Šťastie je líška

Šťastie je líška

Líšky majú v našich srdciach špeciálne miesto. Od počiatku boli v mýtoch a literatúre prezentované ako múdre stvorenia. Viac alebo menej prefíkané. Spomeňte si na Ezopove bájky, alebo severskú mytológiu. V stredoveku sa ich povesť trochu naštrbila. V ľudových rozprávkach vystupovali skôr ako záškodníci a klamári. Našťastie tu máme novodobú literatúru a knihy ako Fantastický pán Lišiak od Dahla,  Exupéryho Malého princa alebo trebárs aj Lišku Bystroušku a (moju milovanú z detsva) Čo mi líška rozprávala od Jiřího Mahena. Práve v Malom princovi ale dostala líška veľmi špecifický význam. Stala sa symbolom priateľstva.

S týmto symbolom pracuje aj Evelina Daciūte, autorka niekoľkých detských kníh z Litvy. A robí to neskutočne dobre. Pomerne jednoduchý príbeh o chlapcovi, ktorého rodina žila v dome na strome v parku, a jeho priateľstve s líškou, je krásne zrozumiteľný aj menším deťom. Zároveň v ňom nájdete množstvo tém, významov, ktoré pochopia až trochu staršie deti.
Jakub žije so svojou nezvyčajnou rodinou v parku. Otec lieta na oranžovej helikoptére a mama vyrába hlinené nádoby. Jedného dňa stretene Jakub na prechádzke líšku. Stanú sa priateľmi. Jeho rodina sa ale chce presťahovať do väčšieho mesta. Ako dopadne priateľstvo našich dvoch hrdinov? Nájdu si  k sebe opäť cestu? Nebojte, hojdačky v novom parku neostanú dlho prázdne.

Ilustrácie Aušri Kiudulaite sú samostatnou kapitolou. Je to ten typ obrázkov, ktoré si postupne zamilujete. Vždy v nich totiž nájdete niečo nové. Množstvo prekvapivých detailov objavíte s deťmi postupne. Znova, niektoré sú jasné ako slnko, niekorým porozumiete neskôr. Páčia sa mi jej všadeprítomné vtáky (tieto majú v knihe vlastný význam). Jej bublinu, ktorá praskne na nahnevanú čmáranicu. Jej niekedy doslovné a niekedy veľmi obrazné interpretácie textu. Jej oranžové šťastie a modrý smútok. Skrátka nádhera.

Vydavateľstvo Ikar si dalo záležať na krásnej úprave, kvalitnom papieri. Na fotke to nevidieť, ale obálka je posiata malými striebornými hviezdičkami, ktoré sa lesknú na svetle. Špeciálne nás doma bavila predsádka, kde je napísane, čo všetko je šťastie.

Šťastie je líška je kniha, ktorá vám ostane v srdci. Nájdete v nej všetky veci, ktoré máme so šťastím spojené: vôňu čersvého pečiva, prechádzky, hojdačky, priateľov, štedrosť, slobodu, rodinu, lásku. Určená je pre deti od 5 do 8 rokov, ale užijete si ju aj vy.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Šťastie je líška
Text: Evelina Daciute
Ilustrácie: Aušra Kiudulaite
Preklad: Mária Pavligová
Vydal: Stonožka, 2018
Strán: 48
ISBN: 9788055162669
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


2 thoughts on “Šťastie je líška”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.