Júnové novinky 2019

Júnové novinky 2019

Pred prázdninami vydavateľstvá trochu ubrali zo zvyčajného šialeného tempa. Čomu sa tešíme, pretože nestíham čítať a recenzovať všetky tohtoročné novinky. Ale to neznamená, že sa nenašlo pár výnimočných kníh. Napríklad ďalší Eric Carle (slovensky aj česky!) alebo pesničko-kniha Toddler Punk.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Medveď, ukáž, na čo kukáš? (sk, cz)

Zelený kocúr sa pustil do ďalšieho Erica Carleho. A vraj majú nachystané aj iné. Tešíme sa, že si tieto výborné knihy s deckami môžeme čítať aj slovensky (alebo česky).
Ďalšia klasika od autora dnes už kultovej Nenásytnej húseničky. Ako deti hravo naučiť farby?Toto svetoznáme leporelo už tie nejmenšie deti naučí pomenovať farby aj zvieratká. Veršovanú slovenskú verziu preložil Vlado Janček. Eric Carle zabáva už niekoľko generácií detí. Každá jeho kniha je plná fantázie a zábavy. „Hnedý medveď, ukáž, ukáž, na čo kukáš? Na červeného vtáčika, ktorý na mňa kuká. „

Schovávačka v ZOO (sk, cz)

Rudolf Lukeš tentokrát v podobe netradične rozkladacieho leporela. Zabavíte sa, verte mi. Článok si môžete pozrieť tu: kuk.
Niektoré veci vyzerajú byť úplne iné, ako v skutočnosti sú. Tak ako v zábavnej knižke o zvieratkách, ktorú práve držíš v rukách. Ťahá pštros somárika za chvost? Vyšplhajú sa opice po kmeni stromu do oblakov alebo žiadny strom neexistuje? Čo sa vlastne deje v kúzelnej zoo? Prekrásne ilustrácie Rudolfa Lukeša, originálny formát, jednoduchý text pre najmenších čitateľov a veselé rozuzlenia. Pobaví aj poteší, stačí otvoriť knihu a pustiť sa do hry.

Medvídek na zahradě (cz)

Petra Bartíková a Katarína Macurová? Výborná autorská dvojica do leporela pre najmenšie detičky. Celá séria kníh o medvedíkovi je česky a budúci mesiac aj slovensky. O Medvedíkovi v dielni som písala tu: klik.
Veselý život na zahradě v roztomilé obrázkové knížce s pohyblivými obrázky“ V létě na zahradě zrají jahody. Medvídek se o ně dobře stará. Jsou červené a sladké. Uf, to je horko! Kde je medvídkův klobouk? A kdo mu snědl mrkev? Pojď s medvídkem a s jeho kamarádem zajícem na zahradu. Prožiješ s nimi spoustu legrace! Díky kouzelnému táhlu se ti změní obrázky přímo před očima.

Cestuj prstem: V zahradě (cz)

Pre mrňátko som kúpila anglickú verziu a bavila ho veľmi. V knihe je vyrezaná cesta, ktorou si môže aj vaše batoša cestovať prštekmi. Parádny dotykový prvok na rozvoj jemnej motoriky. Pozrite si aj iné knihy z tejto vydarenej série.
Báječné dotykové leporelo pro nejmenší V zahradě je dneska živo, co tu všecko je? Ze všeho nejdřív se podíváme do hlíny… Zastav se, přivoň si ke květinám a pozdrav včely na louce. A pak se vydej prstem na cestu po téhle báječné knížce.

od 3 rokov

Na vrchol kopca (sk, cz)

Och, toto je taká krása. Recenzia čoskoro.
Každú nedeľu putuje pani Jazvecová na vrchol neďalekého kopca. Pozná meno každého zvieraťa aj rastliny a pomáha všetkým stvoreniam v núdzi. Jednu nedeľu stretne malého kocúra Lea, ktorý sa k nej pridá. To je začiatok krásneho priateľstva a mnohých ďalších vychádzok na kopec. Čo sa stane, keď už pani Jazvecová nemá dosť síl vyjsť s Leom na kopec? Dojímavý príbeh o priateľstve a šľachetnosti, ktorý vás inšpiruje k potulkám prírodou.

Medvídek v lese (cz)

Táto novinka ma zaujala milými ilustráciami. Som na ňu zvedavá.
Půvabná knížka o krásách lesa pro nejmenší objevitele. Přijměte pozvání na objevitelskou procházku a prozkoumejte jedno z nejkouzelnějších míst na světě – les. Provázet vás bude malý medvídek a nuda s ním opravdu nebude! Dozvíte se, která zvířátka bydlí v lese, jaké tam rostou stromy, proč prší nebo odkud se berou šišky. Krásné a veselé obrázky vás nejen zaujmou, ale díky jednoduchým úkolům, vtipně zasazeným do příběhu, se budete do tohoto překrásného lesa rádi vracet.

