Tri životy Maxi

Tri životy Maxi

Tri životy Maxi je taká príjemne obyčajná kniha o pocitoch, ktoré určite pozná mnoho detí. Maxin príbeh však rozhodne nie je tuctový. Ľahko vás pohltí a možno aj ukáže cestu, ako byť spokojný sám so sebou.

Maxi nie je už malá, ale ešte stále ani veľká. Celkom obyčajné dievča. Možno trochu viac zasnená. Práve vďaka schopnosti strácať sa vo vlastných myšlienkach sa dostáva v škole často do problémov. Každý od Maxi očakáva, že sa bude správať ako veľká. Aby z nej už konečne niečo bolo… Lenže Maxi hlavne nechce byť sama sebou. Zdá sa, že všetci sa majú lepšie ako ona. Keby sa tak mohla stať niekým iným. Napríklad spolužiačkou Laurou, obľúbenou, najlepšou žiačkou v triede, talentovanou plavkyňou. Alebo Kajou, sebavedomou a samostatnou, ktorá si z ničoho nerobí ťažkú hlavu.

Maxi si vďaka tajomnému Veľkému duchovi vyskúša život oboch spolužiačok. Jasné, poviete si, príde na to, že nie je všetko zlato čo sa bliští a že doma je najlepšie. Máte pravdu, skutočne sa to dozvie na vlastnej koži. Ale to nie je všetko. Žiadne z troch dievčat nemá ideálny život. Maxi, Laura aj Kaja sú každá tak iná, ako sú ich rodiny. Lenže to v žiadnom prípade neznamená, že sú zlé. Iste, zádumčivej Maxi nevyhovuje Laurin deň naplánovaný do poslednej minúty. Ani Kajina rodina, kde si každý robí čo chce. Napokon, ani Maxi nie je vždy spokojná so svojou vlastnou rodinou. Veľmi sa mi páčilo, že autorka nemaľuje kontrasty čiernobielo. Ako v reálnom svete, niektoré veci sú dobré, niektoré nie.
Najdôležitejšie posolstvo knihy bolo pre mňa teda poznanie, že nie všetko musí byť vždy skvelé. Život Maxi nie je ľahký. Zistí, že niektoré veci naozaj nedokáže zmeniť. Naopak, musí sa s nimi zmieriť (nový život jej otca bez nej). Ale na zmenu iných stačí niekedy len trochu odvahy. A tú Maxi naozaj v sebe nájde.

Prečo by sa mala niekým stať? Veď ona už niekým je. Je dievča, čo vie dobre plávať, hrať divadlo, predávať na trhu, starať sa o psy, pádlovať, piecť párky a ohlasovať zastávky v električke. A kopec iných vecí. Áno, možno nevie práve najkrajšie písať a recitovať básničky a nikdy nebude mať najlepšie známky, ale znamená to snáď, že nikým nie je? Že sa niekým3 este len musí stať?

Text Gerti Tetzner sa číta veľmi dobre. Napísala ho síce už pred skoro 40timi rokmi, ale téma a pocity hlavnej hrdinky sú ozaj nadčasové. Stačilo pár drobných úprav detailov v preklade a text je aj v dnešnej dobe aktuálny.
Ilustrácie do knihy nakreslila Broňa Schragge. Jednoduché čierne linky sa k príbehu hodia. Každé z dievčat má svoj farebný akcent, ktorý ilustrátorka používa v jednotlivých častiach knihy, podľa toho, kým Maxi práve je.

Tri životy Maxi je síce nenápadná kniha, ale je to výborné čítanie pre decká od 8 do 13 rokov. Verím, že mnoho z nich sa dokáže veľmi ľahko vcítiť do Maxiných pocitov a prežiť si iné životy spolu s hrdinkou aspoň na papieri.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tri životy Maxi
Text: Gerti Tetzner
Ilustrácie: Broňa Schragge
Preklad: Jana H. Hoffstädter
Vydal: E.J. Publishing, 2018
Strán: 140
ISBN: 9788097297701
HODNOTENIE  9/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.