Rozprávky spod černičia

Rozprávky spod černičia

Milovníci nádherných ilustrácií a tajných svetov ukrytých v tráve pozor! Táto roztomilosť je práve pre vás.

Rozprávky spod černičia je krásna zbierka niekoľkých príbehov o myšacej kolónii. Prvé sú rozdelené podľa ročných období: nájdete tu jarný, letný, jesenný a zimný príbeh. Ďalšie sledujú dobrodružstvá myších hrdinov aj za hranicami ich domčekov. Možno aj preto sú prvé rozprávky kľudnejšie a bez výrazných zvratov. Na zoznámenie s menami početných myšacích rodiniek ideálne tempo. Až neskôr sa môžete strachovať o stratenú Primulku, alebo držať palce Wilfredovi, aby našiel cestu z vysokých hôr.

Nenechajte sa pomýliť atmosférou anglického vidieka, ktorá akoby vypadla z kníh o zajačikovi Petríkovi zo začiatku minulého storočia. Britská autorka a ilustrátorka Jill Barklem vytvorila Rozprávky spod černičia v 80tych rokoch. Jej zámerom bolo ale zobraziť jednoduchý, prirodzený spôsob života. Tak sa myšky v knihe starajú o svojich susedov a priateľov, spoločne zbierajú úrodu a navzájom si pomáhajú.

Pripravte sa ale na trošku staromódny model života. Ovocie a oriešky zbierajú všetci spolu, kuchyňu majú na starosti len ženy. Chlapci sú nezbední a dievčatá ráno opekajú hrianky. Uznávam však, že ak nie ste na takéto veci citlivý, ani si to nevšimnete.

Kniha jednoznačne najviac ťaží z prekrásnych detailných ilustrácií. Autorka podrobne študovala rastliny aj zvieratá, aby všetko bolo anatomicky správne. Vďaka jej neuveriteľnej precíznosti ľahko rozoznáte jarné fialky, prvosienky, veroniky či zvončeky.
Všetko toto vás chtiac-nechtiac očarí a vy aj vaše deti sa ku knihe budete isto radi vracať znova a znova.

Kniha je podľa mňa ideálna na predčítanie pre deti od 3 do 7 rokov. Obľúbia si ju aj starší čitatelia a dospelí, ak majú radi trochu nostalgie a krásne rozprávkové svety.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Rozprávky spod černičia (Kompletné vydanie)
Text / Ilustrácie: Jill Barklem
Preklad: Zdenka Buntová
Vydal: Stonožka, 2021
Strán: 248
ISBN: 9788055176444
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.