Tajný život mäsožravých rastlín

Tajný život mäsožravých rastlín

Každý vie, že existujú mäsožravé rastliny. Ale rozmýšľali ste, ako sa vlastne stalo, že sa krehké kvetinky premenily na ničivých dravcov? A je to ozaj tak dramatické? Všetko sa dozviete v tejto vynikajúcej knihe.

Už som písala o pojme „živé knihy“. Sú to náučné knihy pre deti, ktoré píšu odborníci s výborným prehľadom o nejakej téme a so schopnosťou zaujať a fascinovať malých aj veľkých čitateľov. Talianska autorka Elena Fin, členka talianskeho združenia pre mäsožravé rastliny AICP, je práve takou odborníčkou. Dokáže o týchto podivných rastliných písať pútavo a z aspektov, ktoré by vám ťažko napadli.
Dozviete sa čo to o evolúcii, ako a prečo sa mäsožravky vôbec vyvinuli, ako to celé funguje a na čo je prijímanie mäsitej stravy u rastlín dobré.

Kniha slúži aj ako základný prehľad jednotlivých druhov rastlín. Popisuje ich správanie a vegetačné obdobia, rozdielne stratégie pri lovení koristi. Na záver dáva aj návod, ako sa o takú špeciálnu rastlinku starať. Nie je to tak zložité. Ozaj nemusíte loviť muchy.

Na príťažlivosti knihy má zásluhu aj ilustrátorka Rossella Trionfetti. Mäsožravé rastliny sú prekrásne samé o sebe. Schématické ilustrácie ešte viac zdôrazňujú ich exotickosť. Vynechávajú však detaily, ktoré by sa na niektorých obrázkoch zišli. Na stránkach objavíte aj pár sprievodcov. Dvaja bádatelia (jeden je očividne Darwin, toho druhého sa mi nepodarilo identifikovať) a jašterica vnášajú do obrázkov trochu humoru. Charles Darwin v superhdinovskom obleku je podľa mňa fakt vtipný detail.
Grafické spracovanie je tiež vydarené. Občas sú síce nejaké popisky nejednoznačné, ale nie je to nič zásadné.

Aby som to zhrnula, Tajný život mäsožravých rastlín je výborná kniha pre decká od 6 do 12 rokov. Nemusíte sa priamo zaujímať o takéto rastliny, aj tak vám kniha dá veľa. Ale ak sa náhodou áno, je to výborný a prehľadný úvod do témy. Neručím za to, že vaše dieťa si na konci nebude chcieť nejakú rastlinku kúpiť. Ja by som teda chcela.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tajný život mäsožravých rastlín 
Text: Elena Fin
Ilustrácie: Rossella Trionfetti
Preklad: Viera Hocková
Vydal: Grada, 2019
Strán: 48
ISBN: 9788080900434
HODNOTENIE   8/10 
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.