Toddler Punk – Ťulinove hudobné príbehy (sk)

Jedinečné spojenie príbehov spisovateľky Moniky Kompaníkovej a pesničiek skupiny Toddler Punk s hosťami Dorotou Nvotovou, Jurajom Benetinom, Michalom Kaščákom a Tomášom Slobodom. Na začiatku bolo zopár náhodných slov a akordov, neskôr veta, text, pesnička, potom kapela a napokon hudobný album a booklet v podobe ilustrovanej knižky. Toddler Punk sa zrodil z každodenných situácií, ktoré zažívame ako rodičia s našimi deťmi a ktoré sa zhmotnili v hudbe a v príbehoch Ťulina a jeho rodiny. Ťulino je chlapec, ktorému je tento svet tak trochu malý. Preto občas fantazíruje, občas sa bojí, niekedy sa zlostí a pred nudou ho zachraňujú výlety do vesmíru. Ťulinove príbehy sprevádzajú pesničky, ktoré detského poslucháča nepodceňujú a rodičov neotravujú. Zložili ich Ľuboš Kukliš, Oliver Rehák a Jozef Vrabel a dajú sa stiahnuť prostredníctvom QR kódu v knihe, alebo kúpiť na samostatnom CD.

Edo! Ty neposedo! – Obrázková etiketa pro nejmenší (cz)

Hľadacia kniha s obrázkami obľúbenej Venduly Hegerovej. Vyzerá to na vydarenú kombináciu.
Každý se někdy chová jako ,,slon v porcelánu“ a sloník Eda je opravdový neposeda. S kamarádem, opičákem Pepou, tropí samou neplechu. Leporelo je plné obrázku, na kterých se děti učí v různých prostředích a situacích, co je slušné chování, co je nebezpečné a jak se k sobe správně chovat. Mohou sledovat příběhy jednotlivých zvířátek, kdo pomáhá ostatním, kdo se do koho zamiluje a kdo je největší lump. Leporelo provázejí veselé verše a texty v bublinách.

od 5 rokov

Čerešňová princezná (sk)

Princezná Pivonka má nepríjemný pocit, že jej otec je tyran. Nechce tomu veriť, lenže on má zlý zvyk zatvárať ľudí do temnice… Chystá sa kráľovská oslava a kráľ má ešte horšiu náladu než zvyčajne. Bez rozmyslu odmietne pozvať podlú bosorku a to môže znamenať len jediné: problém!
Rackomix (cz)

Doktor Racek je naša komiksová láska. Túto knihu si nenecháme ujsť.
Kniha má 2 verze obálky: žlutou a modrou – náhodný výběr. Kdo otevře tuhle knížku, dostane kompletní nálož komiksů Doktora Racka z legendárního dětského časopisu Raketa. A nejen to, ze zálohy zaútočí bonusový díl, v němž se dozvíte, kdo jsou jeho rodiče. RACKOMIX ale také překypuje inspirací ke hrám, vědeckým zázrakům, přírodním kouzlům, vynálezům a dobrodružným výpravám. Díky této knize se z vás vcukuletu stane ornitolog, paleontolog, architekt, detektiv i houbař.

Tajný život mäsožravých rastlín (sk, cz)

Môžete si prečítať recenziu tu: kuk.
Koho by nezaujímalo, ako žijú mäsožravé rastliny? Ako v skutočnosti „lovia“ svoju korisť a kde všade rastú? Nádherne ilustrovaná kniha pre zvedavé deti všetko vysvetlí. Mäsožravé rastliny sú – celkom bez pochýb – tou skupinou rastlín, ktorá deti fascinuje. A kto by sa čudoval? Táto kniha im jednoduchým a zábavným štýlom predstaví všetky aspekty života mäsožravých rastlín a to vrátane nápadov na ich pestovanie. Prvý, kto sa mäsožravými rastlinami podrobne zaoberal, bol Charles Darwin a rozpoznal ich osobitosť. Preto je tiež – v obleku superhrdinu – sprievodcom touto knihou. On a jeho popletený asistent vám o tejto najkurióznejšej skupine rastlín predloží mix vedeckých a historických údajov a nekonečné množstvo zaujímavostí.

Tajomstvá nočnej oblohy (sk, cz)

Prekvapivo dobrá kniha o pozorovaní oblohy a všetkom okolo toho. Perfektná na letné noci.
Čo vidíte, keď sa za tmavej noci pozeráte na oblohu? Celý vesmír, ktorý sa zas díva na vás! V spoločnosti mačky Felicity odhaľte divy nočnej oblohy od súhvezdí po vzdialené galaxie a zistite, ako ich možno nájsť. Tento celkom slušný úvod do pozorovania vesmíru s množstvom zábavných faktov a praktických tipov vám pomôže uvidieť hviezdy tak, ako ste ich dosiaľ nevideli. Dozviete sa, čo je vlastne polárna žiara. Objavíte planéty slnečnej sústavy. Spoznáte fázy Mesiaca.

