Pravidla léta

Pravidla léta

Vitajte vo svete fantázie. Skôr ako vykročíte na jedno z nekonečných dobrodružstiev, musím vás varovať. Tento svet má svoje pravidlá. Nebojte, dozviete sa ich všetky včas. A teraz šup, ponorte sa do fantastickej krajiny leta a prázdnin.

Pravidla léta je ako sen. Sureálny a divoký. A práve tak ako sny, aj kniha sa snaží nebyť konkrétna. Každá stránka naznačuje, ale konečný zmysel je len na vás.

Aj keď v knihe nájdete tenkú dejovú linku, vystavať si príbeh musíte sami. Dvaja chlapci (bratia?) trávia leto v podivnej, horúcej krajine. Mladší nám rozpráva, čo všetko sa naučil. Od skúsenejšieho staršieho, ale aj z vlastných „chýb“. Ako v každom vzťahu, aj tu dôjde ku konfliktu. Všetko sa ale dobre končí.
Vymenované pravidlá sú často absurdné, tak ako to niekedy detský svet býva. Napríklad pristúpený slimák vám môže pripomenúť známe „nestúpaj na čiary na chodníku“. To však neznamená, že porušenie nemôže mať fatálny následok. Teda… minimálne v tomto svete.

Obrazy, viac ako o príbehu, sú hlavne o nálade. Strnulost obrovského červeného králika, davu orlov na večierku… Niektoré stránky zachytávajú práve ten moment zlomu. Keď už tušíte, že sa stane niečo veľké. Ilustrácie majstrovsky balansujú na hrane, dopadne to zle, alebo sa podarí odvrátiť katastrofu?
Shaun Tan sa snažil nakresliť zvieratá a tvory nakresliť s neutrálnym výrazom, čo sa mu aj darí. Zato pocity chlapcov sú čitateľné dobre.

Priznám sa, že pri prvom prezeraní, som mala zimomriavky. Toto predsa nemôžem dať čítať svojej trojročnej dcére. Lenže kniha sa k nej samozrejme dostala a viete čo? Vôbec ju nevnímala tak ako ja. Ona si totiž ilustrácie nevie asociovať s ničím temným (zatiaľ) a jednoducho si užíva autorovu nespútanú fantáziu.

Austrálan Shaun Tan je génius. Rozhodne patrí medzi to nalepšie v súčasnom svete detskej literatúry.

Túto skutočnú lahôdku momentálne kúpite za pár korún (na martinus.sk  alebo martinus.cz). Neváhajte, oplatí sa.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Pravidla léta
Text/Ilustrácie: Shaun Tan
Vydal: Labyrint, 2014
Strán: 50
ISBN: 9788086803265

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.