov. Cestovná agentúra Tajné svety je jej prvá kniha.

Jaroslav Foglar: Rychlé šípy Jana Fischera (cz)

Souborné vydání komiksových příběhů Rychlých šípů od kreslíře Jana Fischera Losnu, nebo Mažňáka? Vydejte se po stopách legendárních dobrodružství Rychlých šípů od Jaroslava Foglara, které milují celé generace malých i dospělých čtenářů. Více než dvě stovky komiksových příběhů v nezaměnitelném výtvarném provedení Jana Fischera vás pobaví, poučí a ukážou, na čem v životě záleží nejvíce: na kamarádství, svornosti, odvaze, empatii a umění poradit si za každé situace. Soubor vychází v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny.

niečo pre starších

Laura Rubyová: YORK – Stínová šifra (cz)

Toto vyzerá výborne. Dúfam, že sa dočkáme aj slovenskej verzie.
V roce 1798 dorazila dvojčata Morningstarrovi do New Yorku s vizí velkolepého města. Později zanechali pro obyvatele města hádanku – kdo ji rozluští, získá nepředstavitelné bohatství. Tess a Theo a jejich přítel Jaime žijí v domě postaveném Morningstarrovými – dokud developer neoznámí, že je zbourá. To by znamenalo konec snu o rozluštění hádanky. A přátelé zachránit svůj domov, musí ji rozluštit. A tak se pouští do tajuplných zákoutí New Yorku a netuší, že je čeká největší dobrodružství jejich životů!

Daniel Defoe, Robert Igpen: Robinson Crusoe (sk)

Robinson Crusoe patrí k takmer zabudnutej klasike mládežníckyh dobrodružných príbehov. Ešte ale nepatrí do starého železa! Nový preklad, krásne spracovanie a najmä fascinujúce ilustrácie vás presvečia, že stále stojí za to.
Vzrušujúce dobrodružstvá najznámejšieho stroskotanca na svete! „… ocitol som sa v nezávideniahodnej situácii: bol som celý mokrý, nemal som šaty na prezlečenie, nemal som nič na jedenie ani na pitie, čo by mi prinieslo aspoň akú-takú útechu. Nevedel som si predstaviť iný koniec, len ten, že zahyniem od hladu alebo v pazúroch divej zveri. Nemal som žiadnu zbraň, ktorou by som mohol uloviť niečo pod zub alebo sa ňou aspoň ubrániť pred tými, ktorí by si radi pochutili na mne. Zostal mi iba nôž, fajka a trochu tabaku v škatuľke. To boli celé moje zásoby, a preto som upadol do najhlbšieho zúfalstva… “ Prchký mladík Robinson Crusoe nedá na rady rodičov a utečie na more. Tam ho stíha jedna katastrofa za druhou. Hneď na prvej plavbe sa jeho loď potopí počas silnej búrky, jeho priateľ a učiteľ zahynie, potom ho zajmú tureckí piráti a predajú do otroctva v maurskom prístave Salé. Napriek mnohým príkoriam sa vynaliezavý Crusoe nevzdáva a dúfa v lepší život. Osud mu napokon otvorí cestu k slobode, priateľstvu a bohatstvu. No jeho najväčšou skúškou je, keď stroskotá na opustenom ostrove. Robinson sa o seba dokáže postarať a umne využíva miestne zdroje. Nádherný ostrov je plný pokladov a Crusoe sa na ňom cíti ako kráľ. Musí si však dávať pozor na skryté nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje všetko, čo na ostrove vybudoval, a čo je horšie – aj jeho život. Vzrušujúce dobrodružstvá z pera Daniela Defoa vyšli prvýkrát v roku 1719. Robinson Crusoe fascinuje čitateľov všetkých vekových kategórií už celých tristo rokov. Vydanie, ktoré držíte v rukách, je špeciálne upravené pre mladého čitateľa a sprevádzajú ho nádherné ilustrácie Roberta Ingpena, držiteľa Ceny Hansa Christiana Andersena.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.