Šikovný bobor Karol

Šikovný bobor Karol

Že ručné práce sú stále in, sa môžete presvedčiť, ak si otvoríte portál sashe.sk. Minimalizmus a udržateľný spôsob života sú tiež obľúbené pojmy, ktoré počujete z každej strany. Ikar prišiel s prekladom švédskej knihy o bobrovi Karolovi, ktorý si dokáže poradiť s maľovaním aj pečením. V dnešnej dobe sa veru takáto kniha nestratí.

Karol žije v útulnom a výborne vybavenom domčeku. Má tu krajčírsku miestnosť po tete Soni, kuchyňu so zariadením od starkej aj priestornú dielňu. Keď sa rozhodne, že si upečie tortu, ušije zásterku, či namaľuje skrinku na náradie, môže sa hneď pustiť do práce. Najskôr všetko rozvážne priraví. Práca mu ide od ruky a aj keď sa niečo nepodarí, pokračuje, kým nie je hotový.
Veľmi sa mi páči Karolov prístup. Nie je žiaden expert, robí chyby (a aj sa hnevá – napríklad pri strihaní pridlhej zástery). Ale je vytrvalý a nevzdáva sa.

Pracovné postupy sú zasadené do veľmi voľného príbehu, takže sa pri čítaní nebudete nudiť. Keby mi niekto pobedal, že moje 3ročné dieťa bude baviť rozprávka o tom, ako si bobor šije zásterku, asi by som sa čudovala. Napriek tomu je mrňátko Karolom fascinované. Dokáže príbehu rozumieť, aj vďaka veľmi názorným obrázkom. Kniha je tak ľahko návodom, ako si niečo ušiť či upiecť s konkrétnymi a presnými postupmi v závere kapitol.

Séria kníh o Karolovi vyšla v švédskom origináli v 90tych rokoch. Ale úprimne, všetko to zariadenie a vybavenie skôr pripomína 80te roky. Žehlička, ktorú Karol používa síce nevyzerá ako tá, ktorú máte doma, ale deťom to nebude vadiť.
Ako som písala, kniha dokáže zaujať deti od 3 do 7 rokov. Špeciálne, ak doma vyznávate montessori princípy, bude sa vám svojou názornosťou veľmi páčiť. Textu je veľmi málo a prevládajú obrázky, takže kniha je aj výbornou voľbou pre prvé čítanie.

Ako bonus si môžete k príbehom kúpiť aj hľadacie leporelo. To poteší najviac deti od 2 do 4 rokov. Obrázky sú z príbehov, ale úlohy vcelku jednoduché.

Stránka z leporela.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Šikovný bobor Karol šije, pečie, maľuje 
Text / Ilustrácie: Lars Klinting
Preklad: Mária Bratová
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 112
ISBN: 9788055167862
HODNOTENIE   8/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.