Odd a mraziví obři

Odd a mraziví obři

Ak potrebujete zimné čítanie o odvahe, šikovnosti a priateľstve, Odd a mraziví obři je pre vás ako stvorená. Môžete sa tešiť z parádneho dobrodružstva aj nádherných ilustrácií a výnimočnej úpravy knihy.

Knihu napísal obľúbený Neil Gaiman ešte v roku 2008. Pred časom však vyšla s ilustráciami Chrisa Riddella. Ten už s Gaimanom spolupracoval na nemenej populárnej verzii klasickej rozprávky o Šípkovej Ruženke – Spáčka a vřeteno.  Gaiman vie tieto príbehy, v ktorých sa mieša realita s fantáziou (v rôznych knihách v rôznom pomere), písať veľmi dobre. Milujem jeho knihy pre dospelých (Americkí bohovia, Oceán na konci ulice, Severská mytológia) aj deti (KoralinaThe Wolves in the Walls). Fascinuje ma, že občas sú jeho príbehy pre veľkých viac rozprávkami ako tie detské, ktoré sú naopak pomerne temné a strašidelné.

Odd je chlapec žijúci v jednej vikingskej dedinke. Je trochu zvláštny a dedinčania ho príliš nemajú v láske. Všetko sa ešte zhorší po smrti jeho otca a Oddovej nehode. Na krajinu padne dlhá krutá zima, ktorá nie a nie skončiť. Zdá sa, že pre krívajúceho chlapca už v dedine nie je miesto. Preto sa Odd rozhodne odísť do otcového zrubu hlboko v lesoch. Tam celkom náhodou zachráni život obrovskému medveďovi, lišiakovi a orlovi. Veľké zvieratá nie sú nik iný, ako samotní bohovia Tór, Loki a Ódin. Ľadoví obrovia ich prekabátili a vyhnali z ich pevnosti Ásgard. Preto na kraj padla nekonečná zima. Vďaka Oddovi sa im ale podarí pevnosť aj vládu získať späť. Odd za pomoc získa nielen ich priateľstvo, ale aj niečo naviac. Vracia sa domov nie ako malý prekážajúci chlapec, ale ako dospelý sebavedomý muž.

Dobrodružný príbeh stavia na klasickej zápletke, kde šikovnosť a rozum premôže hrubú silu. Oddova cesta je napínavá, s prekvapujúcimi zvratmi. Zároveň pôsobí ako stará zabudnutá legenda zo severskej mytológie. Tá je práve v posledných rokov veľmi v kurze. Ale nielen preto je kniha obľúbená. Je to skutočne dobré čítanie.

Veľmi efektné sú ilustrácie aj samotné spracovanie knihy. Obálka s vyrazeným otvorom, cez ktoré na čitateľa zazerá obor, je úžasná. Na mojich fotkách to síce nie je príliš vidieť, ale na stránkach je kopu strieborných detailov. Skutočne zberateľský kúsok.

Odd a mraziví obři budú baviť decká od 8 rokov aj dospelých. Ak máte radi rozprávky a legendy alebo Gaimana, odporúčam.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Odd a mraziví obři
Text: Neil Gaiman
Ilustrácie: Chris Riddell
Preklad: Helena Šváchová
Vydal: Albatros, 2018
Strán: 128
ISBN: 9788000050591
HODNOTENIE  9/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.