Slovohledě

Slovohledě

Petr Nikl, hoci je veľmi všestranný, je pre mňa hlavne maliarom. Vnímam ho viac ako vizuálneho umelca. V knihe typogramov Slovohledě maľuje dokonca písmenkami.

Typogram je grafická báseň, v ktorej sú slová usporiadané tak, aby vytvárali nejaký obraz. Je to vlasnte hranie sa s formou. A Petr Nikl sa vie hrať veľmi krásne. Slová a písmená sa tu ohýbajú, stláčajú, naťahujú, sekajú aj miznú. Niekedy sú z nich jasne rozpoznateľné, konkrétne obrazy (Lov, Cihelna), niekedy je to len abstraktné hranie sa s pohybom a priestorom (Pohyby, Housenky, Je všude, Nic, Hledání) a zvukom (Cikády). Alebo v prípade typogramu Příbuzní, hra so samotným tvarom písmen. Dokonca sú tam básne k tak neurčitým veciam ako Čas alebo Nedorozumění. V knihe skrátka nájdete všetky možné aj nemožné hry s písmenkami.

Knihu ocenia hlavne staršie deti, ktorým už skladanie písmenok do slov ide ľahko. Ale rovnako zaujme aj dospelých. Dokonca aj môj otec si lámal hlavu nad niektorými stranami (moja obľúbená Nad mlhou a Pod mlhou je celkom oriešok, pozrite na modro-biele obázky nižšie). Deťom sa zase najviac páčila dvojstrana Večer – Noc.

Tá pravá zábava potom nastane, ak si skúsite taký typogram vytvoriť.  A popri tom rozmýšľať, čo je dôležitejšie: slovo alebo obrázok, ktorý z neho vznikol. Môže byť jedno bez druhého? Môže text len grafickou úpravou zmeniť význam? Skúste sa doma aj vy pohrať.

Ak teda máte radi rébusy a hádanky, bude vás kniha baviť. V Slovohledě ich totiž nájdete neúrekom a v krásnom balení.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Slovohledě
Text / Ilustrácie: Petr Nikl
Vydal: Meander, 2016
Strán: 87
ISBN: 9788087596951


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.