Pool

Pool

Pool napísala a nakreslila kórejska autorka JiHyeon Lee. Patrí do mojej obľúbenej kategórie kníh bez slov.

Na začiatku sledujeme chlapca, ako stojí na kraji prázdneho bazéna. Zrazu ho však predbehne množstvo ľudí, ktorí nafukovačkami zaplnia celé kúpalisko. Chlapcovi to však nevadí. Namiesto vznášania sa na hladine, sa odvážne ponára do hĺbky. Stretne tam dievča a spolu preskúmajú fantastický svet hlbočiny plný pračudesných tvorov. Keď sa kúpalisko zatvára a ľudia odchádzajú, zdá sa, že naši hrdinovia sa stali priateľmi.

V rozhovore pre portál Picturebook Makers autorka tvrdí, že príbeh vychádza z jej vlastnej skúsenosti s potápaním. Hovorí o kontraste medzi svetom nad hladinou a tichom, kľudnom, zdanlivo nekonečnom priestore pod vodou. Môžete to brať ako metaforu (života, bytia, čohokoľvek). Väčšina ľudí pláva len na povrchu. Nieže by si to patrične neužívali. Ale len pár odvážnych sa dokáže úplne ponoriť a objaviť skrytú krásu.

Pool je obdivuhodne krásna kniha, ťažko uveriť, že je to autorkina prvotina. Príbeh, aj keď veeeľmi jedoduchý, plynie krásne spomalene. Pod hladinou sa zjavne zastavuje čas. Kresba pastelkami knihe tiež pristane. Táto technika mi vždy pripomína detstvo, pretože farebné pastelky sú najprístupneší detský výtvarný materiál. Pekná je aj jej hra s farbami. Voda je modrá, ľudia sú čiernobiely.  Ale voda je plná farebných potvoriek a rybyčiek. Chlapec a dievča, plávajúci v hĺbke, majú svoju farbu. A tá im ostane, aj keď z bazéna vyjdú.
Autorka veľkoryso pracuje s priestorom. Neponáhľa sa, kľudne nechá väčšinu stránky prázdnu pre lepšie zdôraznenie pocitu. (Fantastická dvojstrana s bazénom, ktorý je malý aj veľký zároveň. Veľký pre chlapca, malý v porovnaní s priestorom stránky.)

V spomínanom rozhovore JiHyeon Lee vraví, že jej občas vyčítajú, že kniha je vlastne pre dospelých. Ó určite, tento žáner existuje. Krásnym príkladom je All my friends are dead, knihy od Edwarda Gorey, plus tu máte zoznam iných: mumsgrapevine.com. Ale nemyslím, že práve Pool je jedna z takých.  Možno každé dieťa nepochopí celú šírku knihy, ale určite mnoho detí dokáže vidieť tie podstatné veci. Skutočne výnimočná kniha totiž vie rásť s dieťaťom. S vekom dokáže vnímať ďalšie a ďalšie detaily, vďaka novým skúsenostiam získava aj nový pohľad na príbeh. To je čaro skvelých kníh. Trebárs ako Ptáček a lev, Ja som život / smrť alebo aj Kde žijú divé zvery či Strom, ktorý dáva a knihy bratov Fanovcov alebo Shaun Tana. Pool k týmto knihám určite patrí.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA BOOKDEPOSITORY.COM (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Pool
Text / Ilustrácie: JiHyeon Lee
Vydal: Chronicle Books, 2015
Strán: 56
ISBN: 9781452142944

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.