Septembrové novinky 2018

Septembrové novinky 2018

September a najsilnešia sezóna roka začína. Vybrala som pár (ha!) noviniek, ktoré ma v ozaj širokej ponuke zaujali.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

 

od 1 roka

 

Stratený šál (sk)

Egreš si drží líniu úžasných kníh. Každá vec, ktorú vydá je parádna. Statený šál určite neobíďte, ak máte doma dieťatko od 1 do 3 rokov. Okrem všetkých prínosov je totiž aj zábavná. Recenziu nájdete tu: kuk.
Príbeh o Hugovi, ktorý stratil šál v záhrade, napísali logopedičky Svetlana Kapalková a Ľudmila Mičianová. Obe majú dlhodobé skúsenosti s prácou s deťmi a pôsobia na Katedre logopédie na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Cieľom je pomôcť efektívne rozvíjať reč dieťaťa. Slovná zásoba a vety sú vytvorené tak, aby im deti rozumeli. Kniha je určená pre všetkých maličkých, ktorí práve tvoria rozvité vety, učia sa predložky a spoznávajú významy prídavných mien. Knižka je zároveň vhodná aj pre prvočitateľov, ktorí ju zvládnu prečítať už samy. Knižku hravo ilustrovala Susie Hammer, tlačená je štyrmi pantone farbami. Grafický dizajn a písmo špeciálne navrhnutú pre knihu vytvoril uznávaný slovenský typograf Ondrej Jób.

 

Môj kocúr Tamtam (sk)

Tamtam je moja tohtoročná srdcovka. Odporúčam všetkým milovníkom mačiek, dobrých kníh a výtvarného umenia.
Nová autorská knižka s nádhernými, výrazne farebnými ilustráciami, ktorú pre detských čitateľov vytvoril umelec oceňovaný doma i v zahraničí a nositeľ Zlatého jablka BIB. Na príbehu dvoch sympatických postáv, maliara a jeho kocúra Tamtama, autor dokonale vystihol, prečo majú k sebe veľmi blízko a čo je skutočné priateľstvo. Dieťa bude objavovať pri čítaní aj krásu a čaro výtvarnej podoby príbehu. A možno si tiež vyskúša urobiť mostík a skok ako kocúr Tamtam, bude sa chcieť hrať ako on alebo namaľovať obrázok… no predovšetkým, bude zažívať radosť z knižky.

 

Hrajeme si u maminky + CD (cz)

Toto síce nie je žiadna novinka, ale kniha bola vypredaná. CD od Hradišťanu je u nás dlhodobo obľúbené. Mrknite aj na Studánko rubínko, tiež sa oplatí.
Připomeňte si s dětmi známé lidové písně, říkadla, básničky i tradiční hry, které sestavila zkušená pedagožka Jiřina Rákosníková. Hravé texty doprovází půvabné ilustrace akademického malíře Jana Kudláčka. Sbírka je navíc doplněna melodickými pokyny a notovými zápisy. Domácímu muzícírování tak nestojí nic v cestě! Součástí knihy je CD skupiny Hradišťan.

 

 

od 3 rokov

 

Blcha Teo (sk)

Katarína Macurová (náš slovenský národný poklad) prichádza s novou knihou. Ako dobre, že tu máme autorku, ktorá tvorí pre najmenšie deti. A robí to nesmierne dobre.
Toto je blcha. Volá sa Teo. Teo je najšťastnejšia blcha v kožúšku. A predsa by si rád povyskočil. Jeho snom je stať sa veľkým bádateľom rovnako ako jeho dedo. Raz mu dedo rozprával o mieste, ktoré ešte nik neprebádal. Volalo sa Lev. A tak sa Teo vybral na svoju historicky prvú výpravu v živote…

 

 

Pady (cz)

Padyho si zamilujete na prvý pohľad. Prenádherné ilustrácie sprevádzajú jednoduchý príbeh plný posolstiev tak aktuálnych v dnešnej dobe. Viac si prečítate v recenzii tu: kuk.
Magický příběh o síle slov a o tom, že být jiný vůbec neznamená být špatný. V příběhu ledního medvěda Padyho který odkazuje na nesnáze ledních medvědů v měnícím se podnebí, ilustrátorka Sandra Dieckmannová upřímně vypráví o pomoci neznámým a ukazuje, že jak ve světě zvířat, tak ve světě lidí by se mezi jednotlivci neměly dělat rozdíly.

