O márnivom koníkovi

O márnivom koníkovi

Albatros (a vydavateľstvo B4U Publishing) pokračuje v sérii oživovaní klasických priestorových knižiek. Po knihách pre malé deti s obrázkami zvieratiek od Rudolfa Lukeša, panoramatických rozprávok od Vojtěcha Kubaštu, tu máme znova Lukeša. Tentokrát v rozprávkových príbehoch pre deti od 3 do 5 rokov.

V knihe O márnivom koníkovi sa stretnete s pretekárskym koňom, ktorému sa už zunovalo voziť na chrbte jazdcov. Skočí do mora a premení sa na morského koníka. V mori je konečne slobodný a môže si robiť čo chce. Keď však zistí, že život v mori je plný nástrah a nebezpečenstva, radšej sa vráti k tomu, čo má najradšej – pretekaniu.

O sprievodný text k obrázkom sa postarali Pavla Hanáčková a Petra Bartíková. Príbehy sú pomerne jednoduché, ale stále vedia zaujať. Perfektné pre cielenú skupinu (ne)čitateľov. Sú mierne mravoučné, ale ani to nie je na škodu. Poučenie je dobre zakomponované do príbehu a nie je samoúčelové. Osobne som mala pri čítaní textu trochu retro pocit. Nie som si istá, či to mal byť zámer, alebo je to len samotným konceptom kníh (ako znovuobjavenie starých pokladov).

Lukešove ilustrácie sú bezpochyby výnimočné. Vidieť na nich, že sú prácou profesionála. Vynikajúca práca s kompozíciou aj farbami. Fakt, že vznikli v 60tych rokoch, môžete zistiť len vďaka štylizovaným tvarom zvierat. Aj bez pohyblivých prvkov sú nádherné. Avšak s nimi sú ešte lepšie. Morský koník schovávajúci sa za koraly, otvárajúca zubatá čelusť žraloka a na záver impozantná chobotnica (mrňátkova najobľúbenejšia). Všetko toto robí knihu veľmi zaujímavou.

Výhradu mám ale k slovenskému prekladu. Ťažko uveriť, že v knihe so sotva 24 vetami som našla tri chyby. Jeden preklep a dva nie príliš dobré preklady z češtiny. (A to hovorím ako niekto, kto hovorí plynulo československy.) Po fiasku s fakt nevydareným prekladom kultovej knihy Príbehy na dobrú noc pre rebelky by si mali v Albatrose trošku viac dávať pozor.

Tak či tak, Lukešove priestorové rozprávky sú skrátka dobrá voľba. Určite totiž dokážu prilákať ku knihám aj zarytých malých odporcov kníh. Teda za predpokladu, že takí existujú :D. Mimochodom, pre najmenšie deti odporúčam od Lukeša naše milované leporelo Veselá zahrádka. Je síce nepohyblivo obyčajné, ale s výbornými ilustráciami a veselými básničkami.

 

 

 

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu B4U Publishing.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: O márnivom koníkovi / O marnivém koníkovi
Text: Pavla Hanáčková
Ilustrácie: Rudolf Lukeš
Vydal: B4U Publishing, 2018 
Strán: 12
ISBN: 9788000048352 / 9788000044859


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.