Počuješ rozprávať stromy? Vieš, kde rastú stromodeti?

Počuješ rozprávať stromy? Vieš, kde rastú stromodeti?

Možno si pamätáte, že pred pár rokmi bol okolo kníh Petra Wohllebena celkom rozruch. Ja sama som mala pocit, že ide o ezoterickú literatúru. Veď posúďte sami: Tajný život stromov? Alebo Duševný život zvierat? To nemyslíte vážne… Potom som sa zo zvedavosti začítala a stala sa fanúšičkou.

Peter Wohlleben je nemecký lesník, ekológ a aj autor. Píše o tom, ako to v prírode funguje. Neponúka však kúsky informácií alebo zaujímavosti, dokáže život v lese popísať ako celok. Pri čítaní jeho kníh zistíte, že svet stromov a zvierat sa na ten náš v mnohom podobá. Nejedná sa o suché fakty, Wohlleben píše zaujímavo a pútavo.

Na Slovensku jeho knihy vydáva vydavateľstvo Tatran. Tie detské sú rovnako výborné, ako dospelácke. Na recenziu som dostala Počuješ rozprávať stromy z roku 2017 a Vieš, kde rastú stomodeti z minulého roku. Teraz dokonca prišiel Tatran s novinkou Vieš, kde bývajú zvieratká.

Počuješ rozprávať stromy s podtitulom Malá objaveteľská cesta lesom je výborná náučná kniha pre deti od 6 rokov do 10 rokov. Je v nej napísané takmer to isté, ako v jeho dospeláckych knihách, ale oveľa prívetivejším spôsobom a jednoduchším jazykom. Texty sú veľmi dobre zrozumiteľné a hlavne zábavné. Názvy jednodlivých kapitol sú otázky, ktoré by mi nikdy nenapadlo pýtať sa. Ale ak máte doma aspoň trochu zvedavé dieťa, isto ho bude zaujímať, či majú stromy dedka a babku, či vedia rozprávať, prečo sú kríky nízke, koľko rozumu má hmyz, prečo stromy zhadzujú na jeseň listy, alebo (moja najobľúbenejšia) či sa stromy v lete potia.
V knihe sú fajne nakombinované fotografie aj drobné ilustrácie.

Vieš, kde rastú stromodeti má oproti prvej knihe fiktívny príbeh. Horár Peter stretne v lese smutnú veveričku Petru. Smúti, pretože nemá žiadnu rodinu. Peter tomu nechce veriť, veď aj stromy majú rodinu. Tomu zase neverí Petra a tak sa spolu vyberú do lesa nejakú stromorodinu hľadať. Cesto stretnú motýľa a jeho deti-húsenice aj vlčiu rodinku. Len tie stromodeti nie a nie nájsť. Na mieste, kde ťažké traktory pri zvážaní odpílených stromov ničia pôdu, žiadne stromy nebudú rásť. Keď lesníci na rúbanisku vysádzajú ihličnaté stromčeky, ani to našim hrdinom nevonia (doslova).

„Tá vôňa je reč stromov a znamená, že stromom sa nevodí najlepšie.“
Petra sklopí zrak. „Chúďatá stromčeky. Takto som si to nepredstavovala.“
„Žiaľ, niektoré stromy sa nemajú veľmi dobre,“ vzdychne Peter.

Nakoniec predsalen nájdu jednu šťastnú stromorodinu uprostred starého bukového lesa. Tam si pri kmeňoch svojich rodičov pokojne klíčia mladé bukové výhonky a čakajú na príležitosť vytiahnuť svoje konáre k nebu. (Keď si prečítate Počuješ rozprávať stromy, dozviete sa, že budú čakať aj niekoľko stoviek rokov. Ale to je v prirodzenom lese pre stromy krátky čas.)

Príbeh je pomerne dlhý pre menšie deti a trochu nudný pre staršie. Takmer 7ročnej slečne stačilo jedno prečítanie. Text je často v tmavých lesných ilustráciách zle čitateľný. Čo je škoda. Myslím, že kniha sa bude páčiť deťom od 4 do 6 rokov, ktorým ju budú čítať rodičia. Trochu ma vcelku slabá grafická úprava prekvapila, keďže tá prvá kniha bola veľmi oku lahodiaca. Najmä ak je to oko prvočitateľa. Novinka Vieš, kde bývajú zvieratká sa podľa ukážok zdá byť tiež vydarená.

Ak by ste sa chceli s deťmi dozvedieť veľa o živote v lese, odporúčam vám začať práve knihami Petra Wohllebena. Domov si kúpte jeho čisto náučné (dospelácke aj detské) a tú príbehovú si požičajte z knižnice. A potom kľudne pokračujte trebárs knihami nášho slovenského milovníka prírody, Miroslava Sanigu.

P.S.: Veľmi sa mi páči, že Wohlleben nepristupuje k lesom ako k nejakým magickým posvätným chrámom, či výkladom s porcelánom, kde sa nesmiete ničoho dotknúť. Často nabáda malých čitateľov, aby si na vlastnej koži niečo vyskúšali, natrhali kytičku púpav, zľahka buchli do mraveniska a neboli ticho (aby o ich prítomnosti zvieratá vedeli). Prístup, ktorý musí byť sympatický každému rodičovi. Zároveň však ukazuje, že rastliny a živočíchy v lese sú prepojené a ich životy sa navzájom ovplyvňujú. Celkom prirodzene, bez zbytočného prízvukovania, z knihy teda vyplýva, že ich nemôžeme ničiť.

Za knihy ďakujem vydavateľstvu Tatran.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Počuješ rozprávať stromy? 
Text: Peter Wohlleben
Preklad: Elena Diamanotvá
Vydal: Tatran, 2017
Strán: 128
ISBN: 9788022209120
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★
Názov: Vieš, kde rastú stromodeti? 
Text: Peter Wohlleben
Ilustrácie: Stefanie Reichová
Preklad: Katarína Széherová
Vydal: Tatran, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788022209809
HODNOTENIE   6/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★☆☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.