 

 

Haló, haló, paní Kočko! (cz, sk)

Český preklad skvelej knihy od Ľuba Pala. Slovensky ju už nezoženiete, tak si ju aspoň môžete kúpiť česky. Písala som o nej tu: kuk. Spolu s kocúrom Tamtamom, je to naozaj také „malé“ umenie pre deti.
Obrázková kniha o myších brášcích obsahuje vše, co má dětská knížka pro nejmenší čtenáře mít: bláznové a mistrovsky úchvatné ilustrace, rošťáctví, humor, jednoduchý příběh plný napětí, chytlavou říkanku a poselství o hodnotě spolupráce a přátelství, které překonaná všechny nesnáze. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších dětských obrázkových knih na Slovensku. Kniha získala Zlaté jablko na BIB 2005 a byla přeložená do angličtiny, němčiny a korejštiny. Pro nejmenší děti může být tato kniha prvním setkáním se světem opravdového výtvarného díla. Mnohé slovenské mateřské školy si knihu zvolily při vysvětlování hodnoty přátelství.

 

Pip a Pipa – Loužička (cz)

Aj Svojtka má čo ponúknuť. Krátke príbehy Pipa a Pipi vás pobavia. Štruktúrou textu sú skvelé aj na prvé samostatné čítanie.
Pip a Pipa si spolu tak hezky hrají, že Pip zapomene na to, že potřebuje čurat. Po chvíli se na podlaze objeví loužička… Jejda! Zjisti, jak se kamarádům podaří překonat nepříjemnou situaci. Příběh pro ty úplně nejmenší čtenáře oživil svými obrázky Axel Scheffller, známý ilustrátor Gruffala. Kniha učí děti jemným způsobem o potížích, studu, ale i pochopení a přátelství. A také o chození na nočník!

 

Klapy klap (cz)

Baobab prišiel s novinkou plnou farieb. Túto knihu na hranie nepustíte z ruky.
Pro nejmenší: Zavři! Otevři! Klapej! Tahle knížka může kdykoliv vzlétnout. Dokáže dělat sklapovačky. Umí se proměnit v motýla, harmoniku nebo buben. Klapy klap nepotřebuje baterky ani zásuvku. Jen tvoje ruce a tvoji hlavu. Výtvarnice Madalena Matoso sestavila knížku pro nejmenší čtenáře tak, aby ji děti opravdu rády braly do rukou. Knížka, kterou internet nikdy nedohoní.

 

 

Medvěd nechce jít spát (cz)

Voľné pokračovanie príbehu o zubrovi, ktorý chcel pohodlné hniezdo na zimný spánok. Musím povedať, že príbeh o medveďovi sa mi páči viac.
Co dělají zvířátka v zimě, když všechno zasype sníh? Třeba takový medvěd celou zimu prospí. Počkat, ale já nechci jít spát! Co kdyby mi něco báječného uteklo? Podzim pomalu končí. Brzy přijdou tukoni a uloží medvěda k zimnímu spánku. Už pro něj připravili krásný teplý pelíšek. Jenže medvěd potká zubra, který mu vypráví, jaké to je v zimě. Ach, to musí být nádhera, zasní se medvěd. Taky bych chtěl poznat sníh i mráz a zažít zimní radovánky. Podaří se tukoňům medvědího neposluchu přemluvit, aby šel spát?

 

Je veľryba veľká ryba? (sk)

Veľryby sú v kurze. Som zvedavá, aký bude príbeh o tejto.
Ilustrovaná kniha pre deti od troch rokov rozpráva deťom príbeh o malej kamarátskej veľrybe Kite, ktorá pláva v oceálne a vďaka stretnutiam s rôznymi zvieratami zisťuje, aký je živočíšny druh. Zároveň sa dozvie, čím sú charakteristické vtáky, ryby a cicavce. Kniha okrem milého príbehu a poznania skrýva v sebe aj jedno prekvapenie pre deti, ktoré podnieti ich hravú kreativitu.

 

 

Raťapíška (sk)

S myškou Raťapíškou sme sa prvýkrát stretli minulý rok (recenzia tu). Taraz autorka prichádza s pokračovaním. Nevieme sa dočkať.
Knižka bohato ilustrovaná ľúbivými, farebnými ilustráciami, vhodná pre deti od troch rokov predstavuje v poradí druhú knižku z knižnej série o šikovnej gazdinke, myške Raťapíške. Myška pri príležitosti oslavy svojich menín pripraví kamarátom piknik na záhrade. Čo sa však stane, keď počas pečenia zistí, že jej chýby džem? Začítajte sa so svojimi deťmi do milého príbehu a umožnite tak deťom nazrieť do tajov výroby džemu. Súčasťou knihy je aj CD, na ktorom je rozprávka pútavým spôsobom narozprávaná vo forme audioknihy. Knižka je tak ideálnym spoločníkom nie len pri večernom čítaní v postieľke, ale aj počas cesty autom.

