Příručka mladého hledače

Příručka mladého hledače

Odvážila som sa a pustila aj do literatúry pre trochu staršie deti. Vlastne už skoro ani nie deti. Uvidíme, či mi písanie o takých knihách pôjde a či vás bude baviť. V tejto kategórii totiž nemám vôbec prehľad. Poznám len pár hviezd (Sedem minút po polnoci, Darca), ale neorientujem sa v priemere. Nuž, poďme na to.

Na úvod môžem rovno povedať, že Příručka mladého hledače určite nie je priemer. (Ba naopak, prekvapila aj mňa, skúseného čitateľa – haha.)  Stačí sa na ňu pozrieť: textilom potiahnutá obálka s nádherne minimalistickým dizajnom. Mená autorov, názov a záhadný obrázok. Grafická úprava celej knihy je tiež krásne súčasná. Aj pri 290tich stranách pôsobí text na pohľad ľahko a čitateľne. Pri prvom listovaní vás hneď dostane veľké množstvo nevšedných ilustrácií, ktoré formou koláže vytvorila medzinárodne uznávaná a oceňovaná výtvarníčka Eva Koťátková. Mix reálnych fotografií pozliepaných do nových foriem. Realita a magický svet pekne bok po boku v jednom fungujúcom celku. Perfektne vystihujú text Evy Prchalové.

Hlavný hrdina Julek má trinásť rokov a doma jednu záhadu. Dedka, ktorý jedného dňa zmizol. Dávno pred Julkovým narodením. Odhaľovaním stôp a črepiniek z dedkovho života sa Julek vydáva na pátranie. Dostane sa na miesta možné aj nemožné, k egyptským pyramídam alebo do (ne)obyčajnej kancelárie Strát a nálezov. Stretne nových priateľov, prvú lásku, prežije niekoľko napínavých objavných výprav… Ale hlavne získa oveľa cennejšiu vec: pozvánku k už skoro dospelému životu. Záhadnú knižku s názvom Príručka mladého hledače. Tá mu vlastne pomáha na celej púti. Radami a návodmi, ktorých význam mu postupne dáva čoraz väčší zmysel. (Och, ako rada by som aj ja mala takú príručku. Ocenila by som ju ešte aj dnes.)
Trochu prekvapivý bol pre mňa záver. No… možno nie až tak.  Julek, aj keď má len 13 rokov, je veľmi inteligentný. Prirodzene si začína uvedomovať, že veci nie sú také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Postupne sa tak zbavuje svojej detskej naivity. V závere teda zisťuje, že si už nepotrebuje držať detské ilúzie. Krásny prechod od detstva do dospelosti.
Áno, asi ste to uhádli, táto kniha je skutočne o dospievaní. O uvedomení si, že už nie som dieťa a vyrástol som z detských hier. A zároveň ponúka uistenie, že to nie je žiadna strata. Vlastne je to poriadne dobrodužstvo.
Aj vedľajšie príbehy ma bavili. Helmutova story, s depresívnou matkou a jeho vlastným hľadaním neexistujúceho otca, je skvelá a vynikajúco vyriešená vsuvka.

Fascinovala ma stavba príbehu. Začala som totiž čítať realistický príbeh o chlapcovi s trochu excentrickou rodinou, ale ani som sa nenazdala a už som spolu s Julkom cestovala v nejakom podivnom svete snov a fantázií. Tieto prechody z reality do tajomného sveta mimo toho nášho a späť boli skvelé. Často som netušila, ako sa z tohto hlavný hrdina dostane.  Občas bol dej dosť napínavý.

V priemere platí, že detská kniha je určená pre deti ± 2 roky veku hlavného hrdinu. (Pripomínam, že mňa samú bavila a páčila sa mi veľmi.) Ak teda máte v okolí nejakého začínajúceho puberťáka, ktorý rád číta, kľudne siahnite po tejto knihe.

Názov: Příručka mladého hledače
Text: Eva Prchalová
Ilustrácie: Eva Koťátková
Vydal: Paseka, 2017
Strán: 40
ISBN: 9788074328619


2 thoughts on “Příručka mladého hledače”

  • Ahoj,
    som rada,že si sa pustila aj do písania literatúry pre staršie deti,teším sa veľmi na tvoje recenzie
    Tvoj skvelý blog ma tak bude baviť ešte viac! Držím palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.