Pady – GIVEAWAY

Pady – GIVEAWAY

Pady nie je len prekrásna kniha. Je to tak trochu moderná bájka. Poučenie sa vám dostane zabalené v nádherných ilustráciách, ktoré sú hlavným lákadlom tejto knihy.

Na ostrove sa objaví zvláštny tvor. Zvieratá nikdy nikoho podobného nevideli a preto sa tvora boja. Pomenujú ho Pady. Kvôli spadnutým listom, ktoré zbieral, ale aj preto, lebo si priali, aby vypadol späť tam, odkiaľ prišiel. (To meno je skvelý nápad. Výborná práca prekladateľky Háty Kreisinger Komňackej.) Nakoniec sú to vrany, ktoré sa odvážia ako prvé s medveďom prehovoriť. Ostatné zvieratá zistia, že je to len osamelý medveď, ktorý sa snaží vrátiť domov.

Jednoduchému príbehu stačí len pár viet. Posolstvo, ktoré po ňom ostáva, je oveľa mnohovravnejšie. A tiež veľmi aktuálne. Je to práve strach z neznámeho tvora, ktorý (zdanlivo) ohrozuje náš zavedený spôsob života, ktorý sa teraz tak intenzívne rieši vo svete. Autorka v knihe pracuje výborne s celou škálou pocitov, ktoré takáto situácia vyvoláva. Čo môže byť cudzejšie v džungli hýriacej farbami ako čisto biely ľadový medveď. Zvieratá Padyho odsúdia len preto, že nerozumejú jeho správaniu. Bez toho, aby sa s cudzincom čo i len porozprávali. Za jeho chrbtom sa dohadujú, čo s ním budú robiť. Nakoniec ale všetko dobre skončí, v obyvateľoch ostrova zvíťazí prirodzená túžba pomôcť Padymu, ktorý sa nedobrovoľne ocitol v zúfalej situácii.

Druhým posolstvom príbehu je tiež veľmi súčasná environmentálna téma. Pady sa totiž na ostrov dostal na odtrhnutej kryhe. Topenie ľadovcov a ohrozenie živočíchov žijúcich v Arktíde je asi najvýraznejším prejavom klimatických zmien. Aj keď je táto téma v knihe len veľmi okrajová, môžete ju tiež s deťmi nakusnúť.

Pady si získal srdia čitateľov aj uznanie kritikov po celom svete. Dôvodom sú okrem silného príbehu najmä vynikajúce ilustrácie. Sandra Dieckmannová vybočuje zo súčasného minimalistického trendu a ohuruje obrázkami plnými detailov a textúr. Takmer na hranicu únosnosti. Vďaka farebnej škále, ktorú používa, sú však obrázky napriek preplnenosti vcelku prehľadné. Nájdete tu hlavne prírodné odtiene modrej, zelenej, hnedej, čiernej. Najvýraznejšie sú akurát oranžové listy a červené kvety.

Obrázková kniha Pady je jednou z najkrajších detských kníh, ktoré som tento rok stretla. Určite by sa nestratila ani vo vašej knižnici. Odporúčaný vek je od 3 do 6 rokov. Keďže táto recenzia má na blogu číslo 200, urobíme si malú súťaž. Ako poďakovanie vám, čitateľom, že sem ešte stále chodíte a čítate moje články. Vďaka samozrejme patrí aj vydavateľstvu Práh, ktoré mi venovalo knihy do súťaže. Stačí vyplniť formulár (súťaž je uzavretá). V piatok 19.10. vyžrebujem dve z vás.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Práh.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Pady
Text / Ilustrácie: Sandra Dieckmann
Preklad: Háta Kreisinger Komňacká
Vydal: Práh, 2018
Strán: 24
ISBN: 9788072527656
HODNOTENIE  9/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


3 thoughts on “Pady – GIVEAWAY”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.