 

od 5 rokov

 

Pom Pomove rozprávky (sk)

Spomínate si na Pom Poma? Takú vlasatú príšerku, ktorá rozprávala rozprávky. Bol aj ako večerníček. Vďaka vydavateľstvu Ikar si môžete jeho príbehy pripomenúť. Kniha ale obsahuje trochu iné príbehy, ako tá pôvodná. Ale nebojte, Artúr Buchta stále ostáva.
Raz je taký, inokedy onaký. Náramne šikovne sa vie premieňať. Raz je ako klbko vlny alebo kožušinová čiapka, inokedy ako maliarova štetka alebo parochňa. A vždy čaká na peknom dlhom konári, kedy okolo pôjde jeho kamarátka Bambuľka. Rád jej rozpráva nezvyčajné príhody, najmä o jednom tučnom vtákovi, ktorý mal zo všetkého na svete najradšej čokoládu. Nenápadne sa jej usadí na hlave a nikto iný netuší, prečo sa Bambuľka cestou do školy stále chichoce. Uhádnete, o kom je reč? Áno, presne o ňom, o Pom Pomovi.

 

Tanec snehovej vločky (sk, cz)

Tanec snehovej vločky je láskavým zimným príbehom o chlapcovi, ktorý je ohromený krásou snehových vločiek. Veľmi pozorne ich pozoruje. Objavuje nekonečnú pestrosť a rôznorodosť sveta, ktorý nás obklopuje a ktorého sme neoddeliteľnou súčasťou. Knižka rozvíja detskú zvedavosť a abstraktné myslenie. Poteší tak malých, ako aj väčších čitateľov. Celý príbeh je doplnený milými ilustráciami oceňovanej ukrajinskej ilustrátorky Julije Pilipchatinovej. Pútavý dvojjazyčný príbeh zároveň rozšíri slovnú zásobu malých čitateľov nielen v slovenčine, ale aj v angličtine.

 

Lebo mi veľmi chýbaš (sk)

Niekedy sa dieťa ocitne v ťažkej životnej situácii. Aj vtedy môžete pomôcť vhodnou knihou. Je dobré, že aj na Slovensku takéto potrebné knihy vychádzajú.
Ak vám niekto veľmi chýba, niekto, kto navždy odišiel z vášho života, skúste sa začítať do tejto knižky. Je určená deťom, ktorým je práve veľmi smutno, ale aj ich rodičom, aby detský smútok lepšie pochopili. Knižku napísala psychologička, ktorá vo svojej praxi sprevádza smútkom aj tých najmenších. Deti môžu do knižky kresliť, písať, nalepovať fotografie a nájdu v nej aj iné drobné nápady, ktoré ich duši uľavia, pomôžu pochopiť a zmieriť sa, nech už stratili kohokoľvek. Blízkeho člena rodiny, priateľa alebo obľúbené domáce zvieratko.
Lebo smútiť je dôležité. A môcť smútiť po svojom tiež. Nejde o zázračný návod, ako smútok rýchlo vyhnať. Je to skôr pomôcka, ktorá navedie, ako smútkom prejsť, ako sa s ním vyrovnať. A vôbec to nemusí byť rýchlo, naopak. Je to tiež krátky príbeh medveďa, ktorému je rovnako smutno. A najradšej by kričal, nadával a dupal a svet sa mu nezdá fér. Lebo mu niekto veľmi chýba. Zároveň však skúsi pochopiť, že ten niekto s ním aj tak navždy zostane a jedného dňa bude zase svietiť slnko a bude v poriadku sa nahlas smiať.

Stromy (sk, cz)

Autori bestselleru Včely prichádzajú s ďalšou očarujúcou knihou plnou nádherných veľkoformátových ilustrácií. Navštívte s nimi zázračný svet stromov a zistite, prečo sú také dôležité, koľko druhov ich existuje, ktoré z nich sú najvyššie, najstaršie a najhrubšie, ako vznikli skamenené lesy, čo sú to letokruhy, bonsaje, endemity alebo baobaby, ktoré živočíchy sa stromami živia a ktoré na nich žijú, aké bájne či historické osobnosti sú s nimi spojené a na čo všetko nám stromy slúžia. Ilustrácie a stručné zrozumiteľné texty prinášajú nielen základné informácie, ale aj množstvo zaujímavostí a kuriozít.