Neuvěřitelné pohledy do nitra strojů a staveb (sk, cz)

Podíváš se do nitra jednoho z největších dalekohledů na světě v observatoři Palomar v USA, do ponorky z druhé světové války nebo do parní lokomotivy z 30. let 20. století. Dozvíš se, jak se žilo na středověkém hradě nebo jak to vypadá uvnitř tanku. Zjistíš, proč nespadne mrakodrap Empire State Building, jak jsou vyřešeny přirozené potřeby astronautů v raketoplánu nebo co se děje v zákulisí Královské opery v Londýně. A pokračuje to zaoceánským parníkem Queen Mary, letadlem Jumbo Jet, vrtnou plošinou, obrovskou rybářskou lodí, a dál se nech překvapit. Průřezy ti umožní představit si prostorové umístění jednotlivých částí různých staveb a strojů, u těch největších jsou strany dokonce vyklápěcí.

Zberný dvor (sk)

Kniha od Braňa Jobusa je vždy jasná voľba. Choďte do toho, určite nebudete sklamaní.
Pre mnohých ľudí sa končí problém s odpadom v momente, keď hodia smeti do koša. V knihe Zberný dvor sa práve vtedy príbeh začína. O tom, čo sa udeje s kotúčikom záchodového papiera, s nie úplne čerstvým patizónom aj hliníkovou plechovkou aj o tom, ako išiel celofán s alobalom na vandrovku. A to nie je všetko. Vďaka múdremu kompótu, ktorý sa dočítal vo vyhodených novinách, ako funguje recyklácia, sa zrodí na zbernom dvore Odpadkový fantóm. Prespáva v kontajneroch alebo v kôpke nezaradeného odpadu a zasiahne vždy tam kde treba a dokonca sa pokúsi zašiť ozónovú dieru. Aj vďaka nemu to na zbernom dvore konečne začne fungovať.

od 8 rokov

Hilda a parádní slavnost (cz)

Prvá príbehová Hilda sa nám páčila o kus menej ako komiks (prečítajte si tu: klik), ale aj túto musíme mať. Hilda je skrátka Hilda.
Dobrodružství Hildy nejprve uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů, poté vznikl animovaný seriál od Netflixu a nyní je tu knižní série. Druhý díl zavádí modrovlasou rozumbradu a její maminku do uspěchaného města Trolberg, jež se ani v nejmenším nepodobá nádherné divočině, kterou musely opustit. Když Hilda ve škole dostane za úkol vypracovat se spolužáky projekt o krásách jejich města, neví si s ním rady… ale když se jí naskytne příležitost zažít dobrodružství, neodolá! Potká během něj divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor.

Do průvanu za uši tatínci se nevěší (cz)

Nakoniec to nebola až taká sláva, ako si prečítate v mojej recenzii tu: klik.
Sedmiletý Bruno touží být detektivem, ale v jeho okolí se moc záhad nevyskytuje. Až jednou večer se u nich doma objeví víla Dospělka, která Brunovi prozradí, že napravuje lidi v Institutu chování dospělých, který sídlí ve Vílovicích. A že jeho tatínek už je do Vílovic povolán! Překvapený Bruno hned vílu poprosí, aby ho vzala dnes v noci tajně s sebou. On přece musí tatínkovi pomoct se polepšit. Bruno je pevně rozhodnutý podstoupit všechna nebezpečí, aby tatínka zachránil a konečně se stal detektivem.

niečo pre starších

Nejlepší hry z lesních školek (cz)

Kniha hier pre decká. Možno práve inšpirácia pre vás alebo vašu škôlku.
Kniha pro rodiče, průvodce a učitele předškolních dětí přináší výběr her, které se osvědčily v lesních školkách. Některé jsou známé a rozšířené, jiné originální a neobvyklé. Všechny jsou ale vyzkoušené. Vybírali jsme takové hry a činnosti, které lze provozovat při různém počtu dětí a nezávisejí pouze na velké skupině. Ukážeme vám, jak hry s dětmi rozehrát, jak vytvořit vhodné prostředí, zajistit potřebné pomůcky a nastolit dobrou atmosféru.

Prebuď monštrum (Nespútaný chaos 3) (sk, cz)

Prvá časť bola výborná. Ani som si nevšimla, že už je vonku tretia. Nenechajte si ujsť túto YA fajnotku.
Todd a Viola sa ocitli uprostred vojny. Voľbu medzi tým, či sa prikloniť na stranu tyrana alebo teroristov, zatienila bezprostredná hrozba v podobe armády domorodých tlkotov valiacich sa na Nové Prentissovo, aby pomstili smrť svojich druhov. Nespútaný chaos navyše násobí vesmírna loď s osadníkmi, ktorí práve pristáli na Novom svete, aby tu hľadali nový, lepší začiatok pre svojich ľudí. Todd s Violou tak opäť musia bojovať o holý život a zároveň sami so sebou, s najťažšou otázkou: Koho by ste zachránili, ak by ste si museli vybrať medzi milovanou osobou a zvyškom planéty? Zaslúži si svet, v ktorom sa v ľuďoch prebúdzajú monštrá, vykúpenie, alebo ho čaká záhuba? Zrýchlený čas nepokojov núti hlavných hrdinov čo najskôr dospieť a čeliť osudovým rozhodnutiam v šokujúcom finále výnimočnej dystopickej trilógie Nespútaný chaos z pera uznávaného autora Patricka Nessa.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.