 

Vrtkavé šťastie (sk)

Čo máte urobiť, keď vaša najlepšia priateľka býva v inom meste a dospelí nevedia zariadiť, aby ste sa mohli cez prázdniny stretnúť? Ocko sa vyberie do Ríma, a Tina musí ostať u starých rodičov. Frida však bude mať narodeniny, a Tina ju predsa nemôže nechať bez darčeka! Vymyslí jej skvelé prekvapenie, žiaľ, nik ju za priateľkou nemôže odviesť. Stará mama si myslí, že by už mohla ísť vlakom sama. Tina sa síce bojí, ale čo by človek neurobil pre najlepšiu priateľku? Odhodlá sa na to! Ako dopadne jej cesta? Prečítajte si už 6. diel z obľúbenej série Môj šťastný život.

 

Príroda v noci (sk, cz)

 

Svetlo, ktoré vydávajú živočíchy v prírode, fascinuje ľudstvo už odpradávna. O živočíchy, ktoré sú vidieť v tme, sa zaujímali aj grécki filozofi. S touto knihou zistíš, ako vyzerá príroda v noci – čo svieti v lese, na nebi i pod vodou, ktoré živočichy žiaria, a tiež ako vyzerá planéta Zem v noci. Keď budeš s čítaním hotový, polož otvorenú knihu priamo pod lampičku. Po pár minútach zhasni. Nasvietená ilustrácia sa rozžiari v tme na všetky strany.

 

Ako sa kedysi stravovalo (sk)

Malá knižočka o zvykoch našich praprarodičov. V sérii ešte nájdete aj Ako sa kedysi hospodárilo.
Z publikácie Ako sa kedysi stravovalo, sa deti dozvedia, na čom sa pred sto rokmi varilo a pieklo, aké sa užívalo kuchynské náradie, ktoré potraviny sa jedli a ako sa pripravovali, čo ľudia pili a ako jedlá konzumovali. Dozvedia sa aj o remeslách, bez ktorých by kuchyňa kedysi nemohla fungovať.

 

 

 

od 8 rokov

 

HU! (sk)

Poviedkové knihy, alebo žánrové, či tematické výbery pre deti nie sú v našich zemepisných šírkach príliš časté. Čo je škoda, pretože sa dieťa môže takto ľahko stretnúť s výberom autorov, ktorí píšu o veciach, ktoré ho zaujímajú.
Poviedky – krátke príbehy pre deti a násťročných, ktoré sa neodohrávajú niekde ďaleko, ale tu vedľa, možno len o ulicu ďalej. Zobrazujú svet plný fantázie, humoru, snov, túžby po šťastí
i problémy, ktoré majú aj násťroční. Poviedky sú skvelé aj na súťažný prednes, niektoré sa objavili aj v učebniciach, ale to už viete. Toto sú najlepšie poviedky 14. ročníka súťaže o najlepšiu poviedku pre deti a násťročných. Poviedkové knihy čítajú aj dospelí, často sa z nich dozvedia všeličo o myslení svojich detí. Poviedkové knihy patria na popredné miesta v požičiavanosti v knižniciach. Na túto zbierku poviedok už deti čakajú. Slovenskí spisovatelia napísali a deti vybrali tie naj poviedky na tento rok.

Bohovia vôbec nie sú zlí (sk, cz)

Život dvanásťročného Elliota Hoopera sa zmení vo chvíli, keď do maštale na farme Sladký domov, kde býva s mamou, spadne z neba dievča. Tvrdí, že je Panna, jedno zo znamení zverokruhu, a priletela na zem s dôležitým poslaním. Elliot sa nechtiac zapletie do jej záležitostí a okrem starostí s učiteľom dejepisu pánom Vredíkom mu pribudnú ďalšie s démonom smrti Thanatom, ktorý chce získať štyri zázračné kamene a ovládnuť ľudstvo. Elliotovi však prídu na pomoc olympskí bohovia na čele s Diom a ukáže sa, že hoci už pred tisícročiami odišli na odpočinok, dokážu si poradiť aj s problémami 21. storočia.

 

Strážca tieňov (sk)

Mágia, tajné poslanie, dobrodružstvo. Znie to ako dobrá kniha. Som zvedavá.
Moll Pecksniffová žije s priateľmi v tajnej jaskyni pri mori. Skrývajú sa tam pred maskami tieňov. Jediné, čo dokáže masky tieňov potlačiť a skrotiť ich temnú mágiu, je amulet pravdy nachádzajúci sa ďalej na pobreží. A tak musí Moll s najlepšími priateľmi Alfiem a Sidom a s Gryffom, svojou vernou divou mačkou, ktorá vždy kráča po jej boku, prejsť okolo pašerákov, prekonať morské stvorenia a vylúštiť tajné kódy, aby zachránila starú mágiu.Zvládne Moll so svojimi priateľmi najnebezpečnejšiu situáciu, v akej sa kedy ocitla, a zastaví masky tieňov, skôr než bude neskoro? Kniha je voľným pokračovaním románu Zlodej snov.

 

Domáce laboratórium (sk, cz)

Trošku toho domáceho experimentovania určite nezaškodí. Dúfam, že v ňom bude recept na sliz (ktorý je už aj u nás doma žiadaný).
„Neviditeľný atrament, senzačné reproduktory, pre deti od 8 rokov gumičkové planéty a veľa ďalších nápadov“
Domáce laboratórium ti prezradí, ako vytvoriť úžasné projekty len s použitím bežne dostupných materiálov. Prekvap rodičov i kamarátov, vytvor pôsobivý projekt do školy alebo sa jednoducho len tak pohraj s vedou a odhaľ jej tajomstvá! – Jednoduché inštrukcie krok za krokom, za každým experimentom je vedecké vysvetlenie.

 

Amulet 1 – Paní kamene (cz)

Na túto sériu sa teším. Komiksy sú u nás žiadané a verím, že ani tento nesklame.
Po rodinné tragédii se Emily, Navin a jejich maminka stěhují do tajemného domu po pradědečkovi. Hned první noc unesou maminku chapadlovitá stvoření a sourozenci jsou vtažení do skrytého světa, kde existují nadpřirozená stvoření i mluvící zvířata, létající lodě i roboti, chodící domy i temní elfové. A kde naštěstí čekají noví přátelé a hrdinové. Aby toho nebylo málo, Emily se stává nositelkou mocného amuletu, který jí může propůjčit velkou sílu a usnadnit její cestu. Ale za jakou cenu? Velkolepá fantasy sága se stala fenoménem a základním kamenem komiksové tvorby pro děti a mládež. Čerpá ze všeho, co měl její autor sám jako mladý nejraději – Star Wars, Pán prstenů, Alenka v říší divů nebo série o Harrym Potterovi, jejíž americkou edici k 15. výročí Kibuishi ilustroval.

Dinosaurium (cz)

Do zbierky k ostatným parádnym encyklopédiám v sérii. Nebojte, budú aj v slovenčine.
Dechberoucí muzeum pravěkých dinosaurů, které má otevřeno, kdykoliv se vám zachce. Vítejte v Dinosauriu, unikátním muzeu, které má otevřeno 365 dní v roce. Je domovem neobyčejné sbírky druhohorních příšer, od miniaturního troodona až po obrovitánského brachiosaura. Jak se dinosauři vyvíjeli? A proč měli někteří z nich pera a jiní zase šupiny? Račte vstoupit a prozkoumejte svět dinosaurů v celé kráse.

 

 

Jak maminka vyprávěla o 20. století (cz)

Každý večer se děti těší na maminčino vyprávění. Nečekají však klasické pohádky, ale kouzelné příběhy, které maminka zažívá při práci. Rozhlasová reportérka se dostává na místa spjatá s historií naší země a dětem pak přibližuje významné historické události. V sedmi reportážních pohádkách Michaela Vetešková představuje milníky českých dějin 20. století – první světovou válku, vznik Československa, mobilizaci, únorový převrat či dění v roce 1968. Knihou prochází „vysvětlovníček“, v němž jsou popsána fakta zaznamenaná v pohádkách. Věnuje se osobnostem, např. prezidentům Tomáši G. Masarykovi, Edvardu Benešovi, K. Gottwaldovi, i událostem jako podpis Mnichovské dohody nebo institucím včetně Českého rozhlasu.

 

Kráľovskí agenti (sk)

Táto tiež vyzerá dobre. Už len tie ilustrácie (ktorých nie je mnoho, keďže je kniha pre staršie deti). Ale aj tak…
O kráľovnách sa už píšu len rozprávky. Ale stretnúť nejakú naživo, to sa nepodarí len tak hocikomu. A predsa… Betka a Cyril sú s rodičmi na dovolenke v Londýne. Neboli by to oni, keby aj tu nevyňúrali nejakú záhadu. A to rovno pod kráľovskými oknami! Sveta sa zmocnil neľútostivý Drumnadrochit a medzi hranicami krajín vystaval vysokánske múry z hnevu a nenávisti. Rozpútal vojnu, ktorú nikto nečakal a do ktorej každý nevedomky prispel. Zoči-voči sa mu postavia kráľovskí agenti: Betka a Cyril a ich malí pomocníci. „Ako sa dajú postaviť hranice dlhé až do nebies, hranice, ktoré nikdy nikto nepreletí, nepodlezie ani neprelezie? Múry pevné natoľko, že raz a navždy od seba oddelia všetkých ľudí… Múry vysoké a pevné postavíte len z jednej hmoty: z ľudského hnevu a nenávisti. “

Řeky (cz)

Od autora Cesty časom tu máme novinku o riekach. Bude aj toto spracovanie také originálne ako jeho dejiny? Zdá sa, že áno.
Voda je od nepaměti tajemným živlem. V podobě životodárných řek utváří krajinu a dává vzniknout civilizacím. Lidé ji nezbytně potřebují. Díky tokům řek si mnohdy zkrátili své cesty, objevili jejich sílu k pohonu strojů a výrobě energie. Graficky poutavá kniha ilustrátora Petera Goese provede čtenáře vodstvem všech světadílů, poskytne mu stěžejní faktografické údaje a poodhalí historii i dobrodružné příběhy světových řek, moří a oceánů.

 

Hoši od Bobří řeky (cz)

Nové vydanie Foglarovej klasiky pre všetkých malých dobrodurhov. Text je vraj mierne a citlivo upravený. Z ukážok to vyzerá na skvelý vydavateľský počin.
Příběh o skautských výpravách, plnění bobříků, i o ryzím přátelství. Vedoucí Rikitan dá dohromady partu dvanácti chlapců a utvoří oddané bratrstvo. Každý z nich je jiný, ale všichni se navzájem skvěle doplňují. Rikitan pro chlapce vymýšlí zábavné hry, aby je vedl k čestnosti, fyzické síle i moudrosti. Společně si zamilovávají přírodu a podle zálesáka Roye loví bobříky. Stávají se tak věrnými kamarády, kteří spolu zažívají nezapomenutelná dobrodružství.

 

 

niečo pre starších

 

Prosté rozprávky (sk)

Na vlne moderných adaptácií mytológií a rozprávok sa (zdá sa) vezie aj táto kniha. Ale obsah vyzerá zaujímavo, takže si ju nenechám usť.
Prostonárodné slovenské rozprávky sa objavili prerozprávané v storakých podobách a v rôznych žánroch. No nestalo sa, aby boli základným kameňom modernej prózy, ktorá do nich vložila príbeh hlavného hrdinu. A samozrejme aj rozuzlenie komplikovaného vzťahu. Autor sa inšpiroval Philipom Pullmanom, ktorý skôr štylisticky prerozprával rozprávky bratov Grimmovcov. No Marek Hudec ich na rozdiel od Pullmana zakomponoval do moderného príbehu v dnešnom svete. Nečakaný rozchod sa stáva zdrojom bolesti, ale aj naivného snenia nášho hrdinu. Opustený partner nedokáže pochopiť, že je koniec, a odpútať sa od osoby, ktorá aj naďalej zostala preňho stredobodom vesmíru. Zažíva traumu a utápa sa vo fantazijných halucináciách, ktoré k ničomu nevedú. Nakoniec nájde spriaznenú dušu, ktorá mu sľúbi pomoc a spolu s ním sa vydáva do sveta slovenských rozprávok. Fantastická rozprávková púť po Slovensku ho zavedie tam, kam patrí, k rodine a k blízkym, ktorí ho spoznajú aj v premenenej podobe. Zisťuje, že motívy starých rozprávok neboli len vymyslené, ale mýtické bytosti existujú skryté pred zrakom bežných ľudí. Autor svoj veľmi osobný príbeh moderne prerozprával v motívoch Prostonárodných slovenských rozprávok, v ktorých nájdeme koktail všetkých ľudských citov a emócií. Milovanú bytosť uniesol vodník, a kým náš hrdina nepochopí celú pravdu a nezmieri sa s rozchodom, zostane v podobe zraniteľnej myši v moci černokňažníka.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.